‘İki öğrencinin aynı odada kalması sizi neden rahatsız ediyor’

Tarikat yurtlarında yaşanan cinsel istismar ve yangınlara karşı önlem alma konusunda harekete geçmeyen hükümete iki öğrencinin aynı odada kalmasından neden rahatsız olduğu soruldu.

CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın yazılı olarak cevaplandırması için bir soru önergesi verdi. Sağlar hükümete, cinsel istismar ve taciz olaylarının çokça yaşandığı Kuran kursu ve Ensar Vakfı gibi dini kurumlar için ne gibi tedbirler alacağını, iki öğrencinin aynı odada kalmasından neden rahatsız olduklarını sordu.


Sağlar’ın yazılı olarak cevaplanmasını istediği önergede şu ifadelere yer verildi:

Milli Eğitim Bakanlığı’nca hazırlanan Özel Öğrenci Barınma Hizmetleri Yönetmeliği kapsamında, öğrencilere hizmet veren konaklama alanlarının ruhsat ve izinlerinde değişiklik yapılmıştır. Yönetmelikte özel yurtlar için birçok değişiklik bulunurken en göze çarpan artık özel yurtlarda 2 öğrencinin bir odada kalamayacak olmasıdır. Resmi Gazete ’de yayımlanan yeni yönetmeliğe göre, öğrenciye hitap eden yerlerin odalarında ya 1 ya da 3, 4, 5, 6 öğrenci kalabilecektir. İki öğrencinin neden aynı odada kalamayacağı anlaşılamamıştır. Ayrıca yeni dönemde yapılan Kredi Yurtlar Kurumu’na bağlı yurt odalarının 2 kişilik olarak tasarlanmış olması dolayısıyla özel yurtların mağdur edildiği kamuoyuna yansımıştır.

Bu çerçevede:

  • Sayın Bakan, iki öğrencinin aynı odada kalmasının ne gibi bir mahsuru vardır? Sizi neyin rahatsız ettiğini kamuoyuna açıklar mısınız?
  • İki öğrencinin yalnız kalmasını yasaklarken; yurtlarda yangın tedbiri, can güvenliği, deprem yönetmeliği gibi kriterleri denetlemeye de önem gösteriyor musunuz?
  • Kuran kursu ve Ensar Vakfı gibi dini kurum yurtları için, ne tür tedbirler alacaksınız? Malumunuz cinsel istismar ve taciz olayları fazlaca yaşanmakta!
  • Devlet olarak ne zaman emanet edilen çocuklarımıza sahip çıkacaksınız?

BİZİ TAKİP EDİN

359,894BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,087,257TakipçiTakip Et
7,888AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL