Anasayfa KÜLTÜR SANAT İlk yarının filmleri

İlk yarının filmleri

Son bir ay içinde, sinema siteleri bu vakte kadar 2016’nın en iyi filmlerinin hangisi olduğunu seçip duruyor. Hem bir radyo programı yapayım, hem de şapkamızı önümüze koyup biraz düşünelim dedim. İyi kötü bir liste çıkardım. Daha doğrusu, çok listede olan filmler kendiliğinden ortaya çıkıyor. Indiewire, TIME, metacritic.com, Rotten Tomatoes, USA Today, Yahoo Movies, Guardian’dan bir seçme yaptım. Duruma göre, ilk 5 ya da 10 filmlerini aldım.

Anlaşıldığı kadarıyla yılın şimdilik en beğenilen filmlerinden biri anaakımla uzaktan yakından ilgisi olmayan “The Lobster / Istakoz”muş, Yorgos Lanthimos’un İngiliz dilindeki ilk filmi. Biz, burada festivalde izleyeli ise neredeyse bir buçuk yıl oldu. “The Lobster” tek başına olmanın suç sayıldığı bir dünyada geçiyor. Aslında anti-kahraman olan kahramanı belli bir sürede kendine bir eş seçmeye zorlanmaktansa, isyan etmeyi daha akla yakın buluyor. Eğer senden bekleneni yapıp da kendine bir eş bulamazsan, o zaman hayvana dönüşüyorsun. Onun da seçimi sana ait. Ben düşündüm de, kısacık bir süre içinde doğru dürüst tanımadığın biriyle hayatını birleştirmek zorunda kalmaktansa hayvan olmak daha iyi. Küçük bir test vardı, onu yaptım, değerlendirmeye tabi tutuldum. Sonunda tavşan oldum. Evet, kesin karar. “The Lobster”, gerçekten de geçen yılın en iyi filmlerinden biridir.

Laf animasyondan açılmışken, “Finding Dory”yi de unutmayalım. O da bir anlamda “Finding Nemo”nun devam filmi sayılır.

Aynı derecede beğenilen bir başka film de Richard Linklater’ın yönettiği üniversite beyzbolu komedisi “Everybody Wants Some!!” Eğer yönetmenin filmi “Dazed and Confused”u gördüyseniz, kendinizi on yıl sonra bir devam filmi izliyor gibi hissedebilirsiniz. Aynı derecede de eğlenceli. Linklater eski filminin kadrosunun çoğunu kullanmış. Genç keşifleri de var: Goldie Hawn ve Kurt Russell’ın oğlu Wyatt Russell ve aktris Lea Thompson ile yönetmen Howie Deutch’un kızı Zoey Deutch gibi.
Zootropolis ya da Zootopia da beğenilen filmlerden. Gerçi listede “Anomalisa” de var ama, işin içinde Charlie Kaufman da olduğu halde, onu sadece Guardian’ın yazarları seçmiş. Kaufman, orta yaş bunalımını anlatan bu fevkalade gerçekçi stop-motion animasyonu, işin ustalarından Duke Johnson ile yönetti. “Zootopia”nın yönetmenleri ise, Byron Howard, Rich Moore ve Jared Bushi. Film, en büyüğünden en küçüğüne her cins memeli hayvanın yaşadığı bir büyükşehirde geçiyor. Judy Hopps (Ginnifer Goodwin) Zootopia’da polis örgütüne katılan ilk tavşan (tamamen tesadüf, ben değilim), Kendini kanıtlamak için esrarengiz bir olayı çözmeye çalışıyor ama ortağı olan sinsi tilki (Jason Bateman) işini büsbütün zorlaştırıyor. Yaşasın tavşanlar!


Laf animasyondan açılmışken, “Finding Dory”yi de unutmayalım. O da bir anlamda “Finding Nemo”nun devam filmi sayılır. Bir başka animasyon da, “The Jungle Book”. Rudyard Kipling seven bir çocuk olarak Maugli /Mawgli ile yakın bir arkadaşlık ilişkim vardı. Çok sevdiğim bu kitaptan iyi bir film çıktığına seviniyorum. Evet, animasyon çok severim.

Şahsen benim en merak ettiklerim, nasip olur da burada görebilirsek, şunlar: Aferim!, Embrace of the Serpent, Hunt for the Wilderpeople, Paths of the Soul ile Weiner. Ayrıca, ismiyle müsemma Miles filmi “Miles Ahead” ile Chet filmi “Born To Be Blue”. İki filmin oyuncuları, Don Cheadle ile Ethan Hawke da övgü aldı, yani sadece işin cazında değiliz. Korku filmlerinden korktuğum halde, bir gayret The Witch’i de izlemek isterim doğrusu. Tercihan, gözlerimi kapatmadan…

- Reklam -

SON HABERLER

100’üncü yılda 19 Mayıs coşkusu

Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a giderek milli mücadeleyi başlatmasının bugün 100’üncü yılı. 19...

Pazarlık sonunu getirdi

Avusturya’da adı video skandalına karışan Başbakan Yardımcısı Heinz-Christian Strache görevinden istifa etti....

Samsun’un konut krizi üzerine bir ön değerlendirme

MERİÇ KIRMIZI - Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi

Seçim bitti, sondaj başladı!

Dilek YeğinVerimli tarım arazisi, 1. Derece...

Yazlık saraya saraycıklar eklendi

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan için yaklaşık 40 bin ağaç kesilerek inşa edilen Marmaris...

Haramilerin saltanatına karşı sıkılmış yumruk: Vedat Türkali

LEVENT TURHAN GÜMÜŞVedat Türkali bir komünist olarak...

Dil ve yaşam çölleşiyor

Büyük bir değişim dönemindeyiz. Değişen şey birbirimizden haberdar olma biçimlerimiz. İlişkilenme şekillerimiz....

İşlenmiş gıdalar daha çok yediriyor

ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü’nün şırı derecede işlemden geçirilmiş gıdalar üzerinde yaptığı deneyde,...

Türkiye’nin nükleer santrallara ihtiyacı yoktur

OĞUZ TÜRKYILMAZ - TMMOB Makina Mühendisleri Odası Enerji Çalışma Grubu Başkanı

46 yıldır unutulmuyor

Aylar süren işkenceli sorgulardan sonra 18 Mayıs 1973’de katledilen Türkiye 68 hareketi...

Sonraki haber