Anasayfa TEKNOLOJİ İki otomobil devinden elektrikli araç anlaşması

İki otomobil devinden elektrikli araç anlaşması

ERSOY YAŞAR

Hyundai Motor Group ve Audi AG arasında imzalanan yeni ortaklık kapsamında, dünyanın en büyük beşinci otomobil üretici grubu ve Alman otomobil üreticisi, otomotiv endüstrisinde sürdürülebilir adımlar atabilmek adına ortak çaba gösterecek. Hyundai ve Audi’nin yanı sıra bağlı şirketleri de patent lisanslarını önümüzdeki yıllarda eşit olarak paylaşacak. Anlaşmanın süresi ise henüz açıklanmadı.

Hyundai ve Audi arasındaki ortaklık, FCEV pazarındaki varlıklarını artırmak için yakıt hücresi teknolojisindeki kolektif Ar-Ge olanaklarından faydalanmayı amaçlıyor. Bu nedenle, ortaklar anlaşma kapsamında yakıt hücresi bileşenlerine karşılıklı erişim sağlayacaklar. Hyundai, ilk adım olarak, markanın ix35 Yakıt Pili ve ayrıca Nexo modelinin geliştirilmesinden elde edilen bilgi birikimine dayanan parçalara erişim hakkı tanıyacak.

Volkswagen Grubu’ndaki yakıt hücresi teknolojisinin geliştirilmesinden sorumlu olan Audi ayrıca, Hyundai’nin FCEV yedek parça tedarik zincirinden de tam olarak yararlanabilecek. Dünyanın ilk büyük yakıt hücresi aracı üreticisi olan Hyundai, 2013’ten bu yana SUV sınıfı FCEV’ler üreterek dünya çapında 18 ülkede satıyor.

Anlaşmayı değerlendiren Hyundai Motor Company Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Euisun Chung, “Bu anlaşma, Hyundai’in hidrojen emisyonuna sahip araçlar ile tüketicilerin hayatlarını artırarak daha sürdürülebilir bir gelecek yaratma konusundaki kararlılığının bir başka örneğidir. Ortaklığın, FCEV’lerin küresel topluma sağladığı vizyon ve faydaları başarıyla göstereceğinden eminiz” açıklamasını yaptı.

Audi AG’nin Teknik Geliştirme Kurulu Üyesi Peter Mertens ise “Yakıt hücresi, elektrikli sürüşün en sistematik şekli. Bu nedenle geleceğe yönelik emisyon içermeyen premium mobilite için teknoloji portföyümüzde güçlü bir varlık olarak görüyoruz” dedi. Mertens; yakıt hücreli araçları, sürdürülebilir teknolojinin atılımı için cazip maliyet yapılarıyla yönlendirmenin akıllı yolu olarak da değerlendirdi.


Patent paylaşımının ötesinde ortaklık

İki üretici imzalanan kapsamlı işbirliğinin sonraki adımında, yakıt hücresi teknolojisindeki endüstri standartlarının yanı sıra, FCEV gelişimini ve bu teknolojide inovasyonu hızlandırmayı, müşterilere daha gelişmiş mobilite seçenekleri sunmayı hedefleyecek.

Hyundai, yeni ortaklıkla, yeni iş fırsatlarına ulaşarak yakıt hücresi bileşenleri endüstrisindeki rekabet gücünü artırmayı planlıyor. Ayrıca, grubun yakıt hücresi teknolojileri geliştiricisi Hyundai Mobis’in (Mobis), Hyundai ve Kia’nın yakıt hücreli modelleri için özel çekirdek bileşenleri geliştirme ve tedarik etme rolünü sürekli olarak genişletmesi de amaçlanıyor. Mobis, 2017’de, yakıt hücreli araçların çekirdek bileşenleri için entegre bir üretim sistemi tesis eden dünyanın ilk şirketi oldu. Şirketin Güney Kore’deki Chungju fabrikası, şu anda yılda 3 bin aktarma organı yakıt hücresi komple (PFC) modül üretim kapasitesine sahip bulunuyor.

Uzun menzil ve kısa yakıt ikmali süreleri, hidrojeni elektrikli mobilite için cazip enerji kaynağı haline getiriyor. Yakın gelecekte, hidrojenin rejeneratif üretimi ve yeterli altyapının kurulması ile bu teknolojinin daha da yaygınlaşacağı öngörülüyor. Japon üretici Toyota’nın bu alandaki büyük ölçekli yatırımları da bu öngörüyü doğrular nitelikte.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,366AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Mamak Belediyesi: Şerife Boz anıtı revize edilecek

15 Temmuz darbe girişimine karşı hafriyat kamyonuyla darbeye direndiği iddia edilen fakat...

DEÜ GSF öğretim elemanları ve öğrencilerinden kamusal sağduyu ve müzakere çağrısı

İzmir Büyükşehir Belediye başkanı Tunç Soyer'in, Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi ile...

Akit yazarı: Bakmayın siz Kemalistlerin ’15 Temmuz bir FETÖ darbesidir’ mavallarına…

Akit yazarı Ali Karahasanoğlu 15 Temmuz darbe girişiminden "Kemalistleri" sorumlu tuttu.

15 Temmuz için toplanan bağışlar nerede?

15 Temmuz darbe girişiminin üçüncü yıldönümü dolayısıyla, toplanan bağışların akıbeti bir kez...

Erdoğan: Asıl sorumluluğumuz FETÖ’yü doğuran ekosistemi yok etmek

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Ankara Emniyet Müdürlüğü'nün yeni binasının açılış töreninde konuştu.

Seçim sonrası çalışmalara başlayan TBMM 2,5 aylık yaz tatiline giriyor

Yerel seçimler nedeniyle Şubat ayının son haftasında tatile giren Meclis, uzun süre...

Kütahya’da kadın cinayeti: Eşini vurup intihar etti

Kütahya'da, telefon tamircisi Ender Y. (37), temizlik görevlisi eşi Nimet Y.'yi (31) çıkan...

Hükümet pancarı unuttu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yozgat Milletvekili Ali Keven, 2019 şeker pancarı alım...

50 sterlinlik banknotlara Alan Turing basılacak

Bilgisayar ve yapay zeka konularında çığır açan buluşlara sahip bilim insanı Alan...

Muğla’da taş ocağı protestosu: Sandras madene kurban edilemez

Muğla'nın Köyceğiz ilçesinin kırsal Ağla Mahallesi Altınsivri Tepesi'ndeki ovilin madeni ocağını...

Sonraki haber