Anasayfa ARŞİV İlk karnemin ellinci yılı anısına

İlk karnemin ellinci yılı anısına

Eğitim öğretim döneminin yarıyılı vesilesiyle düzenlenmiş raporlara bakıyorum. Her zamanki gibi öğretim programlarına, eğitim öğretim yöntemlerine, ders kitapları ve diğer eğitim materyallerinin eğitime etkilerine pek girilmiyor. Raporlar, Türkiye’de ciddi bir eğitim sorunu olduğu konusunda hemfikir, ancak tümü sorunun nicel olduğu görüşünde: Öğretmen yetersizliği; okul, derslik ve donanım eksiklikleri; kaynak sorunu vb. Bu konuda da sorunu herkes durduğu yerden görüyor; örneğin öğretmen tarafı, sendikaları aracılığı ile öğretmenden kaynaklı sorunu özlük ve ekonomik nedenlere bağlarken akademiden çıkan raporlar öğretmenin yetiştirme politikasına dikkat çekiyor.

Büyük küçük, nicel nitel her problemin eğitimin başarısında başarısızlığında etkisi var. Fakat başarıyı etkileyen asıl neden zihniyet. İstediğiniz kadar okul yapın, öğretmen görevlendirin, herkesin eline bir tablet verin, büyük bütçeler ayırın, öğrenciyi yatağından sıraya servisle taşıyın başarınız bireyi görme biçiminize bağlıdır. Verdiğiniz eğitim, eğitime tabi tuttuğunuz kişinin duygusal, zihinsel ve sosyal yeteneklerini bir bütün olarak geliştirmiyorsa eğitimi alan açısından başarısızsınız demektir.

Günümüzün egemen eğitim anlayışı bireyi sosyal bir varlık olarak görmüyor. Ne yazık ki veliler de devletle birlikte çocuğunu “sermaye” olarak görme eğiliminde. Bugün okul kapısının önünde çocuğunun karnesini bekleyen aile, ifade etmese de karnedeki rakamların toplamına sermaye olarak bakacak. Ne yazık ki öyle…     

İlk karnemi elli yıl önce bugünlerde aldım. Verilen eğitim beni devlete yurttaş olarak hazırlıyor olsa da sosyal bir değerim vardı. Ne sermaye ne işgücü ne de tüketici olarak görülen bir nesne değildim. İsterseniz size editörlüğünü Ayhan Ural’ın yaptığı Yetişkinliğin Arka Bahçesinden Çocukluklar kitabına yazdığım o döneme ait anılarımdan bir bölüm aktarayım. Hem günümüzle karşılaştırma yapar hem anılarınızı tazelemiş olursunuz.

“İlkokul birinci sınıfta öğretmenim, bugün okuma yazma kursu bile sayılmayacak kısa bir süre eğitimden geçtikten sonra öğretmenlik yapmak üzere görevlendirilen bir eğitmendi. Eğitmenim altmış yaşlarındaydı. Ortalama ömrün 48 olduğu o yıllarda oldukça yaşlıydı. Yaşlı bir öğretmen; tamamı 60 sayfayı geçmeyen bir alfabe kitabı, çizgili bir defter ve öğretmenimizin uzun ve kalın sopası dışında eğitim materyali yoktu. Bu koşullarda bizim birinci sınıfın ilk yarısında okuma-yazmayı öğrenmiş olmamız, çocuğuna okuma yazma öğretme telaşına düşen şimdiki ailelere mucize gibi gelmeli; ama gerçek…

Çantamız bezdendi ve ince ipten sapı omzumuzu kesmeyecek denli hafifti: Defterlerimiz (ve kitaplarımız da) ‘saman yaprak’ dediğimiz hafif ve yazıyla birlikte silgimizin rende gibi kazıdığı kâğıttandı. Kuşe değildi, nasıl ağır olsun ki? O yıllarda ‘beslenme çantası’ sadece çobanlık yapan ya da çiftçi ailenin küçük rençperinin azık çıkınıydı. Yani öbür omzumuz hepten boştu. Bedenimiz gibi ruhumuza da baskı yapan herhangi bir ağırlık yoktu. Mesela sınav stresinden uzaktık ve arkadaşlarımız rakibimiz değildi. Ailelerimiz de bizi okula iteklemezdi; okul, zorunluluktan gönderildiğimiz, ailenin işgücünden çalınan zamandı…”

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,725AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Erdoğan’dan İmamoğlu’na tehdit: Cezası belli bir süreyi aşarsa başkanlığı düşecektir

AKP' Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sosyal medya ve TV...

HDP’den AA ve İHA’nın servis ettiği ‘Abdullah Öcalan’ haberine yalanlama

Abdullah Öcalan'ın 23 Haziran seçimleri için HDP'ye yönelik "Tarafsız kalın" çağrısı yaptığı...

YKS sonuçlarının açıklanacağı tarih belli oldu

ÖSYM Başkanı Halis Aygün sosyal medya hesabından Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) ilişkin...

İmamoğlu’ndan Yıldırım’a ‘Sayıştay raporu’ yanıtı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu'na Çatalca...

Beşiktaş, Umut Meraş için Bursaspor ile anlaştı

Yeni sezon transfer çalışmalarını sürdüren Beşiktaş'ta yönetim, Adriano'dan boşalan sol bek mevkisine...

Binlerce İBB personeli AKP adına sandık müşahidi yapıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait iştirak şirketlerinde çalışan personel ve taşeron işçiler 23 Haziran seçimleri...

ABD Senatosu’ndan ‘Suudi Arabistan’ kararı

ABD Senatosu, Başkan Donald Trump yönetiminin Suudi Arabistan'a yapmayı planladığı silah satışını...

İran: ABD’nin saldırganlığını BM’ye taşıyacağız

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ülkesinin ABD ile savaş istemediğini ancak İran'ın sınırlarını,...

Bakaya ve yoklama kaçağı 460 bin kişi bedelliden yararlanacak

Askerlik süresini altı aya indiren, bedelli askerliği kalıcı hale getiren yeni askerlik...

ABD: S-400’ler üzerinden Türkiye’ye yaptırım uygulamak geçerli bir seçenek

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 savunma sistemi almasıyla ilgili bir açıklamada...

Sonraki haber