İBB Şehir Tiyatroları'nda 20 sanatçı daha işten atıldı
12.08.2016 13:54 GÜNCEL

BURAK ABATAY / @abatayburak

İBB Şehir Tiyatroları bünyesinde çalışan bir koreograf, bir müzisyen, bir dramaturg ve 17 sözleşmeli oyuncunun işine son verildi.

20 sözleşmeli tiyatrocu, 1 Ağustos tarihinde bağlı çalıştıkları taşeron firma tarafından telefonla aranarak "performans düşüklüğü" gerekçesiyle işten atıldı.

İşten atılan oyunculardan Ceren Hacımuratoğlu, BirGün'e yaptığı açıklamada, işten çıkarılmaların gerçekleştiğini ama buna dair yazılı resmi bir açıklamanın ellerine ulaşmadığını ifade etti.

Oyuncu Hacımuratoğlu konuya ilişkin şu sözleri kaydetti:

"1 Ağustos tarihinde performans düşüklüğü gerekçesiyle işimize son verildi. İşten çıkarmalarla alakalı hiçbir resmi belge sunulmazken, İŞKUR'a gittiğimizde ise işten çıkarılma sebebinin performans düşüklüğü yerine haklı fesih olduğunu öğrendik. Bu durumda bizim işsizlik maaşı dâhil hiçbir haktan yararlanamayacağımız İŞKUR tarafından ifade edildi.

Buna ilişkin olarak da İBB binasına konuyla alakalı dilekçe vermeye gittiğimizde, İBB'nin güvenlik görevlileri tarafından, ellerindeki kimlik numaralarımızın olduğu liste tek tek kontrol edilerek içeriye alınmadık.

İşimize tekrar sahip olmak için çabalıyoruz fakat işten çıkarılmamıza dair resmi gerekçeyi öğrenemiyoruz."

20 tiyatrocunun işten çıkarmalarla ilgili yaptığı ortak basın açıklaması ise şöyle:

"İBB ŞEHİR TİYATROSU'NDA İŞİNE SON VERİLEN 20 SANATÇI OLARAK AÇIKLAMAMIZDIR;

KAMUOYUNUN DİKKATİNE

Bizler, İBB Şehir Tiyatrosu çatısı altında kimi 10 yılı aşkın süredir, kimi ise 2 yıldır çalışan sözleşmeli sanatçılar olarak; maaşımızı ödeyen taşeron firma tarafından 1 Ağustos günü telefonla arandık ve 'Performans Düşüklüğü' nedeniyle işimize son verildiği haberini aldık.

Geçen süreç boyunca ulaşabildiğimiz hiçbir merciden performansımızın kim tarafından, hangi kriterlerle değerlendirildiğine dair bir yanıt alamadığımız gibi; işten çıkarılış gerekçemize dair resmi bir açıklamaya da ulaşamadık.

Kimimizin on yıllık emeğini, kimimizin provaya başlama heyecanını, ama en çok da 102 yıllık köklü geçmişi olan bu kurumda her türlü karanlığa karşı üretmeye devam etme onurunu bir cümleyle hepimizin elinden alan, bizi sahnemizden koparan bu karar karşısında şaşkınlığımızı, üzüntümüzü gizleyemiyoruz.

Bizler; bir koreograf, bir müzisyen, bir dramaturg ve 17 oyuncu; bugüne değin, aldığı her görevi layıkıyla yerine getirmek için canla başla çalışan, kurum içinden ve dışından yönetmenlerin yaptığı talep ve değerlendirmeler neticesinde, eğitim ve liyakatleri ile varlık göstermiş, hiçbir cemaat yahut benzeri yapının içinde olmamışken, aynı zamanda başka bir onur kırıcı ve kabul edilemez yafta ile anılmanın da endişesini taşıyoruz.

Devletin en üst kademelerine kadar nüfuz etmeye cüret etmiş bir yapılanmanın gün be gün ayyuka çıkışını biz de öfke ve hayretle takip ederken, kimlerce, hangi gerekçelerle yapıldığını dahi bilmediğimiz listelere eklenerek işten çıkarılışımızın böylesine olağanüstü bir zamana denk gelmesini, “talihsiz bir tesadüf”ten öte bir cümleyle tanımlamak istemiyoruz. Demokrasinin yanında ve her türlü darbe girişiminin karşısında olan bizlerin, sandıktan ve demokratik bir yönetim biçiminden yana olduğu, bireysel hak ve özgürlüklerin içinde kalan şahsi beyanlarımızla ortadadır.

İnanıyoruz ki bu sert fırtına en kısa zamanda dinecek, süreç hatanın düzeltilmesi ve işimize iade edilmemizle sonuçlanacak.

Ve inanıyoruz ki tiyatromuzun perdesini bu sezon bir kez daha birlikte açacağız.

Saygılarımızla...

Ada Alize Ertem, Ahmet Saraçoğlu, Berna Adıgüzel, Burçak Çöllü, Cem Baza, Ceren Hacımuratoğlu, Destan Batmaz, Edip Tepeli, Gürkan Başbuğ, Irmak Örnek, Lale Kabul, Mert Aykul, Nilay Yazıcıoğlu, Özgün Akaçça, Pervin Bağdat, Selin Türkmen, Senem Oluz, Sinem Özlek, Ümit Bülent Dinçer, Yeşim Koçak"