Anasayfa GÜNCEL Hükümet, provokasyonda ısrarcı: Ezan protesto edildi

Hükümet, provokasyonda ısrarcı: Ezan protesto edildi

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Ankara’da düzenlediği basın toplantısında, Taksim’de düzenlenen 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü’nde ezanın protesto edildiğiyle ilgili iddialarıyla ilgili “belli bir grubun ezan protestosu gerçekleştirdiği açık ve net şekilde ortadadır” dedi.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, 10 Mart’ta Adana’da düzenlediği mitingde “Önceki gün CHP ve HDP öncülüğünde Taksim’de güya kadınlar günü için bir araya gelen bir grup ezana ıslaklarla sloganlarla terbiyesizlik ettiler” demiş, ardından Taksim’e çıkan bir grup protestocu da “Ezana uzanan eller uzansın” sloganı atmıştı.

Çelik, “bu protestocuların demokratik hakkını kullandığını, kimseyi tehdit veya taciz etmediğini, tam tersine ezanı protesto ediyorum diyenlerden tehdit mesajları geldiğini” söyledi:

  • “Yürüyüşte bulunup da bunu yaptık diyenlerin hesaplarını incelediğinizde bu tablo ortaya çıkıyor. Orada bir ezan protestosu yapılmıştır. Orada belli bir grubun da bu ezan protestosu gerçekleştirdiği açık ve net bir şekilde ortadadır. Bugün arkadaşlarımızın yaptığı analizlerde de bu şahısların önemli kısmı tarafından sahiplenilmektedir.”
  • Ezan konusunda hassasiyetlerinin altını çizsinler, ondan sonra söyleyeceklerini söylesinler. Ezana, bayrağa saygısızlık onları çoğu kez ilgilendirmiyor. Ezanın ideolojik bir baskı olduğuna dair açıklamalar, bakın yürüyüşe katılanların çoğu tarafından dile getiriliyor. Sadece ataerkil kültürle değil, ezan ve dinle de hesaplaşma içinde olduklarına dair açıklamalarına devam ediyorlar. Sosyal medya hesaplarına bakarsanız bunlar önümüze geliyor.”
  • Bir takım insanlara şiddet davetiyesi gibi bir takım şeylere asla müsaade etmeyiz. Herkes bu insanlara karşı da protesto yapmak hakkına sahip, demokratik sınırlar çerçevesinde. Dükkanlara girilmesi, insanların taciz edilmesi, tehdit edilmesi gibi bir şey yok. Tam tersi, yoğun şekilde incelerseniz, ben ezanı da protesto ediyorum diyenlerden yoğun bir şekilde tehdit taciz mesajları gelmektedir. Bu mesajların verilmesi gereken adres orasıdır.”

BİR AÇIKLAMA DA KURTUMUŞ’TAN: ‘GAYRİMÜSLİMLER BİLE SAYGI GÖSTERİR’

CNN Türk Ankara Temsilcisi Dicle Canova’nın sorularını yanıtlayan AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Erdoğan’ın “Güya kadınlar günü için bir araya gelen bir grup ezana sloganlarla, ıslıklarla terbiyesizlik etti” ifadesiyle eleştirdiği 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü hakkında konuştu.

“Gayrimüslimler bile ezana saygı gösterir” diyen Kurtulmuş, “Belki bunu yapanların çok az bir kısmı hakaret etmek istedi. Caminin gölgesinde ıslıklar, protestolar; bu kabul edilebilir bir şey değil” ifadesini kullandı.

Polis, İstanbul’da 2003 yılından beri her sene düzenlenen 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü’ne biber gazı ile müdahale etmişti. 19:30’daki başlama saati öncesinde İstiklal Caddesi’ni hem Taksim Meydanı hem Tünel tarafından kapatan polis, yaklaşık bir saatlik bekleyişin ardından Fransız Kültür Merkezi önünde toplanan binlerce kadını ara sokaklara ve paralel caddelere dağıtmıştı.

Erdoğan, söz konusu akşamda çekilen kısa bir videoyu halka izleterek, “CHP ve HDP’nin öncülüğünde bir grup güya kadınlar için Taksim’de bir araya geldi, ezana ıslıklarla terbiyesizlik ettiler. Bunlar hiç İstiklal Marşı okumamışlardır. Ezana sahip çıkmayanlar, düşman kapımıza dayandığında onları alkışlar” demişti.

Eylemde bulunan kadınlar ise polisin sert müdahalesi sırasında izdiham yaşandığını, ezan sesinin duyulmadığını belirtti.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,707AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Antalya’da 2 caretta caretta bıçaklanıp vurarak öldürüldü

Antalya'daki Belek turizm bölgesindeki sahilde, 2 caretta carettanın tüfekle vurularak ve bıçaklanarak...

İmamoğlu: Neymiş? “Azgın azınlık”, Lafa bak

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu, '''Kimin parasını kime dağıtıyorsun?'...

Siverek’teki katliama ilişkin tutuklu sayısı 5’e yükseldi

Urfa’nın Siverek ilçesinde 4 kişinin öldüğü, 5 kişinin yaralandığı katliamda iki kişi...

Dalyan Kanalı ve Köyceğiz Gölü’nden 20 traktör atık çıkarıldı

Muğla'nın Ortaca ilçesindeki Dalyan Kanalı ve Köyceğiz Gölü'nden dalgıçlar tarafından 20 traktör...

Sala’nın ölümüyle ilgili İngiltere’de bir kişi gözaltına alındı

Arjantinli futbolcu Emiliano Sala'nın uçak kazasında hayatını kaybetmesiyle ilgili olarak İngiltere'de bir...

Ümraniye’deki İmamoğlu mitingine AKP’lilerden saldırı girişimi

İmamoğlu'nun Ümraniye'deki seçim mitingi için toplanan yurttaşlara AKP'li bir grup saldırı girişiminde...

BM’nin ‘Kaşıkçı’ raporunda cinayete dair yeni detaylar ortaya çıktı

Birleşmiş Milletler (BM) Yargısız ve Keyfi İnfazlar Özel Raportörü Agnes Callamard'ın Suudi...

Akşener’den Erdoğan’ın ‘yargı’ tehdidine ilişkin açıklama

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Pazar günü ya Sisi diyecekmişiz ya...

Fed, faiz kararını açıkladı

ABD Merkez Bankası Fed, piyasaların merakla beklediği faiz kararını duyurdu. Fed faizi...

Ankara Üniversitesi DTCF’de faşist saldırı

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi'nde (DTCF) öğrencilere faşistler saldırdı.

Sonraki haber