İktidarın kalesi Urfa’da ‘Hayır’ sürprizi olur mu?
15.04.2017 10:14 GÜNCEL
İktidarın oy deposu Urfa, ‘evet’ oylarında yüzde 70’i zorlayacak gibi görünüyor. CHP Urfa İl Başkan Yardımcısı Mehmet Kılıç, biraz daha iyimser duruyor: Urfa’da yaklaşık yüzde 40 civarında ‘hayır’ oyu çıkabileceğini tahmin ediyorum

16 Nisan’daki halk oylamasını Urfa’nın demografik yapısıyla değerlendirdiğimizde oran ve değerleri de ortaya koymamız mümkün oluyor. Nüfusun yüzde 40’ı AKP’den asla şaşmıyor. Nüfusun yarısını oluşturan Kürtlerin yüzde 50’den fazlası ‘Hayır’ı destekliyor. AKP’ye ve Erdoğan’a sempati duyuyor. Bu açıdan bakıldığında, iktidarın oy deposu Urfa, ‘Evet’ oylarında yüzde 70’i zorlayacak gibi görünüyor.

Referandumu bilmeyen var

Aslında tüm şehirlerdeki gibi Urfa’da da büyük oranda seçim havası yok. Özellikle gençler arasında ilgi bulunmadığını hatta içlerinde referandumdan haberi olmayanların var olduğunu şaşırarak görüyoruz.

Yaşlı nüfusun Erdoğan sempatisi göze çarpıyor. Kendisinin ‘kararsız’ olduğunu ifade bir esnaf, babası ve onun kuşağı ile ilgili şunları aktarıyor: “Vallah büyülenmiş gibi Erdoğan’ı seyrederler.”

Neredeyse her esnaf dükkânında bir Erdoğan posteri olduğunu görüyoruz.

Balıklıgöl’de, Urfa kalesi civarında bir esnafla konuşuyoruz...

Neden ‘evet’ vereceksiniz?

“İstikrar, büyük Türkiye, dünya lideri...”

Bu ifadeler arasına ‘yolsuzluk’, ‘güvenlik kaygıları’, ‘ekonomik kriz’ gibi realiteleri koyuyoruz...

Konu çabuk kapanıyor:

“Terörün sebebi HDP. CHP camileri ahır yaptı, eskiden para vardı ama alacak bir şey yoktu, tüpgaz kuyruklarını unutmadık. Yol yaptılar, çalmayan mı var?”

Kızlarını Viranşehir ilçesinden YGS sınavına getirmiş bir annenin ağzından da benzer ifadeler duyuyoruz.

Sürpriz olur mu?

Elbette Urfa’da oy oranlarını eşitleyecek bir sürpriz yaşanabilmesinden söz edebilmek mümkün değil. Bununla birlikte iktidar partisi temsilcilerinin sözünü ettiği gibi Urfa’da yüzde 85 ila 90 arısında bir ‘evet’ oyu çıkması da mümkün değil. Yine bunu demografiye gönderme yaparak belirtmekte yarar var. Akçakale, Birecik, Siverek, Bozova, Suruç, Ceylanpınar, Hilvan, Halfeti, Viranşehir ve Harran... Urfa’nın ilçelerinin birbirinden farklı ve sert eğilimleri var. Birkaç yıl önce duyduğumuz bir cümle bu eğilimleri özetleyebilir: “Akçakale IŞİD’e sempati duydu.”

Aşiretlerin de hüküm sürdüğü Harran ve Akçakale’den yüzde 80-90 arasında ‘evet’ oyu çıkacağına kesin gözüyle bakılıyor. Suruç ise tam tersi bir eğilim gösteriyor. Yani, köylerle birlikte ‘hayır’ oylarının toplamda yüzde 80’i geçeceği belirtiliyor. Viranşehir, Halfeti ve Birecik’te oy oranları yarı yarıya.

Ceylanpınar, Bozova, Siverek ve Hilvan’da ise ezici bir üstünlük olmasa da AKP sempatisi nedeniyle ‘evet’ önde. Urfa’da en büyük sürpriz, gençlerin tutumu ve bununla birlikte ‘hayır’ oylarının yüzde 40 civarına yükselmesi olabilir.

iktidarin-kalesi-urfa-da-hayir-surprizi-olur-mu-273469-1.

‘Hayır’cılar çekiniyor

‘Yüzde 40 hayır sürprizi’ konusunda, CHP Urfa İl Başkan Yardımcısı Mehmet Kılıç, tarafımıza göre biraz daha iyimser duruyor: “Ben, Urfa’da yüzde 40 civarında bir ‘Hayır’ oyu çıkabilir diye düşünüyorum. Halk bunun bir parti değil, rejim değişimi meselesi olduğunu anladı. Evet, Urfa Erdoğan ve AKP’yi seviyor. Ancak bu başka bir şey. Bunu anlatabildiğimiz ölçüde başarılı oluruz. AKP’liler arasında çok fazla ‘Hayır’cı var ama bunu söylemeye çekiniyorlar.”

‘Vali, Kaymakam, emniyet propaganda yapıyor’

Bu çekince, korku meselesine Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi Urfa’da da tanık oluyoruz. Muhtarlara tamamına baskı yapıldığı anlatılıyor. Urfa’da valilik, kaymakamlık ve dahası emniyet ‘evet’ propagandası yapıyor, karşıt cepheyi ‘terörist’ ilan ediyor. Belediyeler ise yine her yerde olduğu gibi her türlü imkânı kullanıyor. Devlet eliyle kurdurulan derneklere fon aktarıldığı da ifade ediliyor. İlginç dernekler tespit ediyoruz. Bunlardan biri Akçakale’deki, ‘Mirder’ yani ‘Milli İrade Derneği.’

‘Bizim istediğimiz olacak’

Yine CHP’li Mehmet Kılıç, Urfa’da Bakan düzeyinde de baskı yapıldığını şu sözlerle ileri sürüyor: “Seçim bölgesi Şanlıurfa olan Türkiye Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik şehrin ileri gelenlerini, STK’leri toplayıp; “Bizim istediğimiz oy çıkacak” diyor.