İhraç ve sürgünler son bulsun
14.09.2017 09:06 ÇALIŞMA YAŞAMI
Eğitim Sen, okulların açılmasına sayılı günler kala MEB’in sürgün ettiği bin 190 üyesi için eylemdeydi: Sürgün ve ihraç baskılarına son verin!

ÇAĞLAR BALLIKTAŞ

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen), Milli Eğitim Bakanlığı kararıyla (MEB) bin 190 üyesinin sürgün edilmesini protesto etti.

MEB önünde basın açıklaması yapmak isteyen Eğitim Sen üyelerine polis, OHAL nedeniyle izin vermedi. Yaşanan tartışmalardan sonra Bakanlık önünde yapılamayan basın açıklaması Güvenpark’ta gerçekleştirildi. Açıklamaya HDP Milletvekilleri Mahmut Toğrul ile Kadri Yıldırım da katıldı.

Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, darbe girişiminden sonra 34 bin öğretmen, 5 bin 295 akademisyen ve bin 994 idari personelin siyasi kararlarla ihraç edildiğini söyledi. Eğitim Sen’e yönelik baskıların her geçen gün arttığını ifade eden Aydoğan, okulların açılmasına sayılı günler kala bin 190 üyelerinin sürgün edildiğine dikkat çekti. Sendika olarak yaptıkları girişimler sonucunda 327 üyenin sürgün kararının iptal edildiğini belirten Aydoğan, MEB’in yaptığı sürgünlerle öğrencilerin eğitim haklarının kesintiye uğratıldığını vurguladı.

‘MEB suç işliyor’
MEB’in aldığı kararları uygularken hukuk ilkelerine bağlı kalmak zorunda olduğunun altını çizen Aydoğan, sendikal haklarını kullandıkları için sendika üyelerinin ihraç veya sürgün edilmesinin Anayasa’ya ve uluslararası sözleşmelere aykırı olduğunu kaydetti. MEB’in hukuk dışı kararlarının yüksek mahkemelerden defalarca döndüğünü anımsatan Aydoğan, şöyle devam etti:
“Birlik, dayanışma ve örgütlü mücadele ile karşı karşıya olduğumuz gerici kuşatmayı kırmaya kararlıyız. Başta ihraçlar ve sürgünler olmak üzere hayata geçirilen her türlü antidemokratik uygulamaya karşı örgütsel ve hukuksal mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz. İktidarın hukuksuz uygulamalarına dayanarak olağan hale getirilen OHAL derhal kaldırılmalı, KHK’ler geri çekilmeli, sürgünler durdurulmalı, hukuksuz ihraç edilen tüm kamu emekçileri görevlerine iade edilmelidir.”

"Baskı, sürgün ve soruşturmalar son bulsun" pankartı ile "Öğretmenime dokunma, "Sürgün ve cezalar iptal edilsin" dövizleri taşıyan Eğitim Sen üyesi öğretmenler, "Baskılar bizi yıldıramaz", "Yaşasın örgütlü mücadelemiz", "Direne direne kazanacağız" sloganları attı.