Anasayfa ARŞİV Hükümete karşı!

Hükümete karşı!

Futbol ve tribün denince beraberinde taraftar grupları gelir. Eskiden her tribünde bir grup olurdu ki günümüzde üç büyüklerin en kalabalık grupları da zaten o dönemin eseri. Gel gelelim  Tatangalar, Teksas, Şirinler, Gecekondu, Boz Baykuşlar gibi birçok renkli taraftar grubu da futbolu renklendiriyor.

Takım tutma ile başlayan aidiyet hissini güçlendirmek ve bağları kuvvetlendirmek adına bir taraftar grubuna üye olmak anlaşılır bir tavır. Fakat son yıllarda büyük kulüplerin “büyük taraftar” grupları çok daha fazla göz önünde ve haliyle çok daha fazla sivriliyor. Kulüp ve dönen ekonomi ne kadar büyükse dertler de o kadar büyük oluyor.

Kişisel olarak bu zamana kadar hiçbir taraftar grubuna üye olmadığım gibi çoğu zaman tekelleşmelerinden, kendilerini daha iyi taraftar sanmalarından, kendilerinden olmayanı dışlamalarından, kendi çaplarındaki “hemşoculuk”tan, “devrecilik”ten hep rahatsız oldum. Taraftar grubu büyüdükçe kraldan çok kralcı olmaları, takım için değil grup için hareket etmeleri; güçlerinin farkına vardıkça ezilenin yanında olacaklarına erkin peşinden gitmeleri hep itti beni. Tabii ki bir taraftar grubuna mensup her kişiyi aynı kefeye koymuyorum ama bugüne kadar gördüklerim bazı konuları genelleyebilecek kadar fazla. Zaten son yıllarda üç büyüklerin taraftar gruplarının, kulübün önüne geçmesi ve hatta kulüple anlaşmazlığa düşmesini sürekli konuşur olduk.

Bu grupların arasında en popüleri ve tanınanı şüphesiz Çarşı. Kendi takımım dışında Beşiktaş kapalısında hatırı sayılır zaman geçirdim. Dolayısıyla Çarşı’yı çok fazla gözlemleme şansı buldum.  Kendi dahil her şeye karşı olan muhalif duruşu ile kendinden olmayanların bile sempatisini toplayıp her hafta tribünde “bu sefer ne yapacaklar?” diye merak uyandıran, “Semt bizim, ev kira” naifliğinde bir taraftar grubu desek artık eksik olur ama yanlış olmaz sanırım.  Onlar  mazlumun yanında oldular: Hepimiz Etto’yuz, hepimiz Plütonuz, hepimiz ozon tabakasıyız, dediler. Sosyal sorumluluğu elden bırakmayıp aile içi şiddete karşı, çürük dişlere karşı, nükleere karşı oldular. Kansızlığa karşı olup kan bağışı kampanyası başlattılar, depremden sonra üşümeye karşı olup atkılarını sahaya fırlattılar. Bir duruşları vardı ve zaman zaman direksiyon hâkimiyeti kaçsa da olabildiğince yolda kaldılar.

Şimdi bu taraftar grubundan otuz beş kişi Gezi Parkı kapsamında “darbe girişimi” sebebiyle evlerinden alındı. Bir yıldır devam eden soruşturma kabul gördü, yani yargı bir avuç taraftarın “Arap Baharı” imajı yaratmaya çalıştığına,  hükümeti düşürmeye yeltendiğine, Başbakanlık çalışma ofisini işgal etmeyi planladıklarına ve silahlı örgüt kurduklarına inandı. Sonuç olarak “taraftarların” ağırlaştırılmış müebbetle cezalandırmaları istendi.

İnsan gülsün mü ağlasın mı şaşırıyor. Bir yandan “Çarşı yapmaya çalışıyorsa darbe o kadar da kötü bir şey değil mi acaba?” diyesim geliyor.  Bir yandan darbe kelimesini hafifleterek sevimli hale mi getirmeye çalışıyorlar diye işkilleniyorum. Hiçbiri değilse o zaman kesin hükümetin yüksek katlarında “Cumhuriyet kurma işini Fenerbahçelilere bırakmayız” diyen birileri var.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

9,995AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

İmamoğlu: İBB’de kibir ve partizanlık üzerine kurulu bir düzen var

Halkın oylarıyla seçilen ancak YSK tarafından mazbatası alınan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı...

Mağluptur bu 
yolda galip!

Yunis AlaçamSüper Lig’de geçen hafta Başakşehir’i yenerek...

Erdoğan: Bizim literatürümüzde UBER diye bir şey yoktur

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da esnaf ve sanatkarlar ile bir araya...

Endonezya’da Agung Yanardağı’nda patlama

Endonezya'nın Bali Adası'ndaki Agung Yanardağı'nda patlama meydana geldi.

İptal oyu veren YSK üyesinin eşi AKP aday adayı çıktı

İBB seçimlerinin iptali yönünde oy kullanan YSK üyesi İlhan Hanağası'nın eşi Avukat...

Selçuk Kozağaçlı’ya ‘Lawyers For Lawyers’ ödülü

‘Lawyers For Lawyers’ ödülü tutuklu Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı’ya...

BAE casusu olduğu iddia edilen kişi hakkında adli tıp raporu hazırlandı

BAE casusu olduğu iddiasıyla tutuklanan Zaki Y.M. Hasan’ın intiharına ilişkin Adli Tıp...

FFP’de yeni perde: Galatasaray geçti, Fenerbahçe takıldı

UEFA, Galatasaray'ın Finansal Fair Play için 2018-2019 sezonu anlaşma şartlarına uyduğunu, Fenerbahçe'nin...

Roboski katliamında kardeşini kaybeden Encü tutuklandı

Roboski katliamında kardeşini ve yakınlarını kaybeden Veli Encü ile Kumçatı Belediyesi eski...

Fransa’da bombalı paket patladı: Yaralılar var

Fransa Lyon’un ünlü Bellecour meydanının olduğu bölgede meydana gelen patlamada yaralı sayısı...

Sonraki haber