Anasayfa ÖZEL Hukuksuzluğa karşı demokrasi nöbeti

Hukuksuzluğa karşı demokrasi nöbeti

YSK’nin seçim iptalinin ardından Türkiye’nin dört bir yanında baroların başlattığı demokrasi ve dayanışma nöbeti birinci haftasını doldurmak üzere. İstanbul’daki nöbete katılan avukatlar, Baro temsilcileri ve desteğe gelen meslek örgütleriyle konuştuk.

İstanbul Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Emre Elçi: Her akşam saat 7 ile 8 arasında buradayız. YSK’nın kararının hiçbir hukuki dayanağı olmadığından demokrasi için dayanışma nöbetindeyiz. Seçimde her sandığa bir avukat çağrısı yaptık. Türkiye’nin bütün barolarından avukatlara seslendik Galata’da bulunan iki binamızda da seçim için eğitim süreci yapıyoruz. Amacımız her sandığa bir avukat sağlayarak yeniden seçim güvenliğini sağlamaya çalışmak.

Antalya Baro Başkanı Polat Balkan: YSK’nın kararı hukukken anlamsız, değersiz, gayri meşru ve yok hükmünde. YSK bu kararı ile halkın iradesine ve demokrasiye darbe yapmıştır. Bu hukuksuzluğa asla geçit verilmemeli. Biz de Antalya barosu olarak, İstanbul Barosundaki demokrasi ve dayanışma nöbetine destek verdik, halkımızın iradesine, hukuka ve adalete sahip çıkmak için buraya geldik. Antalya barosu olarak kararımızı ortaya koyduk. Halkın iradesi üzerinde hiçbir güç tanımadığımızı her koşulda, demokrasiden taraf olduğumuzu belirten bir açıklama yaptık. Askıda cüppe eylemi başlattık. Bütün avukat arkadaşlar, 23 Haziran’a kadar cüppelerini balkonlara asıyorlar. 23 Haziran’da da hepimiz İstanbul’da olacağız. Halkın iradesinin sandıklara güvenli bir şekilde yansıması için sandıklara sahip çıkacağız.

İlginizi çekebilir:  9 yaşındaki çocuğun ölümü ile ilgili inşaat müteahhitine tutuklama

Av. Hasan Kılıç: Hukukçular olarak toplum vicdanını tatmin eden bir süreç oluşmadığını kesinkes söylüyoruz. Sandığa duyulan güvenin kaybolmasına yol açan bir süreci yaşadık. Kişileri partileri değil geleceğimizi düşünerek bakmamız gerekiyor. Topluma güven verecek uygulamaların bir an önce başlaması seçim hukukunun yitirilmemesi gerekiyor. İnanıyorum ki bu seçimlerde toplum demokrasiye sahip çıkacak. Biz de hukukçular olarak, seçmen iradesinin sandığa doğru şekilde yansıması için üzerimize düşen her şeyi yapacağız.

Av. Damla Atalay: Sadece İstanbul Barosunda değil, Türkiye’deki pek çok baroda 6 Mayıs gününden itibaren nöbetimiz başladı. Her baro kendi bünyesinde sesini duyurmaya çalışıyor. Bu seçim İstanbul’u çoktan aşan, ülkenin demokrasi ve hukuk tarihine vurulmuş bir darbe olduğu için tüm ülkede nöbetimizi sürüyoruz.

Av. Selin Nakıpoğlu: YSK’nin hukuksuz ve akla mantığa aykırı kararı nedeniyle her sandığa bir avukat çalışmasının yanı sıra, nöbetimizi de her gün sürdürüyoruz. Umuyoruz ki, bu karanlığa rağmen, her şey çok güzel olacak

Av. Binnur Tanrıverdi: Ben bir hukukçu olarak değil, bu ülkenin bir vatandaşı olarak, bir kadın ve bir anne olarak, yaşadığımız sürecin sadece hukuki değil vicdani ve ahlaki olmadığına dikkat çekmek istiyorum. Alınan bu karar, hiç bir kaba sığmıyor. Bu ülkenin yaşamı, doğayı, insan hakları savunan güzel insanlarına bunu yaşatmaya kimsenin hakkı yok. Yanlış hesap Bağdat’tan döner, bu hesabın yanlışlığı da tarihe geçecek.

MMO İstanbul Şube Başkan Vekili Ali Haydar Karaçam: Demokrasi nöbetine Yönetim Kurulu olarak destek vermeye geldik, bu desteği her gün vermeye devam edeceğiz. YSK kararı düşünceyle mantıkla açıklanamaz. Biz yalnızca YSK kararı da değil, her türlü adaletsizliğe karşı buradayız. Meslek odalarına, TTB’ye Barolara, hekimlere, gazetecilere tüm halka yapılan baskılara karşı biz her zaman hukukun üstünlüğünü adaleti savunacağız.

- Reklam -

SON HABERLER

Ev dönüşüyor, atlaslar da

HIDIR ELİGÜZELSüreyyya Evren, Can Yayınları’ndan çıkan son...

Bodrum’da yine su borusu patladı

Bodrum'un Torba Mahallesi'nde patlayan su hattı paniğe ve zarara yol açtı. Torba,...

İktidar medyası: Canan Kaftancıoğlu’na 11 yıl hapis isteniyor

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nu sosyal medya paylaşımlarıyla hedef gösteren iktidar...

Askerlik ile ilgili yeni düzenleme Meclis Başkanlığı’na sunuldu

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın geçen gün açıkladığı Yeni Askerlik Sistemi ile...

Prof. Dr. Selçuk Şirin ‘Yetişkin Çocuklar’ı ve eğitimi anlattı: Babalar çocuk yetiştirmede yok!

Newyork Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selçuk Şirin ile yeni kitabı Yetişin...

9 yaşındaki çocuğun ölümü ile ilgili inşaat müteahhitine tutuklama

Çocuğun inşaat alanındaki çukura düşerek hayatını kaybetmesiyle ilgili gözaltına alınan müteahhit tutuklandı.

İTÜ’den Maçka ve Gümüşsuyu binalarının satılacağı iddiasına ilişkin açıklama

İstanbul Teknik Üniversitesi’nin (İTÜ) tarihi Maçka ve Gümüşsuyu binalarının satışı için üniversite...

Yargıtay, Nevin Yıldırım’ın cezasını onadı!

Yargıtay 1. Ceza Dairesi, Isparta'nın Yalvaç ilçesine bağlı Koruyaka köyünde kendisine tecavüz...

TAKSAV’da çocuk edebiyatı konuşulacak

Toplumsal Araştırmalar ve Kültür Sanat İçin Vakıf (TAKSAV) Kadıköy Şubesi, 25 Mayıs’ta...

Çiftçi sayısı yüzde 38 azaldı

Özgürlük ve Dayanışma Partisi Tarım Çalışma Grubu'nun hazırladığı raporda çarpıcı verilere yer...

Sonraki haber