‘İktidar, CHP’de iç karışıklık istiyor’
27.06.2018 08:44 SİYASET
AKP’den yapılan açıklamalara dikkat çeken CHP Lideri Kılıçdaroğlu, partisinin MYK toplantısında üyelere uyarılarda bulundu: AKP, yerel seçimlerde pek çok ili kaybedeceğini görüyor. CHP yaz aylarını parti içi rekabetle geçirsin ve yerel seçimlere hazırlanmasın istiyorlar. Bu oyuna gelmeyelim

SEBAHAT KARAKOYUN [email protected] @ssenyaprak

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AKP Sözcüsü Mahir Ünal’ın Muharrem İnce’yle ilgili “CHP’nin doğal lideri haline gelmiştir” sözleri başta olmak üzere AKP’den yapılan bazı açıklamalara dikkat çekerek, “AKP, CHP’nin iç karışıklığa sürüklenmesini istiyor. Bu oyuna gelmemek lazım” uyarısında bulundu.

CHP’de Merkez Yönetim Kurulu (MYK) seçim sonuçlarını değerlendirmek üzere dün Genel Başkan Kılıçdaroğlu başkanlığında basına kapalı olarak toplandı. Yaklaşık iki saat süren toplantının ardından basın toplantısı düzenleyerek, kamuoyuyla seçim sonuçlarına ilişkin ilk değerlendirmelerini paylaşan Kılıçdaroğlu, MYK’de de üyelere bazı uyarılarda bulundu. Edinilen bilgiye göre, Kılıçdaroğlu’nun toplantıda yaptığı değerlendirmeler satır başlarıyla şöyle:

Doğru hamleler yaptık
»“Alınan sonucu herkes biliyor. Yüksek bir başarı elde edemedik. Ancak adil ve eşit olmayan koşullarda bir seçime gidildiğini, OHAL’i dikkate alarak bir değerlendirme yapmak lazım. Kendim için de Muharrem Bey için de mazeret olarak söylemiyorum bunu. Bu süreci nasıl daha iyi yönetebilirdik bu konuda fikri olan ya da ‘şurada hata yaptık’ diyen varsa söylesin, hata varsa kabul edelim. Ama herkesin üzerinde birleştiği bir gerçek var ki seçim kararı alındıktan sonra risk alarak yapılan hamleler doğruydu, takdir de edildi zaten. Millet İttifakı, 15 milletvekilinin İYİ Parti’ye geçişi, diğer cumhurbaşkanı adaylarına imza verilmesi...”

AKP’nin oyununa gelmemek lazım
»“Seçimlerin ardından yaptıkları açıklamalara bakılırsa AKP, CHP’nin iç karışıklığa sürüklenmesini istiyor. Bu oyuna gelmemek lazım. CHP bu yaz aylarını, parti içi rekabetle, karışıklıkla geçirsin ve yerel seçimlere hazırlanmasın, istiyorlar. Onların planı bu. Son seçimlerde hep oy kaybeden AKP, yerel seçimlerde yüzde 35-36’lara düşeceğini, pek çok ili kaybedeceğini görüyor. Düne kadar Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce hakkında en ağır eleştirileri yapan AKP Sözcüsü’nün yaptığı açıklama ortada. CHP’ye ‘parti içi tartışma’ telkininde bulunuyor. Ama AKP’nin oyununa kimse gelmez. Ben Muharrem Bey’in de geleceğini düşünmüyorum. Bir araya geleceğiz, oturup konuşacağız. Enerjimizi parti içi konulara değil, birlik beraberlik içinde yerel seçimlere taşımamız lazım.”

***

‘İlk duvarı yıktık, gerisi yerel seçimde’

Partisinin MYK toplantısının ardından basın mensuplarının karşısına geçen CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, 24 Haziran seçiminde tek kaybedenin AKP olduğunu savundu ve “24 Haziran’da ilk duvarı yıktık. Yerel seçimde duvarın geri kalanını yıkacağız” dedi.

Kılıçdaroğlu CHP’lilerden gelen istifa çağrılarıyla ilgili bir soruya ise, “CHP’nin bütün üyeleri, kendi aramızda oturur konuşuruz, tartışırız da. Partide ne olacağına ne biteceğine partililer karar verir” yanıtını verdi. Teşkilata ‘çalışmaya devam’ talimatı verdiğini aktaran Kıılçdaroğlu, “Koltuk sevdasına tutulanların bizim partimizde yeri yoktur” diye konuştu.

Artık ‘topal ördek’
Seçim sonuçlarını değerlendiren Kemal Kılıçdaroğlu, “Bu seçimin tek kaybedeni vardır, AKP’dir. OHAL’e rağmen, devletin bütün imkânlarına rağmen, bütün TV’lere gazetelere, şantajlara baskılara rağmen 49,5 olan oyları 42,5’a düştü. Kazanan da demokrasidir” dedi.

CHP Lideri, şu ifadeleri kullandı; “Bu sonuç aynı zamanda parlamentoda iktidar partisinin çoğunluğunu kaybetmesinin yolunu açtı. Dünün tek adamı bugünün artık topal ördeğidir. Her istediğini yapamayacak. Parlamentonun itibarını biz koruyacağız. Milletin bize verdiği yetkinin ne anlama geldiğini çok iyi biliyoruz. O yetkiyi nasıl kullanacağımızı da biliyoruz. Bu milletin demokrasi özlemi var, kavgadan uzak durma özlemi var. Özetle duvarın bir kısmını yıktık. Yerel seçimde duvarın kalan kısmını yıkacağız. Çok daha güçlü bir sonuç elde edeceğiz, bir tarafa yazın. Bütün veriler bunu gösteriyor.”

‘CHP’den fazla oy alması doğal’
Muharrem İnce ile CHP’nin oyu arasında yüzde 8’lik puan farkı için “Muharrem Bey’in CHP’den fazla oy almasını öteden beri savunduk zaten. Aksi halde nasıl cumhurbaşkanı adayı olacak? Neden Muharrem Bey altı oku çıkardı? Herhalde daha fazla oy almak için. CHP’den fazla oy alması kadar doğal bir şey de olamaz” diyen Kılıçdaroğlu’nun ‘beklentinin altında kaldığını’ vurgulaması dikkat çekti.

Seçimde hile olup olmadığını hakkında Kılıçdaroğlu, “Demokraside hile var, seçimde değil. Eşit şartlarda olmadı, eşit şartlarda bir mücadele olmadı. Bir mazeret olarak ileri sürmüyorum. Ama ortaya konulan hileli tabloya dikkatinizi çekmek için söylüyorum” yorumunu yaptı.

‘Diktatörü niye tebrik edeyim!’
CHP Lideri, “Erdoğan’ı tebrik ettiniz mi?” sorusuna ise, “Demokrasiye inanmayan bir adam tebrik edilemez. Yasama-yargı-yürütmeyi kendine bağlayan biri tebrik edilemez. Nesini tebrik edeceğim? Bir partinin genel başkanı mahkemelere hâkim tayin ediyor. Nesini tebrik edeyim? Bir diktatörün nesini tebrik edeceğim, nesini kutlayacağım?” yanıtını verdi.