Anasayfa GÜNCEL İmamoğlu, öğrencilerle bir araya geldi: Bütüncül bir devrime ihtiyaç var

İmamoğlu, öğrencilerle bir araya geldi: Bütüncül bir devrime ihtiyaç var

CHP'nin İstanbul Büyükşehir Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, öğrencilerle bir araya geldi. Öğrencilerin sorularını yanıtlayan İmamoğlu, yönetsel açıdan bütüncül bir devrime ihtiyaç olduğunu söyledi.

CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, Bahçeşehir Üniversitesinde öğrencilerin sorularını yanıtlayarak, “Gerçekten yönetsel bir devrime ihtiyaç var. Bu devrim mevcut bir yönetimle ilgili yani A partiye devrim değil, bütüncül bir devrim” dedi.

31 Mart Yerel Seçim çalışmaları kapsamında gün boyu Fatih’te bir dizi programa katılan Cumhuriyet Halk Partisi’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, sonrasında ise Beşiktaş’a geçerek Bahçeşehir Üniversitesi’nde öğrencilerle bir araya geldi. Üniversite öğrencileriyle sohbet ederek görüş alışverişinde bulunan İmamoğlu, düzenlenen program kapsamında gençlerin sorularını yanıtladı.

“GENÇLİĞİ SUÇLAYARAK YOLA ÇIKILIRSA HATA YAPMIŞ OLURUZ”

Gençlerin sorularını yanıtlayan CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, “Gençlerle kopuk bir siyasi bir mekanizma var. Gençlerle bir arada olmayı başaran bir siyaset yok. Gençlik kolları başkanları var onlarla tartışıyoruz bunları gençlikle bağ kuruyor ve patilerin içeresinde gerçekten siyasete ilgi duymuyorlar. Gençliği suçlayarak yola çıkılırsa hata yapmış oluyoruz. Bence siyasi ortamı ve metotları sorgulamak lazım. Siyaset yapan insanların tavrını sorgulamak lazım. Bütün bunların değişmesi için simgesel adım atılması için yönetimde farklılığı hissettirmemiz lazım. Gerçekten yönetsel bir devrime ihtiyaç var. Bu devrim mevcut bir yönetimle ilgili yani A Partiye devrim değil, bütüncül bir devrim. Bütün siyasi partilerin yerel yönetimlerde anlayışlarına yönelik yönetme mekanizmalarına dönük bir devrimden bahsediyorum” dedi.

“SINIFTA KALDIK”

Üniversite öğrencilerinin ulaşımla ilgili sorusunu yanıtlayan İmamoğlu, “Türkiye’nin ve İstanbul’un yatırımlar konusunda öncelikle ilgili ekseni kaymış durumda. Bazen öyle konuları tartışıyoruz ki ‘Kanal İstanbul’a şehre karşısınız onun için böyle oluyor’ diyor. Ben karşılıktan bahsetmiyorum. Oradaki hafriyattan tutun, fay hattı üzerinde ada kurmaya dönük yanlışlar. İstanbul zaten bunalmış durumda, nüfusla ve kentsel planlamayla alakalı, öncelik değil. Metro toplum, ulaşım öncelik, şu anda koyulan hedefin yarısına ulaşılamamış durumda, sınıfta kaldık. 25 senedir gelinen nokta 170 kilometre. Dünyaya baktığınızda Japonya’da, Hindistan’da Kore’de gerçekten sınıfta kaldık. Derhal düzenlememiz lazım” şeklinde konuştu. 

“Siyaset bir meslek değil, bir günde bırakılabilmeli”

Siyasetle ilgili düşüncelerini aktaran İmamoğlu, “Gençliğin siyasete katılım konusunda gençlik Meclis konuları suni kalıyor, başarılı olmadı o alan. Ben daha içten katılımcılığı desteleyen şeyler açıklamaya çalıştım. Gence siyaset yapan arkadaşlarıma söylüyorum. Şahsım adına konuşuyorum. Siyaset bir meslek değil arkadaşlar, siyaset bir görev; ne mutlu bana ki çok kıymetli bir ilçede belediye başkanlığı yaptım. Bu ülkenin en değerlisi olan bana göre dünyanın en değerlisi olan İstanbul’a yönetici olmaya aday birisiyim. Gurur verici onur verici bir şey tüm benliğimle buna hazırım. Siyaseti şöyle tanımlarım. Bir günde bırakılabilmeli. Vatandaş veriyor, vatandaş alıyor. Öyle bir görevi size vermiyorsa siyasette kariyeri kişinin kendisi olarak planlayıp şunu istiyorum değil de sizi başka motivasyonun oraya taşıması çok daha değerli. Orada kalitelerde artırıyor. Ben ana merkez olarak yerel yönetimi görüyorum. Çünkü yerel yönetim hayatın içinde” diye konuştu.

