Anasayfa ARŞİV İlkokulda başörtüsü

İlkokulda başörtüsü

“Ben onunla aynı masaya oturmam”: Sisi için böyle demiş; Sisi darbeci diye. Sisi’nin devirdiği Mursi ile otururdu herhalde. Ama, Mursi kızların başının 9 yaşında kapatılması ve evlendirilebilmeleri için çok büyük mücadele verdi, Mısır’ın seçimle gelmiş, sandıktan çıkmış ‘demokratik’ meclisinde.

‘Usta’, işte bunlarla oturur aynı masaya. Mursi bir değil, yüz bin kez sandıktan çıksaydı bile çocuk kızların evlendirilmeleri meşrû mu olacaktı? Ama bunlar sandıkçı; hak, hukuk, adalet, hele ‘insan’ ve ‘insan hakkı’ diye hiçbir şey yok ne ruhlarında ne kafalarında: Kim ki daha kalabalık; işte onlar haklı; Aydınlanma’ya ulaşamamış post-modern sürü replikaları ve de ne ‘tesadüf’, hepsi çocuklarını linç kültürünün anavatanında okutan pişmeden yükselmiş diktatör karikatürleri.
Üstelik bunların sandıktan falan çıktıkları da yok: Mursi de, tıpkı Erdoğan gibi, seçmenlerin sadece yüzde 26 oyuyla iktidara geldi. 2002 seçimlerinde yüzde 9 virgül 9 oy alan partinin oyu bile yüzde 10 barajı yüzünden geçersiz sayılıp AKP’nin hesabına yazılınca, bunlar Meclis’in yüzde 66’sını kapattılar, kullanılmış oyların sadece yüzde 34’ü ile. Bu ise adaletsizlik, dolandırıcılık; hele yüzde 10 barajını sonuna kadar kullanıp müdafaa ederken, bu barajı getiren faşist cuntaya küfretmek, ahlaksızlık ve nankörlüğün zirvesinin de zirvesi.

Erdoğan, Mursi’yle aynı masaya tabiî ki oturur; onlar aynı yatağın çocukları. 9-10 yaşındaki çocuklara başörtüsü getirdiler, özgürlük diye.

Birincisi, erkek başını örtmezken kadın niye örtüyormuş? Bazıları diyor, “Türbana karşı değilim, ama…”. Türbandı, başörtüsüydü, kadının kapatılmasına karşıyım; ama, sırf başı örtülü diye, kadınların kazandığı haklardan yoksun kılınmasına da hep karşı çıktım: Üniversitelerde başörtüsü yasağına karşı ilk bildiriyi biz üç arkadaş benim odamda yazdık, taa 1991’de, tabi Diyanet İşleri faşizminin, din eğitiminin devlet tekelinde tutulmak istenmesinin ve imam hatip liseleri maskaralığının da altına çizerek.

Bir takım da var, diyor ki, dinimiz örtünmeyi 9-10 yaşında değil, ergenlikle birlikte emrediyor. Senin ve ya bir başkasının dini isterse 5 yaşında emretsin örtünmeyi; ne yazar…

Kadın saçı görünce tahrik olanlar da vardır bunlar arasında; ama, sapıklık adamın kendi sapıklığı. Kendini tutamıyorsa, gözlerini kapatsın, kapatamıyorsa biz kapatalım; ama, kadınların giyimine kuşamına tasallutta bulunma edepsizliğine izin vermeyelim.
Sapıklık suç değildir, yeter ki sapık sapıklığının arkasına sığınıp başkalarına zarar vermesin.

Ayrıca, çok daha geniş açıdan baktığımızda, kadın ile erkek karşılıklı olarak tahrik olmasalardı, hiçbirimiz bugün var olamazdık. Önemli olan, insanların karşılarındakinin fiziksel, zihinsel, iktisadî zafiyetleri üzerinden birbirlerini cinsel bir nesne haline getirmemeleri.

Son söz “İsteyen çocuk başını örterek gelir” diyen bakana: AKP ortalamasının çok üstünde okumuş yazmış, adeta bizler gibi bir insanmış izlenimi veriyorsun; ama, 10 yaşında çocuğun kendi isteğiyle kadınlara dayatılan köleliğe razı olmayacağını bilmezden gelmeye utanmıyor musun?
Sondan sonraki söz de şöyle: İnsan, yüzü kızarabilen (utanabilen) hayvandır; ‘reis’leri istedi diye boş kağıdın altına imza atan yaratıklardan utanmak gibi insanî tepkiler beklemek, olsa olsa (Allah muhafaza) “yetmez ama evet”çi bir ‘şey’ olmak gibi bir şeydir.

- Reklam -

SON HABERLER

“ABD çok tehlikeli bir oyun oynuyor”

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, CNN televizyonuna yaptığı açıklamada, ABD ile...

TFF, UEFA Lisansı alan kulüpleri açıkladı

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), UEFA ve Ulusal Kulüp Lisansı almaya hak kazanan...

İYİ Parti’nin YSK Temsilcisi: Yenilenecek seçimin sonuçlanması aylar sürebilir

İYİ Parti'nin YSK Temsilcisi Aylin Özgül Kırmızıoğlu, YSK'nin İstanbul kararını değerlendirdi. Kırmızıoğlu, "23 Haziran sonrası...

Trump: Meksika yanlış yapıyor, yakın bir zamanda cevap vereceğim

ABD Başkanı Donald Trump, Meksika'nın ABD'ye göçmen geçişini durdurmak için yeterince çabalamadığını...

“Hiçbir öğrencinin matematik dersi almadan bir üst sınıfa geçmesi mümkün değil”

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 'Matematik seçmeli ders olacak' haberlerine ilişkin Twitter...

İBB’den Atatürk posteri ve Türk bayrağının kaldırılmasına ilişkin açıklama

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), belediye binasındaki Atatürk posteri ve Türk bayraklarının kaldırılmasına...

Meteoroloji’den kuvvetli rüzgar ve fırtına uyarısı

Güney Ege, Akdeniz'in iç kesimleri ile İç Anadolu'nun güneyinde yarın kuvvetli rüzgar...

Tatvan’da 9 HDP’li meclis üyesi görevden uzaklaştırıldı

Bitlis'in Tatvan ilçesinde, haklarında 'Silahlı terör örgütüne üye olmak' iddiasıyla soruşturma açılan HDP'li...

Ruhani: ABD ile müzakere koşullarımıza uygun değil

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, “Şu anki şartlar altında ABD ile müzakere koşullarımıza...

CHP’li belediyeler indirim yaparken Cumhur İttifakı zam yapıyor: Manisa’da su ücretlerine zam

Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğü 2019 Yılı 1. Olağan...

Sonraki haber