İhsan Eliaçık'a 6 yıl hapis cezası
17.04.2018 11:39 GÜNCEL
İlahiyatçı yazar İhsan Eliaçık, "silahlı terör örgütü propagandası yapmak" suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

İlahiyatçı yazar İhsan Eliaçık, "silahlı terör örgütü propagandası yapmak" suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Duruşmada, Eliaçık'ın esas hakkındaki savunmasını yapmasının ardından mahkeme kararını açıkladı.

Mahkeme, Eliaçık'a, Demokratik İslam Kongresi tarafından düzenlenen konferansta yaptığı ve internet sitesinde yayınlanan konuşmasındaki sözleri nedeniyle "silahlı terör örgütünün propagandasını" yapmak suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezası verdi.

Mahkeme, cezada indirim maddeleri uygulamazken, Eliaçık hakkında yurt dışı ve İstanbul dışına çıkış yasağı ile haftada 2 gün imza atmak koşuluyla adli kontrol hükümlerinin uygulanmasına hükmetti.

Duruşma çıkışında basın mensuplarına açıklama yapan İhsan Eliaçık, "Üst mahkemeye itiraz ederek, adli kontrol tedbirlerinin kaldırılmasını isteyeceğiz. Cezayı da temyize göndereceğiz. 28 Şubat'ta da 35 davadan yargılandım. Buna benzer bir ceza 28 Şubat'ta da aldım. 1 yıl 3 aydı, erteleme oldu. Burada 6 yıl gibi cezaya hükmettiler. Dolayısıyla 28 Şubat hakimlerinden daha öfkeli, daha yanlı, daha hukukun ayaklar altına alındığı bir durumla karşı karşıyayız." diye konuştu.

BİMER İHBARIYLA DAVA

Savcılık mütalaasında Eliaçık'ın bir internet sitesinde yazdığı yazıda "PKK propagandası" yaptığına ilişkin BİMER'e ihbarda bulunulduğu belirtilmişti. Mütalaada, bahse konu yazılarla güvenlik güçlerinin operasyonlarıyla ilgili 'olumsuz bir algı oluşturulmaya çalışıldığı' vurgulanmış, 'Kürdistan' ifadesinin yazılarda geçtiği ifade edilmişti. Mütalaada, Eliaçık'ın ''terör örgütü propagandası" yapmak suçundan 1,5 yıldan 7,5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep edilmişti.