Anasayfa GÜNCEL İhtiyaca binaen sandığa giderken!

İhtiyaca binaen sandığa giderken!

Artık hepimizin malumu! İktidardaki zorbanın dışında diğer partiler, genel kamuoyu ve dahi seçmen iradesi ‘yeniden seçim’ istemediği halde sırf 7 Haziran seçim sonuçları istediği gibi olmadı diye hem Saray’daki hem de emrindeki “bir daha seçim” dedi. Karşı çıkanlara rağmen eyvallah etmedi ve olacak dedi. Tarihi de saptadı, 1 Kasım dedi.

Geldik mi 1 Kasım’a. Yarın seçim olacak! Yarın ‘olağan bir seçim’ olmayacak muhtemelen. Herkesin sinir katsayısı, gerginlik modu hayli yüksek. Çünkü Ankara’daki muktedir bu kadar çok seçimi istiyorsa, tek başına iktidar olma konusunda bu kadar çok ısrarcı ise, hiçbir demokratik, yasal, hukuki mevzuyu dikkate almadan adeta silip süpürürcesine muhalifleri susturarak bu kadar çok seçim diyorsa! Seçim günü neler olabileceği, neler yaşanabileceği kaygılarının hâd safhada olması gayet doğal. Dileriz kaygılarımız boşa çıkar. Ama seçimlere birkaç gün kala medyaya acımasız saldırıda pervasızlık, yaşanacakların en sıradan örneği gibi duruyor; orta yerde…

Üstelik Cumhurbaşkanı herkesin gözlerinin içine içine bakarak “Bütün bunların 1 Kasım akşamı biteceği sanılıyorsa, boşuna! 1 Kasım’dan sonra da mücadele devam edecek” diyor.

O halde ne yapmalı! Lenin’in 100 yıl önce sorduğu ve kitabına ad olanhali ile! Ne yapmalı?

AKP iktidarı, devletin olanca gücünü de arkasına alarak korkunç bir muktedirlik hükmü ile zulmünü abad ediyor.

Bu ülkede direnen en örgütlü güç olan Kürt siyasetinin başat aktörü olduğu legal yapı Halkların Demokratik Partisi başta olmak üzere muhalefet eden / etmeye yeltenen hiçbir güce fırsat vermiyor. Tümünü birbirine çarparak ‘terörize / kriminalize’ etmede bütün devlet aygıtlarının gücünü, aktivasyonunu kullanıyor.

Üstelik daha önceki dönemlerde olduğu gibi her daim ‘terörize’ edilen, ‘terörist’ diye lanetlenen HDP ve geleneği, çizgisi yalnız değil! CHP ve MHP de sisteme angaje ve entegre partiler olmalarına rağmen bu lanetlenme, ötekileştirme ve ‘teröristler’le aynı dili konuştukları muktedir dilinden nasiplerini alıyorlar.

Tabii en büyük mağduriyeti Halkların Demokratik Partisi-Demokratik Bölgeler Partisi örgütlülüğü yaşıyor. Seçilmiş belediye eş başkanlarının nerdeyse dörtte biri ya görevden alındı, ya hapsedildi, ya da ikisi birden. Parti binaları bindirilmiş kıtalardan oluşmuş, gaza getirilmiş güruhlarca yakılıp taşlanıp tahrip edildi. Barış isteyenlerin mitinginde ülke tarihinde görülmemiş büyük kitlesel ölümlerin yaşanması sürecine seyirci kalındı, adeta çanak tutuldu. Katliam adım adım “ben geliyorum” dedi.

Halkların Demokratik Partisi, kelimenin tam anlamıyla ‘eşitsiz’ ve adil olmayan bir seçime girmek zorunda bırakıldı. ‘Miting yapmama’ kararı vermek zorunda bırakıldı, yeni katliamlar yaşanmasın diye miting ‘yaptırılamaz’ hale getirildi. Mevcut durumun adına ‘demokratik seçimler’ denebilecek bir dönemsel okumada ne büyük bir felaket olabileceğinin okumasını yapmak gerek.

Daryush Shayegan; “Babil Kulesi, yalnızca dillere ilişkin bir gerçeklik olmaktan ziyade, zihniyetlere ilişkin bir gerçekliğe dönüşmektedir. Dini sayıklama; devrimci saplantı; kadınların özgürleşimi; günden güne ciddiyetsizleşen ütopyalara doğru gerileme; yıldız savaşları; elden düşme inanışların yeniden ortaya çıkışı; içinde düşüncelerin, inançların ve dünya görüşlerinin oynaştığı bir tür kaleydoskopta birbirlerini izlemektedirler”* derken sanki mevcut hali okuyor. Sahiden ve tek renk bir kaleydoskop içinde bir dünya kurma derdindeler.

Sabah sandık başına gidilecek, eğer bir önceki gece hâlâ başınıza / başımıza bir ‘iş’ gelmemişse! Çünkü eşkıya’nın gece (hatta gündüz) ne yapacağı bilinmez / belli olmaz.

Siyasal ve insani varoluş meselesi farkındalığıyla oyumu Halkların Demokratik Partisi’ne vereceğim. Halkların Demokratik Partisi’nin vekil adaylarından azade bir tercihle bu siyasal yapının ve geleneğinin mağduriyetinin ‘mazlumdan yana ama mağrur ve muktedir’ bir kimlikle siyaset sahnesinde ‘kalıcı’ bir yer edinmesi istenci bilinciyle sandık başına gidilmesi düşüncesindeyim. Bu sebeple HDP…

*Daryush Shayagan, Yaralı Bilinç, syf 47, Metis yayınları, 4.basm, 2014

- Reklam -

SON HABERLER

Giresun’da iş cinayeti: İnşaattan düşen işçi hayatını kaybetti

Giresun'da bir inşaat işçisi yeterli iş güvenliğinin sağlanmaması sonucu inşaatta çalıştığı esnada...

Bodrum Belediyesi tabelasına ‘T.C.’ ibaresi eklendi

Bodrum'da, belediye hizmet binasının girişine, Türkiye Cumhuriyeti'nin kısaltması olan 'T.C.' ibaresi konuldu.

Ege Üniversitesi’nde ‘millet bahçesi’ne tepki: “Talana karşı çıkacağız”

ŞEBNEM SUBAŞIİzmir’e Sahip Çık Platformu, Ege Üniversitesi’nde...

Kadıköy’ün 2 mahallesinde 4 saatlik su kesintisi

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ), Kadıköy'ün Osmanağa ve Caferağa Mahallelerinde 4...

Eski Danıştay üyesine FETÖ’den hapis cezası

Eski Danıştay üyesi Ahmet Eğerci, FETÖ üyeliğinden 10 yıl 8 ay hapis...

Kadın eylemciyi cinsel saldırıya maruz bırakan polis hakkında kamu davası açıldı

Ankara’daki bir eylemde Merve Demirel’i cinsel saldırıya maruz bırakan polis hakkında, Ankara...

Meteoroloji’den İstanbul için uyarı

Meteoroloji, İstanbul Boğaz çevresi ve Anadolu Yakası ile Trakya'da yarın sabah saatlerinden...

Sincan Cezaevi’nde İdris Baluken’in odası ‘arama’ bahanesiyle talan edildi

HDP eski Grup Başkanvekili İdris Baluken'in Sincan Cezaevi'nde kaldığı odanın görevliler tarafından...

Şiddet uygulayan babasını öldüren kadın, meşru müdafaa nedeniyle serbest bırakıldı

İtalya'da kendisine, annesine ve babaannesine şiddet uygulayan babasını öldüren 19 yaşındaki genç...

Sonraki haber