Hürriyet yazarı bunları yazdı ve 'izne' ayrıldı: FETÖ’cülerin operasyonu AKP’ye yaradı…
14.10.2017 15:47 GÜNCEL

Hürriyet yazarı Sedat Ergin bugünkü yazısında Fethullah Gülen Cemaati’ne mensup polislerin 2011 genel seçimleri öncesinde MHP’ye yaptıkları ‘operasyonun’ AKP’ye yaradığını yazdı.

Ergin yazısında MHP’li bazı isimlere yönelik operasyonun ardından o dönem bazı MHP’li vekillerin istifa ettiğini hatırlatırken bu tablonun o dönem ortakları olan Cemaat ve AKP’ye yaradığını ifade etti. Ergin, AKP’nin Anayasayı tek başına değiştirebilecek bir oy oranına ulaşması için Cemaat’in bu tarz operasyonlara hız verdiğini belirtti. Ergin’in çarpıcı ifadeler kullandığı yazısının sonun izne çıktığını belirtmesi ise dikkat çekti. Ergin’in yazısından öne çıkan bir bölüm şöyle:

HEP aynı olağan şüpheliler... Sedat Zavar, Enes Çığci, İlker Usta başta olmak üzere...

CHP’nin eski lideri Deniz Baykal’ın 2010 yılındaki anayasa değişikliği referandumunun hemen öncesinde özel hayatını hedef alan bir operasyonla genel başkanlıktan düşürülmesinde rol alan Fetullahçı polislerin, 2011 seçimi öncesinde bu kez MHP’yi köşeye sıkıştırmak üzere sahneye çıktıklarını görüyoruz.

(…) Bu hadisede 2011 yılı nisan ayı sonunda başlayıp mayıs ayına yayılan bir zaman diliminde bazı MHP yöneticilerinin özel hayatlarına ait görüntüler, bazılarının konuşma kayıtları internete düşmüş, bazılarına ise özel konuşmalarının açıklanacağı tehdidi yöneltilmiştir.

Sonuçta Yüksek Seçim Kurulu’nun kesinleşmiş aday listelerinde adları seçilebilecek sıralarda bulunan 9’u Başkanlık Divanı üyesi 10 MHP yöneticisi birbiri ardına istifa etmek zorunda kalmıştır.

Bu sistematik kampanya MHP’nin baraj altında kalabileceği tartışmasını da Türkiye’nin gündemine sokmuştur. MHP’nin baraj altında kalmasının doğurabileceği en önemli sonuçlardan biri, AK Parti’yi muhtemelen anayasayı referanduma gitmeden TBMM’de tek başına değiştirebilmesini mümkün kılacak olan bir sayısal eşiğe (367 milletvekili) ve siyasi güce taşıması olabilirdi.

(…) MHP’de bu sarsıntının yaşandığı zaman kesiti, AK Parti ile Gülen cemaatinin el ele beraber yürüdükleri bir dönemdi. Arşivlere baktığımızda, AK Parti’nin FETÖ/PDY’nin MHP’yi hedef alan bu kampanyasını kendi siyasi hesapları açısından değerlendirmekten kaçınmadığını, konunun seçim meydanlarına da taşındığını görüyoruz.

Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 4 Mayıs 2011 tarihli Kastamonu konuşması bu tutumun en göze çarpan örneğidir. Erdoğan, miting meydanında “Bahçeli AK Parti iktidarı insanların özeline giriyor diyor. Niye? Çünkü kendi adamlarının da bu tür kasetleri çıkmaya başladı, ondan rahatsız olmaya başladı. ‘İnsanların özeline giriyorlar’ diyor. Yahu böyle özel olur mu Allah aşkına. Peki özeldi bu milletvekillerini niye istifa ettirdin” diyerek, “toplumun ahlak değerlerine ters düşüldüğünü” söylüyordu.

Sonuçta FETÖ-PDY’nin MHP’yi hedef alan bu siyasi projesiyle bu partiyi sandıkta baraj altında bırakıp, o dönemde müttefiki olan AK Parti’nin önünü açmaya çalıştığını söylemek hata olmayacaktır.

Şu tesadüfe bakın, MHP’ye bu operasyonu düzenleyen Fetullahçı polislerin bir kısmı daha sonra Başbakan’ın odasına ‘böcek’ yerleştiren polisler çıkmasın mı... İsimler için yazının girişine bakabilirsiniz.

Not: Yıllık iznimi kullanmak üzere yazılarıma kısa bir süre ara veriyorum.

Yazının tamamını okumak içintıklayın.