Anasayfa YAŞAM İlişkilendirmek yasak terör reklamı serbest!

İlişkilendirmek yasak terör reklamı serbest!

iliskilendirmek-yasak-teror-reklami-serbest-279976-1.

Sosyal platformlara yapılan yasaklama başvurusunda dünya lideri olan ülkemiz, dün bu konudaki şöhretine bir yenisini ekledi.

Bağımsız kullanıcıların içerik oluşturduğu Wikipedia’nın tüm dillerdeki yayınına Türkiye’den erişim engellendi.

5651 sayılı kanunun verdiği keyfiyetle mahkeme kararı olmaksızın “idari” kararla alınan yasaklamanın gerekçesi, tam olarak açıklanmadı. Şu ana kadar gelen ilk bilgilere göre karartmanın sebebi, dünyanın en büyük çevrimiçi ansiklopedisinde yer alan, Türkiye’yi IŞİD’e yardım eder gibi gösteren içerikler…

Bunları nereye koyalım?
Devlet, isminin IŞİD ile yan yana anılmasına karşı elbette bir şey yapmak isteyebilir. Peki bir suçlamaya tepki gösterip ansiklopediyi tamamen kapatanlar, acaba neden IŞİD’in yayın organlarına erişimi tamamen kesmezler? IŞİD’in yayın organları Dabıq, Amaq ve Konstantiniyye’ye neredeyse tek tıkla erişmek mümkün.

Türkiye’yi terör örgütüyle bir göstermek yasak da, Ankara Garı, İstanbul Havalimanı ve Reina Katliamı gibi ülkemizde çok sayıda kanlı eyleme imza atanların propaganda yapması serbest mi?


Bir Kalkan vardı, ne oldu ona?
Önce AKP’li vekilin ağzından “terör örgütü değil” denen, sonra “öfkeli gençler” olarak tanımlanan, akabinde “kokteyl örgüt” adı verilen katil sürüsüne karşı, nihayet Fırat Kalkanı Operasyonu bile yapmıştık. Türkiye’yi suçlayan birkaç makale yüzünden Wikipedia’yı kapatıyoruz da, onlarca yurttaşımızı öldürenlerin propagandasına neden ‘kalkan’ oluyoruz?

Bir de… Hani Türkiye’den Wikipedia’ya erişimi kapatanlar: Türkiye’yi IŞİD’e destek verir gibi gösteren makalelere, biz hariç tüm dünyanın hâlâ eriştiğini biliyorsunuz, değil mi?

***

Öldürmek: 12.100 TL Masraflar: 19.703 TL

iliskilendirmek-yasak-teror-reklami-serbest-279977-1.
Okmeydanı Cemevi bahçesinde öldürülen Uğur Kurt’un canına 12.100 TL biçen devletimiz, sıra kendisine gelince, kurşunu sıkan polis memuruna daha bir sert davranmış! Uğur Kurt’u arkadan ateş açan polisten, 19.703 TL talep etmiş. Balistik, bilişim, morg vesair masrafları olarak… Özetle atasözünü ters yüz ediyor devletimiz: Can, malın yongasıdır!

***

Bir manşetin anatomisi: Muhabir mi doğru söylüyor, genel yayın yönetmeni mi?
iliskilendirmek-yasak-teror-reklami-serbest-279978-1.
15 Temmuz alçaklığından sonra yapılan soruşturmalara dair haberler, zaman zaman meselenin ciddiyetinden çok uzak bir biçimde yayınlanıyor. Bulvar gazeteciliğiyle yaratılan bilgi kirliliği, soruşturmaların bir çuvala dönüştürülmesi riskini de beraberinde getiriyor.

ByLock’tan tutun da, şüphelilerde 1 dolar bulunmasına kadar birçok unsur, farklı gerekçelerle haber konusu oldu. Kimine göre 1 dolarlar Gülen’in hediyesi, kimine göre ByLock’a giriş şifresi. Her gün örgütün 1 numarası yakalanıyor. Muhtemelen bugüne kadar örgütün kasası diye 20 isim okuduk.

