İlaç yokluğunun sebebi: “Firmalar ve depolar”

Sağlık Bakanlığı’nın "ilaçların stoklandığı" açıklamasını değerlendiren TEB, ilaç yokluğunda esas sorumluların ilaç depoları ve firmalar olduğunu belirtti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın, “42 üretici, 20 depocu ve 32 eczacının ilaç stokladığı” açıklamasına ilişkin Türk Eczacıları Birliği (TEB), stokçuluk yapan eczacılar hakkında soruşturma açabilmek için eczanelerin isimlerinin kendilerine bildirilmesini istedi. TEB, kur düzenlemesinin yılda bir kez yapılması yerine yıl içerisinde belli periyotlarla ilaç fiyatlarına yansıtılması önerisinde bulundu.

Türkiye’de 479 ilaç firmasından 42 tanesinin, 169 ilaç deposundan 20 tanesinin, 26 bin 129 eczacıdan 32 eczacının ilaç stoklandı tespit edildiği belirtilen yazılı açıklamada, şunlara yer verildi:

“Bu sayılar, ilaç firmalarının yüzde 10’unun, depoların yüzde 15’inin, eczacıların binde 1’inin ilaç stokladığı anlamına geliyor. İlaç yokluğunda esas sorumluların ilaç depoları ve firmaları olduğunu gösteriyor. Elinde ilaç bulunduğu halde hastadan ilaç saklamak Eczacılık Yemini’ne sığmayan bir davranıştır. Stokçuluk yaptığı söylenen eczacılar hakkında Bölge Eczacı Odalarımızın, Haysiyet Divanları’nda gerekli prosedürleri işleterek mesleki soruşturma açılabilmesi için isimlerin ivedi bir şekilde tarafımıza  bildirilmesi elzemdir.”

BİZİ TAKİP EDİN

360,144BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,088,358TakipçiTakip Et
7,985AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL