Anasayfa YAZARLAR İmamoğlu’nun sesi, Kılıçdaroğlu’nun suskunluğu

İmamoğlu’nun sesi, Kılıçdaroğlu’nun suskunluğu

31 Mart seçimleri Türkiye siyasetinde yeni aktörlere yer açarken, eskilerini de metamorfoza uğratmaya başladı. Ekrem İmamoğlu şu ana kadar uzun zamandır ve inatla tekrar edilen hataların hiçbirisini yapmadı. Örneğin, geçen seçimlerin daha ilk beş dakikasında iflas eden ve insana saç baş yoldurup ‘bizi aptal yerine koyuyorlar’ hissini uyandıran trilyonluk bilişim sisteminden kendisini kurtarmış, kendi sistemini kurmuş.

Sınıf başkanı edasıyla topluma yalnızca gaz veren işlevsiz konuşmaların beyhudeliğini görmüş. İnat etmiş, ‘direnme’ lafını ağzına almaksızın -yani boş slogan atmaksızın- direnilebileceğini de idrak etmiş. Hatta dersine öyle iyi çalışmış ki, muhalefet üzerindeki 24 Haziran politik travmasının aşılabilmesi neredeyse hayal görünürken travmayı tersine çevirmenin imkânlarını araştırmış.

Birçok kişi, adaylığını ilk açıklandığında, İstanbul’u almasının imkânsızlığını söylemişti ve bu da anlaşılabilir bir şeydi. Henüz muhalefetin üzerinden atamadığı 24 Haziran travması, eldeki politik aktörlerin yetersizliği, bu aktörlerin geçmiş zamanlardaki refleksleri, CHP’nin parti olarak son bir kaç yılda “o yasayı meclise getirmezseniz namertsiniz, getirin ilk imzayı biz atacağız” tarzındaki saçma ve kısır politikası ve son olarak bütün politik hamlelerin büyük bir hüsranla geri dönmesi böyle düşünülmesinde en önemli etkenlerdendi. Ankara geri kazanılabilirdi ancak İstanbul’un alınması bu şartlarda zordu. Ekrem İmamoğlu seçimi kazandı. Kuşkusuz HDP seçmeninin neredeyse tam desteğinin bu zaferdeki payını görmemek politik körlüktür ve hatta kötü niyettir. Fakat İmamoğlu bir şeyi ihmal ederek ve ihmal ederek çok da iyi yaparak bu seçimi kazandı ve devamında doğru politik hamleler yaptı, yapmaya devam ediyor…

İlginizi çekebilir:  Eğitimde düzen değişikliği, değişecek düzenin kurucusunu değiştirmeden mümkün olmaz

İhmal ettiği şey “CHP etkisi”ydi. Burada CHP örgütü, CHP seçmeni ya da CHP’nin ideolojisinden bahsetmiyorum. İhmal edilen, bizzat Baykal ve sonrasında CHP üzerine çökmüş ve bir türlü dağılmak bilmeyen, dağıtılamayan CHP tarz-ı siyasetiydi. Bir kaç doğru hareketi art arda yapamamanın ötesinde, meclise, iki-üç tane belediyeye ve artık asla geri gelmeyecek olan eski parlamenter sisteme takılıp kalan bürokratik ve teslimiyetçi akıl terk edilmişe benziyordu. Uzlaşmaktan başka siyaset bilmeyen, bu nedenle Erdoğan’ın yırtıcı siyaseti karşısında hiçbir varlık gösteremeyen eski CHP aklı bu seçimde belli ki ihmal edildi. Onun yerini “kimsenin hakkını yemem, hakkımı da yedirmem” diyen ve bunu ısrarla söylemenin dışında, seçime hazırlık anlamında pratik alt yapısını da sağlam bir şekilde oluşturmuş bir ‘inat’ aldı.

İmamoğlu kısa sürede önemli hamleler yaptı ve muhatabının direkt ve sadece Erdoğan olduğunu gösterdi. Türkiye’de en etkili ama etkili olduğu kadar riskli olan siyaset tarzı budur. Erdoğan’ı muhatap almak sadece ona karşı sert ya da bıçkın ‘delikanlılar’ gibi konuşmak değil, onu politik bir gündeme mahkum etmektir. Kılıçdaroğlu’nun bu seçim sürecindeki suskunluğunun nedeni de budur ve tam da bu nedenle Kılıçdaroğlu suskunluğuyla İmamoğlu’na politik bir alan açmıştır ve doğru yapmaktadır. İmamoğlu’nun sesi ve Kılıçdaroğlu’nun suskunluğu aynı politik zeminden aynı hedefe kilitlenmiş görünmektedir.

Politik yanlışlar yine de olacaktır. Olmayacaktır demek hayalciliktir. Ancak şimdilik doğru hamleleri konuşmanın ve bunları öne çıkarmanın zamanıdır. Mazbata anasının ak sütü gibi İmamoğlu’nun hakkıdır.

- Reklam -

SON HABERLER

“ABD çok tehlikeli bir oyun oynuyor”

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, CNN televizyonuna yaptığı açıklamada, ABD ile...

TFF, UEFA Lisansı alan kulüpleri açıkladı

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), UEFA ve Ulusal Kulüp Lisansı almaya hak kazanan...

İYİ Parti’nin YSK Temsilcisi: Yenilenecek seçimin sonuçlanması aylar sürebilir

İYİ Parti'nin YSK Temsilcisi Aylin Özgül Kırmızıoğlu, YSK'nin İstanbul kararını değerlendirdi. Kırmızıoğlu, "23 Haziran sonrası...

Trump: Meksika yanlış yapıyor, yakın bir zamanda cevap vereceğim

ABD Başkanı Donald Trump, Meksika'nın ABD'ye göçmen geçişini durdurmak için yeterince çabalamadığını...

“Hiçbir öğrencinin matematik dersi almadan bir üst sınıfa geçmesi mümkün değil”

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 'Matematik seçmeli ders olacak' haberlerine ilişkin Twitter...

İBB’den Atatürk posteri ve Türk bayrağının kaldırılmasına ilişkin açıklama

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), belediye binasındaki Atatürk posteri ve Türk bayraklarının kaldırılmasına...

Meteoroloji’den kuvvetli rüzgar ve fırtına uyarısı

Güney Ege, Akdeniz'in iç kesimleri ile İç Anadolu'nun güneyinde yarın kuvvetli rüzgar...

Tatvan’da 9 HDP’li meclis üyesi görevden uzaklaştırıldı

Bitlis'in Tatvan ilçesinde, haklarında 'Silahlı terör örgütüne üye olmak' iddiasıyla soruşturma açılan HDP'li...

Ruhani: ABD ile müzakere koşullarımıza uygun değil

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, “Şu anki şartlar altında ABD ile müzakere koşullarımıza...

CHP’li belediyeler indirim yaparken Cumhur İttifakı zam yapıyor: Manisa’da su ücretlerine zam

Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğü 2019 Yılı 1. Olağan...

Sonraki haber