Anasayfa ARŞİV Hukuki boşluk

Hukuki boşluk

Gazete haberi. Sınavda özel okulların öğrenci alım ölçütlerine uygun puan toplamını tutturmamış olan çocuk. Ancak özel okul puanında hesaba katılmayan din dersi, sosyal bilgiler alt testlerinden elde edilen puanlar eklendiğinde çocuğun puanı daha yüksek. Özel okulların bu ölçüt hesabı (anladığım kadarıyla) MEB ile zımni bir anlaşma ile belirlenmiş, duyurulmuş. Ancak bu hesap tam hukuki zeminine oturtulmamış. Çocuğun puanı okula alınan diğer çocuklar ile aynı algoritma ile hesaplandığında tutmamış ; ancak, ailesi hukuki boşluğu görünce MEB’in diğer okulları için hesaplandığı şekline göre okula alınmaları gerektiğini öne sürerek MEB’nın hukuka uygun talimatıyla okula kayıtlarını yaptırtmışlar. Olayın sonrasındaki tartışmaları google’layıp bulmak mümkün.

Her gün karşılaştığımız moral (ahlaki) ikilemlerden birisi, diyebiliriz. Ya da, dini bilgilerin ayırıcı (sınav kazandırıcı/kaybettirici) bir önem taşıdığını bu vesileyle fark ettik, denebilir. Özel okullar da işi hukuki zemine oturtsalardı, demek de mümkün. ‘Vatandaş işini biliyor, hukuk ve adalet de zaten budur’ diyenlerimiz de çoğunlukta olabilir.

Boşluk varsa yararlanmamayı aptallık olarak görmek çeşitli türevleri olan bir ahlaki duruş. ‘Issız bir köşede, kimseler görmez ve bakmazken,  yerde bulduğumuz sahipsiz 100 TL’yi (veya 100,000) cebimize atar mıyız ?’ sorusundan farkı var mı ? Hesap geldiğinde garsonun yazmayı unuttuğu ikinci şişe suyu ona hatırlatmazken, ne yapalım o da görevini tam yapsaydı dediğimizde ne oluyor ? Tamam, siz öyle demiyorsunuz. Hiç mi kuyrukta kaynak yapmadınız ? Ahlaki ikilemlerde neredeyse her birimizin, kimimizin nadiren kimimizin daha sık, sınırları aştığı oluyor. Elbette ki masum değiliz, ama yine de haksızlığa öfke duyma hakkımız yok mu ?

Hukuki haksızlıklar yasalardaki hukuktan çok daha eskilerden bu yana hayatımızda yeri olan temel varolma ilkelerine ters düştüğünde içimizde bir ‘refleks’ uyanıyor. Ancak bu haksızlığı yapana açıktan karşı çıkabilmemizi sağlayacak refleks’i kendi ahlaki açıklarımızı kendimize makul gösterip kabul ettirebilmek için (‘ne yapalım mecburdum’ ya da ‘herkes yapıyordu’ gibi mazeretlerimizi hatırlayalım) epeyce bir törpülemiş olunca yerimizden kalkacak halimiz de olmuyor. Cezasızlığa, yanlışın, haksızlığın ‘fail’in yanına kalmasına ses çıkartamıyoruz.

Küçük annelerin çocukları
Üç hafta önce bir çok çocuğunu doğumdan sonraki ilk yıl içinde kaybetmiş, her doğan çocuğunu ne kadar yaşayacağı bilinmez olarak dünyaya getirmiş anneler ile çocukların ilişkisinin nasıl olacağını tartışmalıyız demiştim. Ülkemizde 30 yıl öncesinde her bin bebekten 154’ünün ilk yıl içinde öldüğü bir dönemde çok kardeşini kaybetmiş (bugün kırkında ellisinde olan) çocukların annelerinin hüznü bağlarının gücünü etkilemiş olabilir mi ? Yoksa, biyolojik dürtülerin gücü başta oksitosin ve biraz da arjinin vazopresin gibi kimyasal ileticiler aracılığıyla bu talihsiz durumların çocukları etkilemesini önlemiş midir ?  Düşüncelerini yazmanızı bekliyorum.

Bir soru daha ekleyerek. Onsekiz yaşından küçük, hatta çok küçük annelerin çocuklarının toplumumuzun yüzde kaçını oluşturduğunu bilen ya da hesaplayabilen varsa, lütfen bildirin. Kendisi henüz yaşı gereği ergen ruhunda olup çocuk doğurmuş olan annelerin çocuklarına verebileceklerinin sınırlı olduğunu hipotez olarak öne sürelim. Çocukların ‘anne sevgisine doyamamış’ olması olasılığı üzerine neler söylenebilir ? Hele mevki makam sahibi olup toplumun hayatını etkileyecek noktalara gelmiş olanların davranış ve kararlarını bu ‘eksiklik’ etkileyebilir mi ?

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,885AbonelerABONE OL

SON HABERLER

Palu ailesi davası devam ediyor: Bizi cinlerle korkuttu

Kocaeli'nin Körfez ilçesinde, 11 yıl önce, Meryem Tahnal (35) ve kızı Melike'nin...

‘İşten atılan oyuncular geri alınsın’

İstanbul Bakırköy Belediye Tiyatrosu'nda işine son verilen oyuncuların işe geri alınması talebiyle...

TÜSİAD: Ekrem İmamoğlu’nu kutluyoruz

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD), dün tekrarlanan İstanbul Büyükşehir Belediye...

Öykü Arin, 74 gün sonra ilk kez dışarı çıktı

İzmir'de, geçen yılın Kasım ayında, löseminin ender görülen türü Juvenil Miyelomonositik Lösemi...

Putin, Rus ordusuna savaş hazırlığı emri verdi

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu sabah saatlerinde düzenlediği basın toplantısında, Rusya ordusunun...

Bir Bakışta BirGün

YSK Başkanı Güven oy oranlarını açıkladı

Anadolu Ajansı Genel Müdürü Kazancı: AA sandık başı veri aktarımında dünyada tek

Anadolu Ajansı Genel Müdürü Şenol Kazancı, AA'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini...

Sokak sokak gezerek kedilere işkence yapanı arıyor

İzmir'in Karşıyaka ilçesinde, sokak kedilerinin kulaklarının ve kuyruklarının kesildiğini...

KESK: Gezi yargılanamaz!

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), bugün görülen ve 16 kişinin “Türkiye Cumhuriyeti...

Kazaya karışan sürücü: Dün çok coştuk varsın böyle çıksın

Boğaziçi Köprüsü çıkışında önünde seyir halindeki araca çarpan otomobil takla attı. Kazada...