-Reklam-
Anasayfa BİRGÜN PAZAR İhraçlara karşı dayanışmanın sesi daha gür çıkacak

İhraçlara karşı dayanışmanın sesi daha gür çıkacak

Efe Subaşı

7 Şubat’ta çıkartılan 686 sayılı kanun hükmünde kararnameyle barış bildirisine imza atan akademisyenler okullarından ihraç edildi. İhraçlar sonucunda Türkiye’nin en eski konservatuarlarından biri olan DTCF Tiyatro Bölümü yetersiz hoca sayısı nedeniyle fiilen kapandı. Ancak bu KHK’nın altına imza atanlar, akademisyenlerle öğrencilerin bir daha ders yapamayacağını sananlar, Hababam Sınıfı serisinin efsane ormanda ders işleme sahnesini unuttular. “Okul her yerdir. Önemli olan öğrenmek, öğretmek, beraber olmak ve bir gaye için savaşmaktır” sözünden hiçbir şey anlamadılar ve Aldırma Gönül şarkısını bizim kadar severek dinlemediler.


Akademi kıyımından sonra birçok eylem gerçekleşti ve geçtiğimiz hafta hocalarla öğrencileri tekrar bir araya getirmek için bir festival düzenlendi: Başta Melike Tekin ve Ataberk Öge olmak üzere tiyatro bölümü öğrencileri, Kadıköy’deki tiyatrolarla ve tiyatro sanatçılarıyla birlikte ihraç edilen akademisyenlere destek amacıyla düzenledikleri Sokak Akademisi Festivali, 9-14 Nisan tarihleri arasında Kadıköy’de gerçekleşti.

Festival 9 Nisan Pazar günü saat 20.00’de Kadıköy Sahne’de yapılan bir konserle başladı. Konserde tiyatro sanatçıları: Alican Yücesoy, Barış Atay, Burçak Çöllü, Deniz Celiloğlu, Engin Alkan, Erol Ozan Ayhan, Funda Eryiğit, Pınar Yıldırım, Serkan Keskin ve Yiğit Serdemir akademisyenler için şarkı söyledi. Kadıköy Sokak Akademisi Festivali’ni ve gelişen süreci festival koordinatörleri Melike Tekin ve Ataberk Öge’yle konuştuk:

» Festival fikri nasıl ortaya çıktı?
Ataberk Öge: Yayınlanan KHK’dan sonra 13 Şubat’ta konservatuar öğrencileri olarak ortak eylem yapmaya karar verdik. Basın açıklamasından sonra hadi bir çay içmeye gidelim dedik ve oradan festival fikri ortaya çıktı.

» Hiçbir siyasi kurumdan veya herhangi bir vakıftan destek almadınız festival organizasyonu nasıl yapıldı?
Melike Tekin:
Dayanışmayla. İlk başta destek konseri gibi bir fikir aklımızda yoktu. Okullarından ihraç edilen hocalarımız derslerine devam etsin istiyorduk. Bu dersler katılımcılara ücretsiz ulaşsın ve hocalarımıza da destek olsun diye önce bir konser düzenlemeye karar verdik.

Ataberk Öge: 9 Nisan’daki konserden sonra 14 Nisan’a kadar on bir farklı atölye gerçekleştirdik. Bu atölyelerde ihraç edilmemiş ama ihraç edilen akademisyenlere desteğe gelen hocalarımız da vardı.

» İhraç edilen akademisyenlerle ve festivalle ilgili bir belgesel çalışması da var sanırım.
Ataber Öge:
Tüm bu yaşananlara nedense ana akım medyanın hiç ilgisi yok. Neden acaba. Evet, daha çok insana ulaşabilmek için gelişen süreçle ilgili bir belgesel çalışmamız var. Bizi şaşırtan yurt dışından: Fransa, Avusturya ve İsviçre’den basın kuruluşları bizimle temasa geçip röportaj yaptılar.


» Geçtiğimiz Cuma günü atölyeler bitti, devamı olacak mı?
Melike Tekin:
Umarız böyle bir şeye gerek kalmaz. Sonuçta hocalarımızın fakültelere geri dönüp oralarda ders anlatmasını istiyoruz, ama tabii ki hocalarımızla her zaman dayanışma içerisindeyiz.

- Reklam -

SON HABERLER

Ankara’dan Davutoğlu baskısı

Yeni parti kuracağı iddiasıyla gündeme gelen eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Bosna Hersek...

Belediyeler, AKP’nin çiftliğine dönmüş

AKP’li ve kayyum atanan belediyelerde her gün yeni bir skandal ortaya çıkıyor....

Hukuksuzlukta tam gaz: ‘KHK’li seçmen oy kullandı’ dilekçesi

İstanbul seçimlerinin iptali için her yolu deneyen AKP, YSK’ye KHK ile kamu...

Asıl topal ördek kim?

ABD siyasetinde başkanın kongrede çoğunluğu yitirmesi ya da görev süresinin bitmesi ve...

‘Yürütmeye devam etmek’ için yürütmeyi durdurma: Halka hesap verilecek

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, İBB’nin verilerinin kopyalamasına dair talimatı...

Tunç Soyer, toplu ulaşım için verdiği sözü tuttu

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, seçim öncesi verdiği toplu ulaşımda belli...

Juventus üst üste 8. kez şampiyon

İtalya 1. Futbol Ligi'nde (Serie A) konuk ettiği Fiorentina'yı 2-1 yenen Juventus,...

Rölanti modunda 3 puan

Galatasaray, maçın genelinde oldukça vasat bir performans gösterdiği ve ikinci yarısını adeta...

Galatasaray taraftarından İBB Başkanı İmamoğlu’na büyük ilgi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, Galatasaray-Kayserispor karşılaşmasını izlemek için Türk Telekom...

AKP’den YSK’ye ‘KHK’li seçmen’ dilekçesi

AKP, İstanbul seçiminin iptali için YSK'ye KHK ile kamu hizmetinden çıkarılan seçmenlerin...

Sonraki haber