Anasayfa ARŞİV İlk karnemin ellinci yılı anısına

İlk karnemin ellinci yılı anısına

Eğitim öğretim döneminin yarıyılı vesilesiyle düzenlenmiş raporlara bakıyorum. Her zamanki gibi öğretim programlarına, eğitim öğretim yöntemlerine, ders kitapları ve diğer eğitim materyallerinin eğitime etkilerine pek girilmiyor. Raporlar, Türkiye’de ciddi bir eğitim sorunu olduğu konusunda hemfikir, ancak tümü sorunun nicel olduğu görüşünde: Öğretmen yetersizliği; okul, derslik ve donanım eksiklikleri; kaynak sorunu vb. Bu konuda da sorunu herkes durduğu yerden görüyor; örneğin öğretmen tarafı, sendikaları aracılığı ile öğretmenden kaynaklı sorunu özlük ve ekonomik nedenlere bağlarken akademiden çıkan raporlar öğretmenin yetiştirme politikasına dikkat çekiyor.

Büyük küçük, nicel nitel her problemin eğitimin başarısında başarısızlığında etkisi var. Fakat başarıyı etkileyen asıl neden zihniyet. İstediğiniz kadar okul yapın, öğretmen görevlendirin, herkesin eline bir tablet verin, büyük bütçeler ayırın, öğrenciyi yatağından sıraya servisle taşıyın başarınız bireyi görme biçiminize bağlıdır. Verdiğiniz eğitim, eğitime tabi tuttuğunuz kişinin duygusal, zihinsel ve sosyal yeteneklerini bir bütün olarak geliştirmiyorsa eğitimi alan açısından başarısızsınız demektir.

Günümüzün egemen eğitim anlayışı bireyi sosyal bir varlık olarak görmüyor. Ne yazık ki veliler de devletle birlikte çocuğunu “sermaye” olarak görme eğiliminde. Bugün okul kapısının önünde çocuğunun karnesini bekleyen aile, ifade etmese de karnedeki rakamların toplamına sermaye olarak bakacak. Ne yazık ki öyle…     

İlk karnemi elli yıl önce bugünlerde aldım. Verilen eğitim beni devlete yurttaş olarak hazırlıyor olsa da sosyal bir değerim vardı. Ne sermaye ne işgücü ne de tüketici olarak görülen bir nesne değildim. İsterseniz size editörlüğünü Ayhan Ural’ın yaptığı Yetişkinliğin Arka Bahçesinden Çocukluklar kitabına yazdığım o döneme ait anılarımdan bir bölüm aktarayım. Hem günümüzle karşılaştırma yapar hem anılarınızı tazelemiş olursunuz.

“İlkokul birinci sınıfta öğretmenim, bugün okuma yazma kursu bile sayılmayacak kısa bir süre eğitimden geçtikten sonra öğretmenlik yapmak üzere görevlendirilen bir eğitmendi. Eğitmenim altmış yaşlarındaydı. Ortalama ömrün 48 olduğu o yıllarda oldukça yaşlıydı. Yaşlı bir öğretmen; tamamı 60 sayfayı geçmeyen bir alfabe kitabı, çizgili bir defter ve öğretmenimizin uzun ve kalın sopası dışında eğitim materyali yoktu. Bu koşullarda bizim birinci sınıfın ilk yarısında okuma-yazmayı öğrenmiş olmamız, çocuğuna okuma yazma öğretme telaşına düşen şimdiki ailelere mucize gibi gelmeli; ama gerçek…

Çantamız bezdendi ve ince ipten sapı omzumuzu kesmeyecek denli hafifti: Defterlerimiz (ve kitaplarımız da) ‘saman yaprak’ dediğimiz hafif ve yazıyla birlikte silgimizin rende gibi kazıdığı kâğıttandı. Kuşe değildi, nasıl ağır olsun ki? O yıllarda ‘beslenme çantası’ sadece çobanlık yapan ya da çiftçi ailenin küçük rençperinin azık çıkınıydı. Yani öbür omzumuz hepten boştu. Bedenimiz gibi ruhumuza da baskı yapan herhangi bir ağırlık yoktu. Mesela sınav stresinden uzaktık ve arkadaşlarımız rakibimiz değildi. Ailelerimiz de bizi okula iteklemezdi; okul, zorunluluktan gönderildiğimiz, ailenin işgücünden çalınan zamandı…”

SON HABERLER

Economist: Erdoğan saldırıları siyasi puan toplamak için kullandı

İngiltere'de yayımlanan haftalık The Economist dergisi son sayısında, AKP Genel Başkanı ve...

Rekabet Kurulu’ndan 24 yaş meyve sebze toptancısına soruşturma

Rekabet Kurulu'nca, İstanbul, Ankara ve Antalya'da yaş meyve ve sebzelerin toptan satışı...

BM: Golan Tepeleri’nin statüsünde değişiklik yok

BM Genel Sekreter sözcülerinden Farhan Haq, Golan Tepeleri’nin statüsüyle ilgili durumun aynı...

Trump, açıklanmayan yaptırımları geri çekti

ABD Başkanı Donald Trump'ın "Bugün açıklanan Kuzey Kore yaptırımlarını geri alıyorum" şeklindeki...

ABD’den İran’a yeni yaptırım

ABD yönetimi, İran'ın nükleer silahla ilgili çalışmalarında yer aldıkları ya da bunlara...

UEFA, Neymar’ı suçlu buldu

UEFA, Manchester United ile oynanan Şampiyonlar Ligi maçının ardından yaptığı açıklamalar nedeniyle...

Sarı Yeleklilerin gösterilerinde güvenlik güçlerine ateş açma izni verildi

Fransa'da Sarı Yeleklilerin hafta sonu yapmayı planladığı gösteri sırasında güvenlik güçlerinin hayati...

İDO’dan Cumhur İttifakı’nın Yenikapı mitingi nedeniyle sefer iptalleri

İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş (İDO) Cumhur İttifakı'nın 24 Mart Pazar günü Yenikapı'da...

Aşı reddi artışı salgın ve ölümlere neden olabilir

Türk Eczacıları Birliği (TEB), gerçek dışı bilgilerle aşıyı reddetme eğiliminin salgın ve...

Kati Piri’den Erdoğan’a yanıt: Toplumu bölerek tehlikeli bir atmosfer yaratıyor

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "İslam düşmanlığı" ile suçladığı...