Anasayfa EĞİTİM İlahiyat fakültelerine ‘içeriden’ dikkat çekici eleştiri: Cemaatlerin ve dini yapıların istismar...

İlahiyat fakültelerine ‘içeriden’ dikkat çekici eleştiri: Cemaatlerin ve dini yapıların istismar aracı

İlahiyat fakültelerinin sorunlarının masaya yatırıldığı çalıştayda, ön lisans mezunlarına tanınan sınavsız geçiş hakkının, dini yapılar ve cemaatler tarafından, “Devlete adam yerleştirme” aracı haline getirildiği vurgulandı

Sayıları kontrolsüz şekilde artan ve iktidarın talepleri doğrultusunda sürekli ayrıcalıklar sağlanan ilahiyat fakültelerine akademiden de bir eleştiri geldi. Ondokuz Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nin düzenlediği “Yüksek Din Öğretimi Çalıştayı”nın sonuç raporunda, Türkiye’deki ilahiyat fakültesi sayısının ihtiyacın üzerinde olduğu belirtilerek fakültelerin sayısının, öğrenci kontenjanlarının ve akademik altyapısının yeniden ele alınması gerektiği kaydedildi.

İlahiyat önlisans mezunlarına sağlanan, lisans bölümlerine sınavsız geçiş hakkının dini yapılar ve cemaatler tarafından istismar edildiği ifade edildi.

‘İHTİYAÇ ORTADAN KALKTI’

Diyanet İşleri Başkanlığı eski başkanları Ali Bardakoğlu ve Mehmet Görmez’in de katıldığı çalıştayın sonuç raporunda ilahiyat fakültelerine yönelik politikaların gözden geçirilmesi gerektiği vurgulandı.

Raporda, ilahiyat fakültelerinin akademik altyapı, öğrenci niteliği ve istihdam politikaları konusunda önemli sorunları olduğu ifade edildi. İlahiyat fakültelerinin amacının ve misyonunun, “Bölgesel ve küresel sorunlar” yönünden yeniden ele alınması gerektiğinin altını çizen raporda, “İlahiyat Lisans Tamamlama” programlarına ihtiyaç olmadığı anlatıldı. Raporda, “Yüksek din öğretimi alanında yaşanan kurumsal gelişmeyle birlikte, din görevlilerinin eğitim seviyelerini yükseltmek ve 28 Şubat sürecinde yaşanan mağduriyetleri asgari düzeye indirmek için bir imkan olarak görülen programa yönelik ihtiyaç ortadan kalkmıştır” denildi.

İlginizi çekebilir:  Boş kalan imam hatipler Anadolu lisesi yapılsın

YÖK’ün ilahiyat ön lisans öğrencilerine sınavsız geçiş hakkı vermesinin eleştirildiği şunlar kaydedildi:

“İlahiyat fakültelerinin sayı ve kontenjan olarak haddinden fazla açıldığı bir dönemde farklı üniversiteler bünyesinde İLİTAM Programlarının açılarak YÖK tarafından sınavsız öğrenci kontenjanı belirlenmesi, niteliksizleştirilmesi tehlikesini beraberinde getirmektedir. Ayrıca bu programlar zaman içinde çeşitli dini yapıların ve cemaatlerin kendi kurumlarında yetiştirdikleri bireyleri devlet kademelerine yerleştirmesinin bir aracı haline getirilerek istismar alanına dönüştürülmüştür.”

Raporda, imam hatiplerinöğrenci niteliğindeki düşüşten de söz edildi. Yüksek din öğretiminin öğrenci kaynağını çoğunlukla imam hatip okullarının oluşturduğu belirtilerek “İmam hatip okullarında niceliksel artışa paralel olarak öğrenci niteliğindeki düşüş yüksek din öğretimi kurumlarının öğrenci profili ve kalitesinde düşüşe neden olmaktadır” denildi.

Sayıları hızla arttı

Türkiye’de, 2011 yılında 22 olan ilahiyat fakültesi, 2019 yılında 105’e yükseldi. Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) ilahiyat fakültelerine birçok ayrıcalık sağladı.

Önce, ilahiyat ön lisans mezunlarına, “Mezunların bilimsel seviyelerini artırmak” gerekçesiyle dört yıllık bölümlere sınavsız geçiş hakkı verildi, ardından ise formasyon eğitiminin ilahiyat fakültelerine ücretsiz verilmesi kararlaştırıldı. İlahiyatçılara tanınana ayrıcalıklar akademide tepki çekse de YÖK, eleştirilere kulak tıkayarak ilahiyat fakültelerine yönelik kayırmacı politikalarını sürdürdü.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,419AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Demirtaş: Bin yıl da cezaevinde kalsam Kürdüm

HDP’nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutuklu olarak yargılandığı ana...

Daily Telegraph yazarı: Türkiye’nin NATO üyeliğini iptal etme zamanı geldi

İngiltere'de yayımlanan The Daily Telegraph gazetesinin Savunma Editörü Con Coughlin, "Türkiye'nin NATO...

Son 20 günde 1 milyon tavuk telef edildi: 6 ay sonra yumurta bulunamayabilir

Irak hükümetiyle Türkiye arasında yaşanan yumurta ithalatı krizi sonucu yem masrafları nedeniyle...

İlaç krizi sürüyor

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Başkanı Nurten Saydan, hayati öneme sahip birçok...

AB’den Amazon’a ‘rekabet’ soruşturması

Avrupa Birliği (AB), merkezi ABD'de bulunan sanal alışveriş sitesi Amazon'un AB'nin rekabet...

Üç usta aynı sahnede

‘Üç Usta 1 Muhabbet Konserleri’ ile Arif Sağ rahatsızlığının ardından Sabahat Akkiraz ve Erdal...

AKP İzmir İl Başkanı: İzmir çöp dağlarıyla boğuşuyor

AKP İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, "Tunç Soyer, aşk, bisiklet, fayton,...

Putin: AB ile diyaloğa hazırız

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya'nın Avrupa Birliği (AB) ile güncel siyasi,...

Tarım işçilerini taşıyan minibüs ile traktör çarpıştı: 18 yaralı

Çanakkale merkeze bağlı Tevfikiye köyünde, tarım işçilerini taşıyan minibüs ile traktörün çarpışması sonucu...

Birlikte video izleyen şempanzeler arasında yakınlık bağı daha güçlü oluyor

Bilim insanları, birlikte video izleyen şempanzelerin, beraber film veya televizyon izleyen insanların...

Sonraki haber