Anasayfa TEKNOLOJİ İcat çıkartma değil! Artık icat çıkart diyelim!

İcat çıkartma değil! Artık icat çıkart diyelim!

TİMUR AKKURT – @timurakkurt
[email protected]

Bu hafta gazete yazımı yazmak için bilgisayarın başına oturduğum sırada telefonum çaldı. Yazımın konusu anında değişti haliyle. Nedir bu kadar önemli olan?

Hafta başında sosyal medyada Etiler Anadolu Lisesi ile ilgili bir paylaşım daha doğrusu bir çığlık atıldığını duydum. Fox sabah haberlerinde İsmail Küçükkaya canlı yayında paylaşmıştı. Mütevazı bütçelerle bir devlet okulu Kanada’da yapılacak bir robot yarışmasına aylarca hazırlanmış, bin bir güçlükle yarışmaya katılacakları robotlarını yapmışlardı. Buraya kadar her şey harika değil mi? Bence hatta muazzam!

Değildi! Ekinin başında Elif Bektaş öğretmen ve 12 kişilik robot takımı zor olanı yapmış ama işin en küçük detayı olan uçak bileti kısmını çözememişlerdi. Kanada’da Nisan ayının başında yapılacak olan uluslararası yarışmaya her şeyleriyle hazır olmalarına rağmen katılamayacaklardı. Uzatmayayım, ben bu paylaşımı görünce ‘Sahip Çıkalım’ diyerek aşağıda ki paylaşımı yaptım. Çok sevdiğim adaşım, meslektaşım Timur Sırt bu tip konularda aynı benim gibi fazlasıyla hassastır. O da çağrıyı tekrarladı.

icat-cikartma-degil-artik-icat-cikart-diyelim-439962-1.Türk Telekom CEO’su Paul Doany’nin bu konuları ne kadar önemsediğini iyi biliyorum. Konuyla ilgili Celal Tellioğlu ve Arif Sancaktaroğlu anında bize geri dönerek “Bu gençlerimiz için üzerimize ne düşüyorsa yapmak isteriz” dediler. İsimleri özellikle yazıyorum. Kurumları kurum yapan içinde çalışan değerli insanlardır. Herkes tanısın isterim. Neticede Etiler Anadolu Lisesi Robot Takımı ve başlarında iki harika öğretmenimiz Kanada’ya Türk Telekom sayesinde gidebiliyorlar. Hepsinin gözünde o mutluluğu her ne kadar görüp tanışmasamda görebiliyorum. İlk işimde yanıma Timur Sırt’ı da alıp hepsiyle tanışmak olacak. Hatta Türk Telekom yönetimiyle hep birlikte ziyaretlerine gider bir çaylarını içeriz.


Çocuklarımız hiç dereceye giremeyebilir. Hiç önemli değil. Artık onlar uluslararası arenada, vizyonları dünya vizyonuyla eşleşmiş bir şekilde bundan sonraki hayatlarını sürdürecekler. Her şeyden önce kendilerine, ailelerine, ülkelerine çok daha faydalı insanlar olacaklar.

Buradan yola çıkarak, tüm seviyede ki eğitim kurumlarımızda okuyan öğrencilerimize, öğretmenlerimize, ailelerimize söylemek istediğim çok kısa bir şey var.

Büyük hayaller kurun, olmaz diye düşünmeyin, olması için elinizden gelen her şeyi yapın. Şartları zorladığınızda, inandığınızda aşamayacağınız sorun yok. Her seferinde başarılı olacaksınız diye bir kaide de yok. Hepsinden elde edeceğiniz kazanımlar mutlaka var. Bizim ülkemiz belki diğer gelişmiş ülkeler kadar bu tip konularda rahat olmayabilir. Haklısınız ama bu yüzden de nasıl olsa olmaz diyerek enseyi karartmaya da hakkımız yok. Bu arada kurumsal dünyanında Türk Telekom’u örmek almasını isterim. Böyle bakış açısı olan kurumlarımız olduğu sürece yolumuz açık.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,956AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

“Babacan Erdoğan’a partinin halktan kopuş nedenlerini içeren dosya sundu”

AKP'den ayrılarak Abdullah Gül önderliğinde yeni parti kurması beklenen Ali Babacan'ın AKP...

KESK İzmir: KHK’ler gidecek, biz geri döneceğiz

BERKAY SAĞOLİzmir’de KHK’ler ile ihraç edilen kamu çalışanlarının yaklaşık...

İnsanlık onurunu korumak herkesin sorumluluğudur

Aycan Karadağ“İşkenceye Karşı Mücadele ve İşkence Görenlerle Dayanışma...

İran yönetiminden Trump’a yanıt

 İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ABD Başkanı Donald Trump'ın tehdidine karşılık...

İBB Başkanı İmamoğlu: Troll belediye çalışanı istemiyoruz

23 Haziranda yüzde 54 oy oranı ile yeniden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı...

Bolsonaro’nun G-20 Zirvesi heyetindeki asker kokainle yakalandı

Brezilya'da ocak ayında devlet başkanlığı koltuğuna geçen aşırı sağcı Jair Bolsonaro'nun, Japonya'da yapılacak...

92 oy aldığı için İstanbul seçim sonuçlarına itiraz etti

Mehmet Ali Aydoğmuş, 31 Mart yerel seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için...

CHP PM pazartesi toplanacak

CHP Parti Meclisi (PM), İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini değerlendirmek üzere Genel...

Yargı, ‘kamu yararı yok’ dedi: Bakırköy’deki plan değişikliğine ret

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca 20 Nisan 2017’de onaylanan İstanbul’un Bakırköy ilçesi Zuhuratbaba...

Rabia Naz soruşturmasında yeni gelişme

Giresun'da 11 yaşında şüpheli şekilde hayatını kaybeden Rabia Naz soruşturmasında yeni gelişme. 

Sonraki haber