Hukukçular Flormar işçilerinin yanında

Demokrasi İçin Hukukçular (DİH), 235 gündür direnişlerini sürdüren Flormar işçilerini dün ziyaret etti. Gebze’deki fabrikanın önünde işçiler tarafından coşkuyla karşılanan hukukçular, “Flormar işvereni suç işliyor, sendikal örgütlenme haktır. Flormar işçisi yalnız değildir” dedi.

DİH adına konuşan Av. Yıldız İmrek, 12 Eylül Darbesi sonrası işçi sınıfının ilk kez 3 Ocak 1991’de genel greve gittiğini belirterek, o günleri şöyle anımsattı: “Darbe ile on yıl boyunca işçilerin grev ve toplu sözleşme hakları yasaklanmış, sendikacılar hapsedilmiş, basın susturulmuş, patronlara sınırsız sömürü gücü verilmişti. 1989 baharında yürüyüş ve iş bırakma eylemleriyle bu gidişata itiraz eden işçiler, 3 Ocak 1991’de büyük bir genel greve imza atmış, tüm yasakları aşarak 12 Eylül karanlığını da yırtmayı başarmıştı. O grevin 28’inci yıldönümünde buradayız.”

İşçi ve emekçilerin büyük mücadelelerle kazandığı hakların bugün yine tehdit altında olduğunu vurgulayan İmrek, “Flormar’da görüyoruz, işveren işçileri sendikadan istifaya zorluyor, bunu başaramayınca çoğu kadın 132 işçiyi işten atıyor. İşçiler değil, işveren suç işliyor. Biz hukukçular olarak emekçilerin sömürüye ve baskıya karşı mücadelesini, demokratik hak taleplerini desteklemeye devam edeceğiz. Flormar işçilerinin yanındayız” diye konuştu.

BİZİ TAKİP EDİN

359,017BeğenilerBeğen
54,853TakipçiTakip Et
1,080,659TakipçiTakip Et
7,421AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL