Anasayfa GÜNCEL İflas Bayrağı: "Seferberlik" ve Katliam

İflas Bayrağı: “Seferberlik” ve Katliam

Büyük travmaların ardında zihnimizde bir fotoğraf karesi kalır; süreci ya da failleri değil mağdurları, yıkımı, hüznü ve acının büyüklüğünü anlatır o tablo. Hatırlamak, benzeri bir travmanın yaşanmaması için ön şarttır.

Kanıksamadığımız, hesap sormaktan vazgeçmediğimiz kadar hayattayız demektir. Son bir buçuk yılda üst üste öylesine katliamlar yaşadık ki toplumsal belleğimizde, acımızı hatırlatacak karelere yer bile yok! Şok üzerine şok yaşayan toplumun farklı katmanları idrak ve isyan duygularından uzaklaştırılarak anlık tepkilere ve manipülatif patlamalara hapsedilmek isteniyor. Tabutların resmi geçidine bakarak bugünümüzü ve geleceğimizi heba etmeyi göze alanlar karşısında suskun kalmayacağız.

Düşülmemesi gereken ilk hata ölümleri birbirinin karşısına koymaktır. Suruç’ta çantalarında hediyeleri, Kobane’deki çocuklar için yola çıkacakken paramparça olan gençler ile Kızılay’da otobüs durağında katledilenler ya da 10 Ekim’de Ankara Garı önünde yaşamını yitirenlerle Vezneciler’de, Beşiktaş’ta, Kayseri’de öldürülenler arasında insani açıdan hiçbir fark yoktur. Biri diğerinin “ama’sı”, bahanesi, gerekçesi, açıklaması olamaz. Ne Beşiktaş ne de Kayseri rastgele seçilmiş hedeflerdir. Faşizm tehdidi altındayken, halkların beraber yaşama ve mücadele etme imkânını azaltan her saldırı halk düşmanıdır.

Resmi makamların katledilenleri “milli” ve “gayri milli” olarak tasnif etmesi, devlet aklının ezberidir. Saray-AKP cephesinin “milli seferberlik” söylemi, mevcut ezberin bir yönetim pratiği olarak tescillendiğinin göstergesidir. İktidarın yurttaşlarla kurduğu ilişkiyi sürekli savaş konsepti ile çerçevelemesi, demokrasi ve özgürlüklerin “lüks” olduğu iddiasını beraberinde getirir. Sürekli savaş referansı barışın toplumsal potansiyelini erittiği kadar linççi güruhları teşvik ederek çatışmayı gündelik hayata taşıma riskini arttırır. “İntikam alma” kalıbını uluorta kullanmak, durumdan vazife çıkaranları cesaretlendirip kışkırtmaktan başka işe yaramaz. Öğrencilere idam ipi dağıtan öğretmenden Alevileri tehdit eden “akademisyene” ve parti binası duvarına “geldik yoktunuz” yazanlara kapılar sonuna kadar açılır. Kayseri’deki terör saldırısı sonrasında HDP binaları başta olmak üzere muhalif odaklara yapılan saldırılar bu tehdidinin açık ve kitlesel bir örneğidir.


Son bir buçuk yılda yaşadığımız katliamlar için hesap sorma adresi iktidar makamıdır. Bir yurttaş siyasi ve hukuki olarak bağlı olduğu yerden hesap sorabilir ancak. Dolayısıyla muhatabı illegal örgütler değil meşru siyasi aktörlerdir. Kınama, lanetleme siyasi bir eylem biçimi, politik faaliyeti önceleyen bir şart olarak değerlendirilemez, dayatılamaz. Ancak ve ancak vicdani ve insani bir pozisyon alıştır. Yetkili makamda oturanlar kınayarak, telin ederek ya da başka aktörleri buna davet ederek siyasi sorumluluğundan kurtulamazlar.

Saray-AKP cephesi katliamlar ve ölümler karşısında siyaseten hesap vermemiştir. İcracı konumda olanlar istifa mekanizmasına dahi başvurmamıştır. İktidar siyaseten firaridir. Ötesinde kendi sorumluluklarına işaret edenleri ihanet ile suçlayarak acziyetlerini bir kez daha göstermişlerdir. “Yenikapı ruhu”, “Çankaya ruhu” diyerek toplumun önüne sunulan tablo gerçek sorumluları “milli birlik ve beraberlik” adına dokunulmazlık zırhı ile kuşattığı için toplumun menfaatine aykırıdır. İktidarın dilini tekrar etmek, onun verdiği rolü oynamak ölümleri sıradanlaştıran kısır döngüye hapsolmaktır.

“Analar ağlamasın” diye yola çıkıp “şehitliğe çağrı” noktasına gelinmesi siyasi iflasın alameti farikasıdır. Bu gerçeğin gölgelenmesine yardımcı olan her duruş iflasa ortak olmaktır. Siyasetin asli görevi yaşatmaktır, ölümü kutsamak ya da ona çağırmak değil! Bugün yaşam, özgürlük ve demokrasi adına hiçbir vaadi olmayan bir iktidar cephesiyle yüz yüzeyiz. Başkanlığın bunu değiştireceğine inanmamızı bekleyenler herhalde hepimiz kör, alemi sersem sanmaktadır.

7 Haziran sonrasında “millet kaosu seçti” diyerek seçmene sopa gösterenler yaşanan ölümlerden sorumludur. Suriye’de Osmanlı düşleri görenler, sınırlarımızı kevgire çevirenler, kapalı kapılar ardında pazarlık yapanlar, meşru siyaseti askıya alanlar katliamlardan sorumludur. Faillerin terör örgütleri olması bu gerçeği değiştirmez. Toplumsal muhalefet baskılara rağmen iktidardan hesap sormaktan vazgeçmemelidir. Tüm halk düşmanlarını ifşa etmekten ve milliyetçi-sovenist olmayan bir toplumsal tepkiyi örgütlemekten kaçınmamalıdır. İstikrar başkanlıkta değil yaşamın güvence altına alınmasındadır. Güvenlik OHAL’de değil birlikte yaşama ümidini parlamentodaki mevcut aktörlerin ötesinde sokakta, okulda, parkta, işyerinde haykırmak iradesindedir. Bundan kaçınanlar tarih önünde sanık sandalyesine oturmaya mahkumdur.

SON HABERLER

Feridun Düzağaç: Dinleyicimle bağ kurmak beni çok mutlu ediyor

Feridun Düzağaç, 10. stüdyo albümü ‘10’a Doğru’yu yayımladı. 2015 yılında çıkan Başka...

Düğün salonunun asma tavanı çöktü: 2 yaralı

Erzurum'da, düğün salonunun asma tavanının çökmesiyle 2 kişi yaralandı.

Senegalli yolcunun şikayetçi olduğu taksici tutuklandı

İstanbul'da aracına binen Senegalli yolcuya yönelik ırkçı sözleriyle dikkat çeken taksici Osman...

BDDK’dan bazı bankalara soruşturma

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), müşterilerini yanıltıcı ve manipülatif şekilde...

Erdoğan ve Bahçeli’den Ankara’da ortak miting

AKP ve MHP'nin kurduğu Cumhur İttifakı, İzmir'den sonra ikinci ortak mitingini Ankara'da...

Hançerli ve İmamoğlu’ndan ortak miting

CHP Avcılar Belediye Başkan Adayı Turan Hançerli ve  İstanbul Adayı Ekrem İmamoğlu...

ÇHD’li avukatlar açlık grevini sonlandırdı

İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu ve tutuklu avukat Selçuk Kozağaçlı arasında Silivri...

Maduro’dan barış koruma tugayları kurma önerisi

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ülkesinde barış koruma tugayları kurma önerisinde bulundu....

Evden çaldıkları eşyalarla yakalandılar

Düzce'de, bir evden çaldıkları eşyalarla kaçmak üzereyken yakalanan 4 şüpheli, tutuklandı.

Norveç’te 1300 yolcu taşıyan gemi yardım çağrısında bulundu

Norveç’te ‘Viking Sky’ isimli bin 300 yolcusu olan gemi, kötü hava koşulları...