Anasayfa ARŞİV İlkokulda başörtüsü

İlkokulda başörtüsü

“Ben onunla aynı masaya oturmam”: Sisi için böyle demiş; Sisi darbeci diye. Sisi’nin devirdiği Mursi ile otururdu herhalde. Ama, Mursi kızların başının 9 yaşında kapatılması ve evlendirilebilmeleri için çok büyük mücadele verdi, Mısır’ın seçimle gelmiş, sandıktan çıkmış ‘demokratik’ meclisinde.

‘Usta’, işte bunlarla oturur aynı masaya. Mursi bir değil, yüz bin kez sandıktan çıksaydı bile çocuk kızların evlendirilmeleri meşrû mu olacaktı? Ama bunlar sandıkçı; hak, hukuk, adalet, hele ‘insan’ ve ‘insan hakkı’ diye hiçbir şey yok ne ruhlarında ne kafalarında: Kim ki daha kalabalık; işte onlar haklı; Aydınlanma’ya ulaşamamış post-modern sürü replikaları ve de ne ‘tesadüf’, hepsi çocuklarını linç kültürünün anavatanında okutan pişmeden yükselmiş diktatör karikatürleri.
Üstelik bunların sandıktan falan çıktıkları da yok: Mursi de, tıpkı Erdoğan gibi, seçmenlerin sadece yüzde 26 oyuyla iktidara geldi. 2002 seçimlerinde yüzde 9 virgül 9 oy alan partinin oyu bile yüzde 10 barajı yüzünden geçersiz sayılıp AKP’nin hesabına yazılınca, bunlar Meclis’in yüzde 66’sını kapattılar, kullanılmış oyların sadece yüzde 34’ü ile. Bu ise adaletsizlik, dolandırıcılık; hele yüzde 10 barajını sonuna kadar kullanıp müdafaa ederken, bu barajı getiren faşist cuntaya küfretmek, ahlaksızlık ve nankörlüğün zirvesinin de zirvesi.

Erdoğan, Mursi’yle aynı masaya tabiî ki oturur; onlar aynı yatağın çocukları. 9-10 yaşındaki çocuklara başörtüsü getirdiler, özgürlük diye.

Birincisi, erkek başını örtmezken kadın niye örtüyormuş? Bazıları diyor, “Türbana karşı değilim, ama…”. Türbandı, başörtüsüydü, kadının kapatılmasına karşıyım; ama, sırf başı örtülü diye, kadınların kazandığı haklardan yoksun kılınmasına da hep karşı çıktım: Üniversitelerde başörtüsü yasağına karşı ilk bildiriyi biz üç arkadaş benim odamda yazdık, taa 1991’de, tabi Diyanet İşleri faşizminin, din eğitiminin devlet tekelinde tutulmak istenmesinin ve imam hatip liseleri maskaralığının da altına çizerek.

Bir takım da var, diyor ki, dinimiz örtünmeyi 9-10 yaşında değil, ergenlikle birlikte emrediyor. Senin ve ya bir başkasının dini isterse 5 yaşında emretsin örtünmeyi; ne yazar…

Kadın saçı görünce tahrik olanlar da vardır bunlar arasında; ama, sapıklık adamın kendi sapıklığı. Kendini tutamıyorsa, gözlerini kapatsın, kapatamıyorsa biz kapatalım; ama, kadınların giyimine kuşamına tasallutta bulunma edepsizliğine izin vermeyelim.
Sapıklık suç değildir, yeter ki sapık sapıklığının arkasına sığınıp başkalarına zarar vermesin.

Ayrıca, çok daha geniş açıdan baktığımızda, kadın ile erkek karşılıklı olarak tahrik olmasalardı, hiçbirimiz bugün var olamazdık. Önemli olan, insanların karşılarındakinin fiziksel, zihinsel, iktisadî zafiyetleri üzerinden birbirlerini cinsel bir nesne haline getirmemeleri.

Son söz “İsteyen çocuk başını örterek gelir” diyen bakana: AKP ortalamasının çok üstünde okumuş yazmış, adeta bizler gibi bir insanmış izlenimi veriyorsun; ama, 10 yaşında çocuğun kendi isteğiyle kadınlara dayatılan köleliğe razı olmayacağını bilmezden gelmeye utanmıyor musun?
Sondan sonraki söz de şöyle: İnsan, yüzü kızarabilen (utanabilen) hayvandır; ‘reis’leri istedi diye boş kağıdın altına imza atan yaratıklardan utanmak gibi insanî tepkiler beklemek, olsa olsa (Allah muhafaza) “yetmez ama evet”çi bir ‘şey’ olmak gibi bir şeydir.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,473AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Trump: Türkiye’ye yaptırım düşünmüyorum

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye'nin S-400 alımı ve F-35 programından çıkarılması sonrasında...

Düzce Valisi Dağlı: 7 kişinin kayıp olduğu ihbarı geldi

Düzce Valisi Zülkif Dağlı "Esmahanım köyünde 7 kişinin kayıp olduğu ihbarları geldi....

Fatih Terim’in cezası onandı

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Tahkim Kurulu, Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim'in 3...

Taksim’de tramvay kablosu koptu, seferler durduruldu

Taksim-Tünel arası çalışan nostaljik tramvayın kablosu koptu.

‘İBB iştiraklerinin genel müdürleri istifalarını kurumlarına sundu’

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde (İBB) belediye iştiraklerinin genel müdürlerinin Ağaç ve Peyzaj A.Ş.'nin...

‘Rusya’dan Su-35 alınıp alınmayacağına Erdoğan karar verecek’

Türkiye'den askeri bir kaynak Rus yayını Sputnik'e açıklama yaparak, "Türkiye'nin Rusya'dan Su-35...

AKP, CHP, MHP ve İYİ Parti’den ortak bildiri

TBMM'de AKP, CHP, MHP ve İYİ Parti "Doğu Akdeniz" için ortak bildiri...

Polis ve nüfus memurunun yurttaşları dolandırdığı ortaya çıktı

Sahte banka linki göndererek 48 kişiyi 1 milyon 38 bin lira dolandırdıkları...

Saray Sözcüsü Kalın, Bolton ile görüştü

Saray Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ile ikili...

Gazete Fersude’ye erişim engeli

Gazete Fersude'ye, sitede yer alan haberlerden ötürü erişim engeli getirildi.

Sonraki haber