İktidarın büyüme hedefi tutmayacak
19.09.2018 07:57 EKONOMİ

Türkiye ekonomisinin büyümede sert düşüş sinyalleri vermesi, araştırma kuruluşlarının da değerlendirmelerini revize etmelerini beraberinde getiriyor.

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (Betam), hükümetin 2018 yılına ait büyüme hedefinin tutmayacağını tahmin ettiklerini bildirdi.

Betam tarafından açıklanan “2. Çeyrekte Büyümeyi Tüketim Ve İhracat Destekledi” başlıklı büyüme değerlendirmesi notunda, “İlk iki çeyrek büyüme oranları sırası ile yüzde 7,4 ve yüzde 5,2 olduğu için Orta Vadeli Program’da öngörülen yüzde 5,5 hedefinin tutturulabilmesi için yılın son iki çeyrek büyümelerinin yüzde 5’e yakın olması gerekecektir. İkinci yarıda gerçekleşmesi çok muhtemel durgunluk nedeniyle ekonomik kurum tahminleri bu oranların daha düşük olacağı ve bu hedefin tutturulamayacağı yönündedir” değerlendirmesi yer aldı.

Olumsuz süreç devam edecek
Betam değerlendirmesi, “Yüksek faiz artışının mevduat ve özellikle kredi faizlerinde çok yüksek artışlara ve kredi hacminde çok büyük bir daralmaya yol açması beklenmektedir. Özellikle Ağustos rakamları bu daralmayı teyit etmektedir. Türkiye ekonomisinin ne ölçüde durgunluk sürecine girdiğine dair ilk bulguları önümüzdeki hafta yayınlayacağımız ilk üçüncü çeyrek tahmininde göreceğiz” şeklinde sonlandırıldı.