Kendi gazetesinde yalanlanmak
Birkaç gün önce yapılan ve Emniyet’teki ‘mahrem imam’ları ortaya çıkardığı söylenen operasyonda da benzer bir bilgi kirliliği gördük. Belli ki iki ayrı kaynaktan sızdırıldığı için, özellikle hükümete yakın medyada, operasyonun nasıl olduğu, ‘mahrem imam’ların ve 9 bin kişilik listenin nasıl ele geçirildiği bambaşka hikâyelerle anlatıldı. Hatta aynı gazetede, yayın yönetmeninin bir gün önce attığı manşeti yalanlayan haberler bile çıktı. Açalım…

Yayın yönetmeni: İkna edildi
Operasyonun ertesi günü çıkan haberlere göre, FETÖ’cü polislerle ilgili listeyi, Adil Öksüz’le benzer konumdaki üst düzey bir isim MİT’e vermişti. Akşam’ın yayın yönetmeninin, önceki gün manşetten duyurduğu habere göre, “bu üst düzey FETÖ’cü” isim ikna edilerek taraf değiştirmiş. Elindeki bilgileri de paylaşmaya karar vermiş. Hatta Karar gazetesi, benzer bir senaryoyu, “Devlet, FETÖ’ye sızdı” gibi yaratıcı başlıkla okurlarına duyurmuştu.

Muhabir: Yakalandı, yutacaktı
Dün, Akşam gazetesinde çıkan haber ise, aynı gazetenin yayın yönetmeninin bir gün önceki manşetini yalanlıyordu. Devrim Tosunoğlu imzalı haberde, MİT’in ikna ettiği bir üst düzey isim falan yoktu. Muhabirin haberine göre, operasyonu MİT tek başına değil, Emniyet ile beraber yürüttü.

iliskilendirmek-yasak-teror-reklami-serbest-279979-1.

Peşine düştükleri ‘Emniyet imamı’ yakalanacağını anlayınca, ceketinin çakmak cebinden çıkardığı SD kartı yutmak istemiş. Güvenlik güçleri, bunu fark edip SD kartı yutmadan ele geçirmişler. Ve böylece FETÖ’nün 40 yıllık Emniyet arşivi ortadan çıkmış.

Ülkedeki çok önemli bir operasyona ilişkin olarak aynı gazetede, bir gün arayla bambaşka senaryolar okuduk. Her zaman söylediğimiz gibi, #GazetecilikSuçDeğildir. Tek kaynaktan alınan her bilgiyi çelişkilerine rağmen manşet yapmak ise kötü gazeteciliktir. Ve hak ettiği şey hapis cezası değil, sadece bir eleştiridir.


BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,171AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Sağlık Bakanlığı’ndan kanser aşısı adımı: Küba’dan heyet geliyor

Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Küba ile aşı, kanser aşısı ve ilaçları...

Soylu’dan Samsun Valisine 1.6 milyon liralık araç

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatıyla Samsun Valisi Osman Kaymak’a piyasa değeri 1...

Tüketici örgütlerinden kredi kartı aidatına düzenleme talebi

Yıllık milyarlarca liralık kredi kartı aidatlarının yurttaşları mağdur ettiğini savunan tüketici örgütü...

AP seçimlerinde aşırı sağ ve Yeşiller güç kazandı

Avrupa Parlamentosu seçimlerinin resmi olmayan sonuçlarına göre, aşırı sağcı partiler ve Yeşillerin...

Trump’tan geri adım: İran’da rejim değişikliği aramıyoruz

ABD Körfez'e savaş mühimmatları yığarak gerilimi tırmandırırken Donald Trump'tan da "uzlaşma" mesajı...

Gezegeni yok etmeden nasıl yaşarız?

ANA PAULA AGUIAR / ODIRILWE SELOMANE/ PERNILLA MALMER

Çipras’tan ‘erken seçim’ çağrısı

Yunanistan Başbakanı Alexis Çipras, partisi Syriza’nın Avrupa Parlamentosu seçimlerinde muhalefete karşı yenilmesinin...

Bakanlık katliama teşvik ediyor

Tarım ve Orman Bakanlığı, 2 adet kızıl geyiği vurulması için ihaleyle satışa...

Theresa May’den geriye kalanlar

Tallha AbdulrazaqPartisi ve İngiliz halkı yıllardır istemesine...

İmamoğlu: Güler yüzümüzle çıldırtmaya geldik

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, "23 Haziran'dan sonra da...

Sonraki haber