İktidar hayal aleminde

Türk Lirası’nın döviz karşısında ‘istikrarlı’ düşüşü konusunda sorumluluk almayan ve açıklamalarıyla krizi daha da derinleştiren AKP iktidarı ‘pembe bir tablo’ çizmeye devam ediyor.

Hemen her açıklaması dolar ve avronun biraz daha yükselmesine neden olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir kez daha ekonomik kriz yaşanmadığını, dolar kurunun en yakın zamanda ‘makul seviyeye ineceğini’ savundu ve “Hiç endişe etmeyin, bu konuda rahat olun” dedi.


‘Önceki krizlerle bir ilgisi yok’
Saray’da düzenlenen 10’uncu Büyükelçiler Konferansı’nda konuşan Erdoğan, bugün yaşananların 1994, 2001 ya da 2007 kriziyle bir ilgisi olmadığını söyledi.

Erdoğan, “Türkiye diğer alanlarda olduğu gibi ekonomide bir kuşatmayla karşı karşıyadır. Gezi olaylarıyla başlayan, 17-25 Aralık’la devam eden, 15 Temmuz hain darbe girişimiyle bir üst aşamaya taşınan saldırıların bir müddet daha devam edeceği açıktır. Türkiye’nin milli onurunu, şahsiyetini hedef alan bu atakların farklı biçimlerine karşı da hazırlıklı olmalıyız” diye konuştu.

‘Trump, istediğin kadar başkan ol’
ABD Başkanı Donald Trump’ın Türkiye’ye yönelik ekonomik yaptırımlarını, açıklamalarını da hedef alan Erdoğan, “İstediğin kadar başkan ol. Akşam yatıp sabah kalkıp ‘Demir-çeliğe şu kadar vergi koydum’ diyemezsin. Bir yandan stratejik ortak olacaksın, diğer yandan ayağına kurşun sıkacaksın. Bunlara eyvallah etmemiz mümkün değildir” dedi.

‘Gereken bedeli ödeteceğiz’
Serbest piyasa ekonomisi kurallarından taviz vermediklerini savunan Erdoğan, sabit tur uygulaması ve mevduatların liraya çevrilmesi söylentisine atfen “Sosyal medya üzerinden birçok ekonomik terör kişilikleri var” ifadesini kullandı.
Erdoğan, “Bunlar maalesef gerçekten ihanet şebekesi. Ama biz bunlara yüz vermeyeceğiz. Gereği neyse, işte bu tür spekülasyonları yapanlara da gereken bedeli ödeteceğiz. Devletimize atılan iftiraları hep birlikte boşa çıkaracağız. Döviz kurunun özellikle ekonominin kuralları içindeki makul seviyesi neyse, en kısa zamanda oraya da oturacaktır. Hiç endişe etmeyin, bu konuda rahat olun” dedi.

Bakan ‘iyimser’: Yatırıma çok uygunuz
Aynı konferansta konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, yaygın kanının aksine Türkiye’yi ‘yatırım yapmaya en uygun ülke’ ilan etti.

“ABD ile ilişkilerde son dönemde maalesef arzu etmediğimiz bir noktaya geldik” diyen Çavuşoğlu, “İlişkilerimizi düzeltmek için üstümüze düşeni yaptık. Dayatmalarla bir yere varmamız mümkün değil. Türkiye’den yaptırımlarla ve baskıyla bir şey elde edemeyeceğini de artık ABD’nin anlaması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Yatırımcılara seslenen Bakan, “Her türlü algı operasyonuna, kampanyaya rağmen Türkiye dünyada yatırım yapmaya en uygun ülkelerdendir” açıklamasında bulundu.

Kalın: Spekülatif hareketler
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da, ekonomiyle ilgili spekülatif bilgilerin yayıldığını, ancak yetkililerin gereken adımları attığını savundu. Kalın, “Türkiye bu süreçten güçlenerek çıkacaktır” dedi.

Kalın, sosyal medya hesabından paylaştığı mesajda şu ifadeleri kullandı; “Hazine ve Maliye Bakanlığı, Merkez Bankası, BDDK, SPK ve diğer kurumlarımız, finansal istikrar için gerekli adımları atıyorlar. Türk ekonomisinin bünyesi sağlamdır. Kimse spekülatif haber ve hareketlere itibar etmesin.”

15 Temmuz’un yanında ‘küçük bir şeymiş’
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan da konuya dahil oldu.
Yaşananları ‘sabotaj girişimi’ diye niteleyen Erdoğan, şu ifadeleri kullandı; “15 Temmuz’u yaşadık. Aslında şu an yaşadığımız 15 Temmuz’un yanında çok küçük bir şey. Allah’ın izniyle bunun üstesinden ülkemiz gelecektir. Çünkü Türkiye, ekonomik temelleri sağlam olan bir ülke. Kim ne derse desin. Şunun, bunun ne dediğine bakmadan biz ülkemize güvenmek zorundayız. Biz büyüyen bir ülkeyiz. İnsan sermayesi güçlü olan bir ülkeyiz. Ciddi krizleri atlatmayı başarmış ve bu krizlere karşı ciddi dayanıklılık da kazanmış bir ülkeyiz.”


BİZİ TAKİP EDİN

359,021BeğenilerBeğen
54,856TakipçiTakip Et
1,080,588TakipçiTakip Et
7,421AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL