İBB'de Uysal dönemi: Emir komuta zinciri değişti, emiri verenler aynı
10.01.2018 15:35 GÜNCEL
İki aydır görevde olan yeni İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mevlüt Uysal’ın çalışmalarındaki ‘rant’ iddiaları ve iptal edilen ihalelerle ilgili tartışmalar devam ediyor. İBB’nin CHP’li Meclis üyeleri, “Kişiler değişti, ama zihniyet aynı” diyor

ELİF GUGU / birgun.net

Kadir Topbaş’ın İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) başkanlığından istifa ettirilmesi üzerine göreve getirilen eski Başakşehir Belediye Başkanı ve Madımak Katliamı sanıklarının avukatlarından olan Mevlüt Uysal’la ilgili ‘rant’ iddiaları devam ediyor. İBB’nin CHP’li Meclis Üyesi Nadir Ataman ve CHP’nin İBB Grup Başkan Vekili Ertuğrul Gülsever ise konuyla ilgili BirGün’e konuştu.

‘İyi polis- kötü polis oynuyorlar’

Nadir Ataman, eski Başakşehir Belediye Başkanı olan Uysal’ın Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nu yabancı sermaye ortaklığıyla kurulan, ancak daha sonra “İstanbul Konut İmar Plan Sanayi ve Ticaret A.Ş.” unvanını alarak yeniden yapılandırılmış bir İBB kuruluşu olan KİPTAŞ’a verileceğini iddia ederek şöyle konuştu:

“Mevlüt Uysal, KİPTAŞ’la bütün İstanbul’u değiştirecek. Başakşehir’i KİPTAŞ’la katletti, şimdi aynı şekilde İstanbul’u da katledecek. CRR Expo’yu da KİPTAŞ’a verecek. Bunun dosyaları da var elimde. İyi polis-kötü polis oynuyorlar. Emir komuta zinciri değişti; ama emiri verenler aynı.”

Ertuğrul Gülsever ise Mevlüt Uysal’ın 2 aydır görevde olduğunu; fakat Topbaş’ın yerine gelmesinin eskinin devamından başka bir şey olmadığını söyleyerek şöyle devam etti: “Önemli olan kişilerin değişmesi değil; zihniyetin, düşüncülerin değişmesidir. Biz, düşüncelerde en ufak bir değişiklik görmüyoruz.”

‘Belediyenin değil, halkın parası’

Gülsever, iptal edilen 6 metro ihalesiyle ilgili de değerlendirmede bulundu. İptal edilen ihalelerin bir cezai şartı olduğunu hatırlatarak, bu iptalin 12-13 milyar Euro’luk bir zarar olduğunun altını çizen Gülsever, şu ifadeleri kullandı:

“İhale iptallerinde yüzde 10 cezai şartı olduğunu kabul edersek, belediye 1 milyar 300 milyon Euro tazminat ödemek zorunda. Yüzde 5 oranında da gerçekleştirilmiş ön ödeme var. Bu para belediyenin parası değil; halkın parası. Bu nasıl telafi edilecek? ‘Ekonomik olsun’ deyip de bu parayı sokağa atmanın manası ne?”

Gülsever, ihalelerin tekrar ne zaman yapılacağının belli olmadığını ifade ederek, “7-8 tane firma var, tüm ihaleleri bunlar alıyorlar. Kendi aralarında ihaleleri paylaşıyorlar” dedi.