Anasayfa ARŞİV İki Said, bir Seyid

İki Said, bir Seyid

“Dünyaya tortullar tabakalar yarlar gerektir.
 İçerde çok yanmışa dışarıda karlar gerektir.” *

Haziran 2010 itibariyle yeniden bir akıl tutulması evresine girdik. Silahlar yine konuşmaya başladı. Daha öncekilerde olduğu gibi, silah konuşunca edilen kelâmların pek de kıymeti harbiyesi kalmaz / kalmıyor. Zaten edilen onca kelâmın da doğrusu ile yanlışı birbirine karışır / karışıyor. Bu, garip ve tuhaf ülkenin “sicilinde” var: Her muhalefeti, her direnişi, her hâk talepkârlığını “dış mihraklar”a bağlamak. Biri “solculuk” mu yapıyor, o olsa olsa “Rus uşağıdır”. Ya da Çin’in, Mao’nun, Enver Hoca’nın… Şimdiki “taşeronluk” tartışmaları nedense bende bu çağrışımı yarattı. Hoş bir zamanlar Kürtler “Ermeni dölü” idiler ya, şimdi de “taşeron”luğa terfi ettirildiler…
Kimilerine göre Şêx Saîd bir İngiliz ajanıydı! Genç cumhuriyeti kaynağında boğmak ve hilafeti diriltmek isteyen Nakşibendî Şeyhi bir “İngiliz” tezgâhçısı!
Said-i Kurdî (Nursî) ise “mürteci” bir yobazdı, gericiydi!
Dersimli Seyit Rıza kaale bile alınmamalıydı. Çünkü etrafı düşmanla kuşatılmış ve rüştünü ispata gayret eden cumhuriyetin, yeminli düşmanlarının Alevi toplumunu kışkırtmaya soyunan bir cemaat dedesiydi!
Yalanlarla, riyalarla, sahtekârlıklar ve halk düşmanlıklarıyla bezeli resmî tarih yukarıdaki üç paragrafı üç Kürt şahsiyetine binaen epeyce yıllardır her defasında yeniden servis ediyor. Servisin türleri farklı elbette. Kimi kez “bilim” adına üniversite hocaları dile getiriyor. Kimi kez basın mensupları aracılığıyla. Kimi kez de tarihçiler “sol”dan, sağdan çarklı aydın ve siyasetçiler üzerinden.
Dayandıkları ve dayandırdıkları bir tek resmî tarih tezi var, o da şu: Kürdün “ihaneti” ve Kürt liderlerinin “modern cumhuriyeti alaşağı etmek için yabancı kışkırtmaların aleti” olup cumhuriyete isyan etmeleri üzerine!
Bundan bir koca asır evvel dayanmış keskin bakışlı Said, Abdülhamid’in Bizans artığı sarayının kapısına ve demiş ki; “Ben Kürdistan’da bir mekteb açmak üzere geldim kapına. Başka da bir dileğim yoktur. Bunu isterim ve başka bir şey istemem.” Doğu’da Van şehrinde Medresetül Zehra adlı bir okul olsun istemiş Saîd-i Kurdî, üç dilli olsun da demiş; “Arapça farz, Osmanlıca-Türkçe vacip, Kürtçe ise caiz olsun” diye de eklemiş.
Şimdi tek başına, bir asır sonra hangi ideoloji adına olursa olsun konuşanlara sırasıyla sormak gerekmez mi? Bugün bile Kürtler için Said’in talep ettiği eğitim anlayışından ne kadar geride olunduğunun bilmem farkında mısınız?
Farkındalık zor! Çünkü cumhuriyetle yaşıt “tevhidi tedrisat” ruhlara şekil vermiş. “Milli” bakılıyor hâlâ. Derinlerdeki “milli” hezeyanları söküp atamadık bir türlü! Hâlâ “Ordu-millet elele”nin “sol” olmadığını, solculuğun yanıbaşınızdaki dost halkın taleplerini kendi talepleriniz gibi algılamaktan geçtiğini, “Milli Mesele”yi yeniden öğrenmenin / öğretmenin yaşının da epeycedir geçtiğini birileri alel-usul ortaya konuşmalı. Bugün artık 21. asırda “Kemalizm’in küçük burjuvazinin en radikal en sol kesiminin antiemperyalist tavır alışı” olmadığını, “ittihat”çı zihniyetlerle hesap kesiminin vaktinin epeydir geçtiğini anlamak gerektiğini birileri yüksek sesle anlatmalı…
“Evladı Kerbelayıx. Bi günahız. Yaptığınız ayıptır, zulümdür, cinayettir” deyip ayağının altındaki sandalyeyi 78 yaşındaki sakallı zat tekmeleyerek ölüme gitmiş. Daha 17’sindeki oğlu Reşık Hüseyin’in yaşı büyütülmüş, kendi yaşı küçültülmüş, talebine rağmen oğlu kendinden önce ve gözleri önünde asılmış bir isyancıdır Dersimli Seyid Rıza.
Asılmadan önce kendisine uzatılan bir kâğıda şunları yazar “aktolgalı mîrîmîran”  Şêx Saîd ve basar imzasını. “Bu değersiz dallarda beni asmanıza pervam yoktur. Hayatımın sona erdiği şu anda, milletim için kurban edildiğimden dolayı pişmanlık duymuyorum. Yeter ki torunlarımız, bizi mahcup etmesinler.”
Şêx Saîd İsyanı ve Şark İstiklâl Mahkemeleri kitabında Muddeiumumi Ahmet Süreyya Örgeevren diyor ki; “Asıl kimliği, iç bünyesi, ruhu ve düzenleyicilerinin amaçları bakımından tastamam bir Kürt devlet ve hükümetçiliği olmaktan başka bir şey değildi” Şêx Saîd İsyanı…
Şimdi bütün bunları bir 29 Haziran arifesinde, yani Şêx Saîd Efendi’nin dar’a çekilişinin 85. Sene-i devriyesinde niye mi yazdım. Şu nedenle; ne Şêx Saîd’in, ne Said-i Kurdi’nin (Nursi) ne de Seyid Rıza’nın mezar yerlerini, ne aile fertleri, ne torunları ne de hiçbir Kürt bilmiyor. Bilmemeleri bir tarafa çeşitli ideolojiler adına İki Said’le bir Seyid’e ve diğer Kürt şahsiyetlerine sıkça saygısızlık da yapılıyor. Kürtlerin değerlerine saygı gösterilmesine, tabii ki mezarlarının yerini de bilmeyi istemeye, talep etmeye sizce de hakları yok mu?
Bana göre var. Hem de ziyadesiyle.
“Dünya soğur, akşam serinlerken,
 Benim sensiz sevinecek bir şeyim yok.
 Kılı kırk yardım, altını üstüne getirdim,
 Ve işte en gümüş cümlem:
 İçimi açtım sana.
 İçini açmak için.”*

*Birhan Keskin, ‘Soğuk Kazı’, Metis, İst. 2010.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

9,965AbonelerAbone
- Reklam -

SON HABERLER

Bahanesi yok!

Geçen akşam Yüksek Seçim Kurulu (YSK), seçimin iptal gerekçesini uydurduğu 200 sayfalık,...

Bu bir gerekçe değildir!

Ressam Rene Magritte, oldukça “gerçek” görünen bir pipo resmi çizer ve altına...

Vatandaşın dövize talebi artıyor

BDDK aldığı bir kararla döviz alım işlemlerine vade kısıtı getirdi. 100 bin...

Usu Qaraz’ın veya hepimizin hikâyesi

Usu Qaraz iki metre boyundaydı, konuştuğunda gök gürlüyordu, tek kelime Türkçe bilmiyordu,...

Çünkü çürüdüler…

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da, kendinden önce aynı koltuğa oturmuş AKP’li...

Ortaöğretim Tasarımı ve gerçekler

Ortaöğretimi düzenleme projesi nasıl oldu da matematik var mı yok mu tartışmasına...

Sevgili Füsun Üstel,

2010’dan bu yana yazıyorum BirGün’de ve bu köşeyi kamu alanı olarak gördüğümden...

İşçiye ara dinlenmesi vermek yasal zorunluluktur

SORU: Özel bir şirkette 08.30-17.00 arası hizmet vermekteyiz. Yarım saat yemek paydosu...

Sözcükler hain, en tanıdık olanı bile!

Sadece kurumların içini boşaltmakla kalmadılar, dili de çökerttiler, dilden geriye enkaz kaldı....

Yöresel bir figür: Fatih Terim

“…Öğrenci dergisinin kapağı için tasarladığı amblemin kulübün resmi logosu haline gelmesi ve...

Sonraki haber