İlk trans kuaförü Deniz Beray: Önyargı bitsin

Antalya’da kuaförlük yapan Deniz Beray, 5 kardeşi ile Adana’da doğdu. İlkokulu bitirdikten sonra Adana’da bir kadın kuaföründe işe başlayan Beray, erkek gibi hissetmediğinin farkına vardı.

Bir süre daha Adana’da yaşayan Deniz Beray, 10 yıl önce kendisini daha özgür hissedebileceğini düşündüğü Antalya’ya taşındı. Kuaförlük mesleğini sürdürmeye karar veren Beray, biriktirdiği parayla kendisine salon açtı. Bir yandan da seçtiği kimlik nedeniyle bir dizi ameliyat olan Deniz Beray, pembe kimliği almak için de mahkemeye başvurdu.

Antalya’nın ilk trans kuaförü Deniz Beray, müşterilerine pozitif enerji dağıttığını söyledi. İlk zamanlar salona gelen kadınların çekindiğini belirten Beray, biraz sohbet ettikten sonra sanki kadınlarla yıllardır tanışıyor gibi arkadaşlık kurduğunu söyledi. Deniz Beray, “Önce tatlı bir bakış oluyor. Sonra tanışıyor ve sohbet ediyoruz, ardından hiçbir sıkıntı yaşamıyorum” dedi.

Çizgimi bozmadım

Kimliğinden hiç vazgeçmediğini dile getiren Deniz Beray, yıllardır kuaförlük yaptığını, başka hiçbir meslek düşünmediğini aktardı. Geçirdiği ameliyatlardan sonra ailesinin kendisini daha fazla önemsediğini dile getiren Beray, şöyle devam etti:

“Ailem geçmiş için ‘keşke sesini duyabilseydik, keşke ön yargılı davranmasıydık’ diyor. Pişmanlıkları var. Ben çizgimi hiç bozmadım. Aileme hak veriyorum ama en çok kendime hak veriyorum, bunu yaşamak zorundayım. Ailem şimdi yanıma geliyor, ben de onları ziyarete gidebiliyorum. Yanlarına giderken başka bir kimliğe bürünmüyorum.”

***

ilk-trans-kuaforu-deniz-beray-onyargi-bitsin-502488-1.

Emeğiyle para kazanması çok değerli

Beray’ın müşterilerinden Esma Mete, cinsiyet kimliğini bu yönde olanlara çalışma ortamı verilebilmesi durumunda bu insanların çalışarak hayatlarını kazanmalarının önünün açılacağını söyledi. Mete, “İnsanları ötekileştirmeden öğrenmemiz ve öğretmemiz lazım. Onların sıkıntısı ön yargılardan kaynaklanıyor. Deniz’i çok sevdik ve bizden biri olarak görüyoruz. Deniz’in bu şekilde emeğiyle para kazanmasından dolayı ona çok değer veriyoruz” dedi

Deniz Beray’ın ortağı Nuray Korkmaz ise “Deniz’le çalışmak güzel ve keyifli. Neşeli ve işini iyi yapan biri. İlk etapta çekinmiştik ama şimdi zevkle çalışıyorum. İşlerimize de olumlu yansıdı. Müşteriler önce meraktan gelmeye başladı, sonra Deniz’in işini görünce sürekli müşterilerimiz haline geldiler. Ön yargılar kırıldı, şimdi herkes severek geliyor” dedi.

BİZİ TAKİP EDİN

360,124BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,087,918TakipçiTakip Et
7,952AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL