İhtişamlı dekorların önünde mutsuz yevmiyeli oyuncular var

DERYA AYDOĞAN [email protected]

Mezun sanatçılar, mevcut sözleşmeleri gereği işçi ya da memur statüsünde olmayıp mevsimlik işçi statüsündeler. Sanatçılar, her yıl oyun bazlı olarak açılan sınavların sonucunda yer aldıkları projelerde, günlük sigorta ve yevmiye ile bir gelecek planı yapamadan çalışmaya devam ediyor.


Sanatçıların talepleri
Hazırladıkları video ve imza kampanyası ile emeklerinin karşılığını almak isteyen oyuncuların açıklaması ve talepleri şöyle: “Sayın Seyirciler, Bu akşam izleyeceğiniz Devlet Tiyatroları oyunlarında sahnede görev alan bir çok oyuncunun ortak bir derdi var. Kadromuz yok, yasası ve güvencesi yok. Oyun başına sözleşme yapılıyor. Yani oyuncular yevmiye usulü çalışıyor. Aynı gün içinde 2 oyunda da oynansa bile tek yevmiye alınıyor.

Devlet Tiyatrosu’nun bu mezun sanatçılara ihtiyacı var. Çünkü genç kadrosu yok. Kadrolu sanatçılarla aynı zaman diliminde çalışan, mezun sanatçıların aralarındaki maaş farkı neredeyse %100. Yıllık kazancımız yılın yarısından sonra asgari ücretin altında ve yaza doğru tamamen yok olmakta. Elbette statüler olmadığı için teşvikler de yok. Bu şekilde yıllarını Devlet Tiyatrosu’na vermiş 700 mezun sanatçı, yeni torba yasayla çıkan sözleşmelilerin kadroya alınmasından faydalanarak çalışma koşullarında iyileştirme, kurum içinde bir revizyon talep ediyor. Sanatçılar arası bu ayrıma bir son verilerek (talepleri 50 kişilik kadro sınavı gibi geçici çözümler değil) sahnede izlediğiniz Mezun sanatçıların çalışma hakları ve güvenceleri yeniden düzenlemelidir.”

Yevmiyeli mezun sanatçılar sezonun kapanmasıyla en az 3 ay boyunca maaş alamıyor ve dolayısıyla sigortaları da yok. 7 yıldır kadro sınavı yapmayan Devlet Tiyatroları’nın ise konuyla ilgili sessizliği sürüyor.

İyileştirme istiyoruz
Devlet Tiyatroları’nda ‘Mezun Sanatçılar’ sözleşmesiyle çalışan Kutay Şahin’le konuştuk. Şahin taleplerini şöyle dile getiriyor:
“Bu hareket 15 gün önce başladı. Büyüyeceğini tahmin etmiyorduk ama herkes bize destek oldu. Biz sözleşmemiz gereği 113 TL yevmiye alarak çalışıyoruz. Şartlarımız çok kötü. Herkes ek iş yapmak zorunda kalıyor. Şartların iyileştirilmesini bekliyoruz. Bu şartlarda hiçbir zaman emekli olmak gibi bir durumumuz yok. Şehir Tiyatroları’ndaki gibi 30 gün sigortamız yatsın, maaşımız yatsın istiyoruz. Öncelikle ısrarla söylemek istediğimiz şey, kadrodan öte iyileştirme istiyoruz. Kültür Bakanlığı’nadan ve Devlet Tiyatroları’ndan randevu talep ettik. Şimdilik beklemedeyiz. Bize destek olmak isteyen kampanyamızı imzalayan 10 bin kişi var. Emeğimizin karşılığında sadece bize verilecek değeri görmek istiyoruz. Severek çalıştığımızda kurumdan maddi sebepler yüzünden ayrılmak istemiyoruz. İnsan gibi yaşayabilmek için gerekli şartlar sağlansın istiyoruz.”


BİZİ TAKİP EDİN

358,985BeğenilerBeğen
54,841TakipçiTakip Et
1,080,241TakipçiTakip Et
7,394AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL