Anasayfa YEŞİL BİRGÜN İDA Dayanışma Derneği'nden Kanada'ya mektup

İDA Dayanışma Derneği’nden Kanada’ya mektup

Çanakkale’de çevre mücadelesi veren örgütlerden biri olan İDA Dayanışma Derneği, altın madenciliği yapan Kanadalı firmayı engellemek için bu kez farklı bir yöntem denedi. Çanakkale’de yapılacak altın madenciliğine dikkat çekmek için İDA Dayanışma Derneği, başta Kanada konsolosluğu olmak üzere Kanada basınına ve Yeşiller Partisi Genel Başkanı Elizabeth May’e mail yoluyla mektup gönderdi.

İDA Dayanışma Derneğinden yapılan açıklamada, Kirazlı bölgesinde altın madencliği yapacak olan firmanın Valilikten aldığı GSMR sonrasında çalışmalarını hızlandırdığı ve bölgede yeni şirketlerin sondaj çalışması başlattığını duyurdu.


Açıklamada; “Yerel ölçekte Çanakkale halkını küresel ölçekte tüm ekosistemin sağlığını bozacak olan ‘siyanürlü altın işletmeciliği’ yapacak olan şirket, Çanakkale Valisi tarafından GSMR’nin de imzalamasıyla birlikte çalışmalarına hız verdi. Pek çok şirkette, şirket ruhsat sahası dışında kalan alanlarda yeni sondaj çalışmalarına başladı. Beyanları üzerinden ülkeye %2 vergi bırakacak olan şirket aldıkları izin sonrasında sitelerinden yaptıkları basın açıklamasında ‘lowest-cost highest return gold projects in the world’ (dünyanın en düşük maliyetli en karlı projesi) olarak Kirazlı Altın Madeni işletmesini Toronto’dan dünyaya açıkladı” denildi.

“GÖRDÜK Kİ SESİMİZ BİZDEN ÖTEYE GİTMİYOR”

Çevre gönüllüsü olarak yıllarca çeşitli eylemler organize eden ve hukuki mücadeleye verdiklerine dikkat çeken İDA Dayanışma Derneği yönetimi; “Bizde yıllardır Çanakkale’den tüm yetkililere seslenerek bu işletmenin 10 yıllık ömrünün bizlerin, yaşayan tüm canlıların, ekosistemin yok oluşu olduğunu duyurmaya çalıştık. Çanakkale Valiliğine Çevre Şehircilik Bakanlığına iletilmek üzere toplanılan imzaları verdik, change.org’dan imza kampanyası başlattık, hukuksal kazanımlarımızla meşru yoldan mücadeleye devam ettik, ediyoruz, edeceğiz. Ancak gördük ki sesimiz bizden öteye gitmiyor ve biz de Çanakkale’den Toronto’ya seslendik” diyerek bu kez farklı bir yöntem denemeye karar aldıklarını açıkladı.

KANADA’YA MEKTUP!

Kanadalı yetkililerin yanı sıra kamuoyuna seslenmek adına mektup gönderme kararı aldıklarını açıklayan dernek yönetimi; “Troia yılında İDA Dağı’nın öneminden, buradan doğan su kaynaklarının ne kadar önemli tarım arazilerini beslediğinden ve bu tarımdan geçinen insanlardan bahsettik. İDA’nın sahip olduğu endemik türlerden, fauna ve florasından, önemli bitki alanlarından biri olduğundan bahsettik. Yapılacak olan madenin bu kadar önemli bir su havzasında yaratacağı tahribatı anlattık. Çanakkale’den Toronto’ya gönderdiğimiz İDA’nın çığlığında AB ülkelerinin imzaladıkları ve bizlerinde taraf olduğu uluslararası sözleşmeleri hatırlatarak temiz, kullanılabilir su hakkının önemini hatırlattık ve Türkiye’deki yetkililere duyuramadığımız sesimizi onların duymasını rica ettik. Ankara’daki Kanada Büyükelçiliği’ne, yerel basınlarına ve Yeşiller Partisi Genel Başkanı Elizabeth May’e mail yoluyla İDA’dan mektup gönderdik. Çağrımızın sonuçsuz kalmayacağını umut ediyoruz. Yaşam adına, dayanışmayla” ifadelerine yer verdi.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

9,958AbonelerAbone
- Reklam -

SON HABERLER

Fransa Açık’ta ana tablo kuraları çekildi

Teniste sezonun ikinci grand slam turnuvası Fransa Açık'ta (Roland Garros) ana tablo kuraları çekildi. Tek erkeklerde...

“CNN Türk’te katıldığım programı çeken 4 kameramanın işine son verildiğini duydum”

İstanbul'un seçilmiş Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Uğur Dündar'ın sunduğu, Sözcü TV ekranlarında...

Pentagon: Beyaz Saray, Ortadoğu’ya 10 bin asker göndermeyi planlıyor

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Beyaz Saray’ın olası İran tehditlerine karşı savunmayı artırmak...

Atletico Madrid’de yaprak dökümü

İspanya 1. Futbol Ligi (La Liga) kulüplerinden Atletico Madrid'de Lucas Hernandez ve Diego Godin'den sonra Juanfran Torres de ayrıldı.

Kılıçdaroğlu, Rabia Naz’ın babası ile görüştü

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 12 Nisan 2018'de Giresun'un Görele...

Facebook bu yıl 2,2 milyar sahte hesabı sildi

Sosyal medya platformu Facebook, 2019'un ilk üç ayında yaklaşık 2,2 milyar sahte...

Buket Aydın: Güvenliklerin işten çıkarılmasıyla ilgim yok

Kanal D ana haber spikeri Buket Aydın, '60 güvenlik görevlisini işten kovdu'...

Rizespor’un ‘Galatasaray karşılaşması tekrarlansın’ talebine ret

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Tahkim Kurulu, Çaykur Rizespor'un Galatasaray ile yaptığı maçın kural...

İngiltere’de Brexit oylaması ertelendi

İngiltere hükümeti, Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılma (Brexit) anlaşmasına ilişkin yeni yasa tasarısının oylamanın...

“Balıklarımızı zehirlediniz, sıra çocuklarımızda mı?”

Kırklareli'nin Şeytan Deresi'nde yaşanan balık ölümlerine Babaeski ilçesindeki sivil toplum örgütleri bir...

Sonraki haber