Anasayfa GÜNCEL Hükümet, provokasyonda ısrarcı: Ezan protesto edildi

Hükümet, provokasyonda ısrarcı: Ezan protesto edildi

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Ankara’da düzenlediği basın toplantısında, Taksim’de düzenlenen 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü’nde ezanın protesto edildiğiyle ilgili iddialarıyla ilgili “belli bir grubun ezan protestosu gerçekleştirdiği açık ve net şekilde ortadadır” dedi.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, 10 Mart’ta Adana’da düzenlediği mitingde “Önceki gün CHP ve HDP öncülüğünde Taksim’de güya kadınlar günü için bir araya gelen bir grup ezana ıslaklarla sloganlarla terbiyesizlik ettiler” demiş, ardından Taksim’e çıkan bir grup protestocu da “Ezana uzanan eller uzansın” sloganı atmıştı.

Çelik, “bu protestocuların demokratik hakkını kullandığını, kimseyi tehdit veya taciz etmediğini, tam tersine ezanı protesto ediyorum diyenlerden tehdit mesajları geldiğini” söyledi:

  • “Yürüyüşte bulunup da bunu yaptık diyenlerin hesaplarını incelediğinizde bu tablo ortaya çıkıyor. Orada bir ezan protestosu yapılmıştır. Orada belli bir grubun da bu ezan protestosu gerçekleştirdiği açık ve net bir şekilde ortadadır. Bugün arkadaşlarımızın yaptığı analizlerde de bu şahısların önemli kısmı tarafından sahiplenilmektedir.”
  • Ezan konusunda hassasiyetlerinin altını çizsinler, ondan sonra söyleyeceklerini söylesinler. Ezana, bayrağa saygısızlık onları çoğu kez ilgilendirmiyor. Ezanın ideolojik bir baskı olduğuna dair açıklamalar, bakın yürüyüşe katılanların çoğu tarafından dile getiriliyor. Sadece ataerkil kültürle değil, ezan ve dinle de hesaplaşma içinde olduklarına dair açıklamalarına devam ediyorlar. Sosyal medya hesaplarına bakarsanız bunlar önümüze geliyor.”
  • Bir takım insanlara şiddet davetiyesi gibi bir takım şeylere asla müsaade etmeyiz. Herkes bu insanlara karşı da protesto yapmak hakkına sahip, demokratik sınırlar çerçevesinde. Dükkanlara girilmesi, insanların taciz edilmesi, tehdit edilmesi gibi bir şey yok. Tam tersi, yoğun şekilde incelerseniz, ben ezanı da protesto ediyorum diyenlerden yoğun bir şekilde tehdit taciz mesajları gelmektedir. Bu mesajların verilmesi gereken adres orasıdır.”

BİR AÇIKLAMA DA KURTUMUŞ’TAN: ‘GAYRİMÜSLİMLER BİLE SAYGI GÖSTERİR’

CNN Türk Ankara Temsilcisi Dicle Canova’nın sorularını yanıtlayan AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Erdoğan’ın “Güya kadınlar günü için bir araya gelen bir grup ezana sloganlarla, ıslıklarla terbiyesizlik etti” ifadesiyle eleştirdiği 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü hakkında konuştu.

“Gayrimüslimler bile ezana saygı gösterir” diyen Kurtulmuş, “Belki bunu yapanların çok az bir kısmı hakaret etmek istedi. Caminin gölgesinde ıslıklar, protestolar; bu kabul edilebilir bir şey değil” ifadesini kullandı.

Polis, İstanbul’da 2003 yılından beri her sene düzenlenen 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü’ne biber gazı ile müdahale etmişti. 19:30’daki başlama saati öncesinde İstiklal Caddesi’ni hem Taksim Meydanı hem Tünel tarafından kapatan polis, yaklaşık bir saatlik bekleyişin ardından Fransız Kültür Merkezi önünde toplanan binlerce kadını ara sokaklara ve paralel caddelere dağıtmıştı.

Erdoğan, söz konusu akşamda çekilen kısa bir videoyu halka izleterek, “CHP ve HDP’nin öncülüğünde bir grup güya kadınlar için Taksim’de bir araya geldi, ezana ıslıklarla terbiyesizlik ettiler. Bunlar hiç İstiklal Marşı okumamışlardır. Ezana sahip çıkmayanlar, düşman kapımıza dayandığında onları alkışlar” demişti.

Eylemde bulunan kadınlar ise polisin sert müdahalesi sırasında izdiham yaşandığını, ezan sesinin duyulmadığını belirtti.

- Reklam -

SON HABERLER

Karlov suikastı davasına yarın devam edilecek

Rusya Federasyonu'nun Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un öldürülmesine ilişkin Fetullah Gülen'in de aralarında...

Çin’de ‘518 milyon yıllık’ binlerce fosil bulundu

Bilim insanları, Çin'in Hubei eyaletinde bir nehir kıyısında yaklaşık 518 milyon yıllık...

Alper Taş aleyhine yalan dolu bildiriler dağıtan provokatörlerin eşkâli belirlendi

CHP Beyoğlu Belediye Başkan Adayı Alper Taş'ın kazanma ihtimali güçlendikçe rakipleri kirli...

CHP: Adaylıklara onay verildi, söylenenler yargısız infaz

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, "Başta AK Parti...

AKP’li Burhan Kuzu sahte bildiri paylaştı, sosyal medya dalga geçti

AKP'li Burhan Kuzu, Halkların Demokratik Partisi (HDP) adına basılan sahte bildiriyi sosyal...

10 soruda sosyal güvenlik sisteminin gelir-gider dengesini kim bozdu?

Dr. Ergün Demir / Dr. Güray Kılıç Her...

Aracını otobanın kenarına çeken sürücü ölümden son anda kurtuldu

Çin'in Zhejiang bölgesinde şarjı biten elektirikli otomobilini yolun kenarına çeken 18 yaşındaki sürücü, ölümden...

Mansur Yavaş: 10 puandan fazla fark atacağız

Mansur Yavaş, seçim çalışmaları kapsamında Yenimahalle'de bulunan Başkent Oto Sanayi ve Şaşmaz...

Güney Kore’de Mitsubishi’nin varlıklarına el koyma kararı

Japonya'nın Kore Yarımadası'ndaki sömürge yönetimi döneminde 'Koreli işçileri zorla çalıştırdığı' suçlamasıyla mahkum...

Hint kültüründe baharın gelişi: Holi Festivali

Senegal, Bangladeş, Nepal ve Hindistan gibi ülkelerde Hint kültüründe baharın gelişini simgeleyen...