“DENETİM KURUMLARINA FIRSAT VERECEĞİZ”

İBB’nin tasarruf yaptığı taktirde ciddi bir gelir elde edileceğini dile getiren İmamoğlu, “Bir kamu görevlisinin gözü gibi her kuruşa dikkat etmesi lazım, ben size bir şey söylem arkadaşlarımın yaptığı tasarruf ve müsriflik işin içinde bahsedilen yolsuzluk iddiası yok. Tasarruf ve müsriflerin önüne geçildiği takdirde İstanbul Belediyesinin yılda 6-6,5 milyar lira civarında bir bütçe elde edebileceğini düşünüyoruz. Ekonomistlerimizin yaptığı çalışmanın neticesini söylüyorum. Yani 6-6,5 milyar liranın yıllık hedeflediğimiz metro üretiminin neredeyse ciddi bir bölümünü karşılaması söz konusu. Dolayısıyla iyi bir bütçe yönetimi hatta şeffaflık adına şunu söyleyeyim. İBB’nin iki büyük bütçesi var, birincisi Büyükşehir Belediyesi konusunda Meclise gelen bütçesi diğeri de iştiraklerinden gelen bütçesi var. Denetim kurumlarının denetlemesine fırsat vereceğiz biz. Sanki halka açık şirketler gibi gözetlenebilir hale gelmesi lazım” ifadelerini kullandı.

“SEÇİLMEZSEK BÜTÇE SIKINTIDA KALACAK”

Kamu finansının önemine değinen İmamoğlu, “Kamu finansı değerli bir iştir, bugün üretmemizin, fakirleşmemizin, yoksullaşmamızın, üretmeyen bir topluma dönüşmemizin ve sonucunda insanların yoksullukla uğraşıyor olması, bizimde birinci madde olarak 2019 dünyasında İstanbul’da birinci madde olarak yoksullukla mücadeleyi açıklamamızın sebebinden birisidir. Şeffaflığın ve kamu bütçesinin yönetiminin kabiliyetli bir şekilde yürütülmemesi. O bakımdan önemli bir maddedir, bu konuyla ilgili çok hızlı davranacağız. İnşallah 1 Nisan’da biz belediye başkanı seçileceğiz, seçilmezsek gerçekten bütçe açısından Büyükşehir Belediyesi böyle giderse sıkıntıda kalacak” dedi. 

Kaynak:İHA

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,942AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Şimdi başlıyor

Sandıklardan umut çıktı. İktidar, demokrasinin kırıntısı olarak elinde tuttuğu sandığı bir YSK tekmesiyle yıkmıştı....

Çarpıtılmış umut

Seçimlerin ardından sevinç içinde sokağa çıkan insanları izlerken içimde nedense tuhaf bir hüzün...

Besteci Aslıhan K

Genç bestecimiz Aslıhan Keçebaşoğlu (24) Sibelius Akademisi’ni kazandı, fakat 6 Temmuz’dan önce burs bulunabilmeli...

Kayıp olarak aranan kişi yakılmış halde bulundu

İzmir'in Bayındır ilçesinde, 6 gün önce kendisinden haber alınamayan Ali Merter Girgin'in (28) yakılmış halde...

Ekrem İmamoğlu’ndan İBB önünde bildiri okuyan personelle ilgili açıklama: Benim hiç kimseye bir kinim yok

23 Haziran'da yapılan İstanbul seçiminde yeniden İBB Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu, seçim...

İşten çıkarılan Aliağa Belediyesi işçilerinin son hakedişleri ödenmedi

İşten çıkarılan Aliağa Belediyesi işçileri 22 Haziran’da almaları gereken Mayıs ayı hak edişlerini...

“Halkı bilgilendirmek, bilinçlendirmek görevimizdir”

Aydın Karacasu Dereköy Mahallesi'nde jeotermale karşı bilgilendirme toplantısına katılan Aydın Tabip Odası...

Abbasağa Parkı’nı gökkuşağı renklerine boyayanlara faşist saldırı

Her yıl, sanatçı Kazım Koyuncu'nun ölüm yıl dönümünde gerçekleştirilen 'Kazım İsyandır' etkinliği...

İtalyan mafya lideri Morabito, Uruguay’da hapisten kaçtı

İtalyan mafya lideri Rocco Morabito, ülkesine iade edilmek üzereyken, Uruguay'a tutulduğu hapishaneden...

Nurettin Canikli’den Şaban Vatan hakkında suç duyurusu

Giresun'un Eynesil ilçesinde şüpheli bir şekilde ölen ve ölümü aydınlatılmayan Rabia Naz'ın...

Sonraki haber