Anasayfa YAZARLAR İmamoğlu’nun sesi, Kılıçdaroğlu’nun suskunluğu

İmamoğlu’nun sesi, Kılıçdaroğlu’nun suskunluğu

31 Mart seçimleri Türkiye siyasetinde yeni aktörlere yer açarken, eskilerini de metamorfoza uğratmaya başladı. Ekrem İmamoğlu şu ana kadar uzun zamandır ve inatla tekrar edilen hataların hiçbirisini yapmadı. Örneğin, geçen seçimlerin daha ilk beş dakikasında iflas eden ve insana saç baş yoldurup ‘bizi aptal yerine koyuyorlar’ hissini uyandıran trilyonluk bilişim sisteminden kendisini kurtarmış, kendi sistemini kurmuş.

Sınıf başkanı edasıyla topluma yalnızca gaz veren işlevsiz konuşmaların beyhudeliğini görmüş. İnat etmiş, ‘direnme’ lafını ağzına almaksızın -yani boş slogan atmaksızın- direnilebileceğini de idrak etmiş. Hatta dersine öyle iyi çalışmış ki, muhalefet üzerindeki 24 Haziran politik travmasının aşılabilmesi neredeyse hayal görünürken travmayı tersine çevirmenin imkânlarını araştırmış.

Birçok kişi, adaylığını ilk açıklandığında, İstanbul’u almasının imkânsızlığını söylemişti ve bu da anlaşılabilir bir şeydi. Henüz muhalefetin üzerinden atamadığı 24 Haziran travması, eldeki politik aktörlerin yetersizliği, bu aktörlerin geçmiş zamanlardaki refleksleri, CHP’nin parti olarak son bir kaç yılda “o yasayı meclise getirmezseniz namertsiniz, getirin ilk imzayı biz atacağız” tarzındaki saçma ve kısır politikası ve son olarak bütün politik hamlelerin büyük bir hüsranla geri dönmesi böyle düşünülmesinde en önemli etkenlerdendi. Ankara geri kazanılabilirdi ancak İstanbul’un alınması bu şartlarda zordu. Ekrem İmamoğlu seçimi kazandı. Kuşkusuz HDP seçmeninin neredeyse tam desteğinin bu zaferdeki payını görmemek politik körlüktür ve hatta kötü niyettir. Fakat İmamoğlu bir şeyi ihmal ederek ve ihmal ederek çok da iyi yaparak bu seçimi kazandı ve devamında doğru politik hamleler yaptı, yapmaya devam ediyor…

İlginizi çekebilir:  AYM’den sosyal medya kararı: Habere ulaşamamak mağduriyet değil

İhmal ettiği şey “CHP etkisi”ydi. Burada CHP örgütü, CHP seçmeni ya da CHP’nin ideolojisinden bahsetmiyorum. İhmal edilen, bizzat Baykal ve sonrasında CHP üzerine çökmüş ve bir türlü dağılmak bilmeyen, dağıtılamayan CHP tarz-ı siyasetiydi. Bir kaç doğru hareketi art arda yapamamanın ötesinde, meclise, iki-üç tane belediyeye ve artık asla geri gelmeyecek olan eski parlamenter sisteme takılıp kalan bürokratik ve teslimiyetçi akıl terk edilmişe benziyordu. Uzlaşmaktan başka siyaset bilmeyen, bu nedenle Erdoğan’ın yırtıcı siyaseti karşısında hiçbir varlık gösteremeyen eski CHP aklı bu seçimde belli ki ihmal edildi. Onun yerini “kimsenin hakkını yemem, hakkımı da yedirmem” diyen ve bunu ısrarla söylemenin dışında, seçime hazırlık anlamında pratik alt yapısını da sağlam bir şekilde oluşturmuş bir ‘inat’ aldı.

İmamoğlu kısa sürede önemli hamleler yaptı ve muhatabının direkt ve sadece Erdoğan olduğunu gösterdi. Türkiye’de en etkili ama etkili olduğu kadar riskli olan siyaset tarzı budur. Erdoğan’ı muhatap almak sadece ona karşı sert ya da bıçkın ‘delikanlılar’ gibi konuşmak değil, onu politik bir gündeme mahkum etmektir. Kılıçdaroğlu’nun bu seçim sürecindeki suskunluğunun nedeni de budur ve tam da bu nedenle Kılıçdaroğlu suskunluğuyla İmamoğlu’na politik bir alan açmıştır ve doğru yapmaktadır. İmamoğlu’nun sesi ve Kılıçdaroğlu’nun suskunluğu aynı politik zeminden aynı hedefe kilitlenmiş görünmektedir.

Politik yanlışlar yine de olacaktır. Olmayacaktır demek hayalciliktir. Ancak şimdilik doğru hamleleri konuşmanın ve bunları öne çıkarmanın zamanıdır. Mazbata anasının ak sütü gibi İmamoğlu’nun hakkıdır.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,473AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

‘Düzce’de mahsur kalanların hepsi getirildi’

İçişleri Bakanı Soylu, Düzce'deki su baskını ve toprak kaymasıyla ilgili 4'ü çocuk...

MHP’den Davutoğlu’nun sözlerine yanıt

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun MHP hakkında...

Akar’dan F-35 açıklaması

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD’nin Türkiye’nin F-35 programına katılımını askıya alma...

11. Kalkınma Planı TBMM Genel Kurulunda kabul edildi

2019-2023 dönemini kapsayan 11. Kalkınma Planı, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

Erbil Emniyet Müdürlüğü, saldırıyı düzenleyenlerden birinin kimliğini açıkladı

Erbil Emniyet Müdürlüğü, Türk Başkonsolosluk görevlisinin hayatını kaybettiği saldırıyı düzenleyenlerden birinin kimliğini...

ABD: Hürmüz Boğazı’nda İran’a ait bir insansız hava aracını imha ettik

ABD Başkanı Donald Trump, Hürmüz Boğazı'nda USS Boxer amfibik saldırı gemisinin kendisine...

ODTÜ’de ağaçlar kesildikten 678 gün sonra ‘yürütmeyi durdurma’ kararı

Ankara Büyükşehir Belediyesi ile ODTÜ yönetiminin anlaşmasının ardından 2017 yılında, ODTÜ ormanındaki...

İzmir’de ağaçlandırma alanında yangın

İzmir'in Bayraklı ilçesinde çıkan yangın, yerleşim alanına sıçramadan Orman Bölge Müdürlüğü ekiplerince...

IKBY: Erbil’deki saldırı planlı bir terör saldırısı

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY), dün Erbil'deki bir restoranda Türkiye Başkonsolosluk görevlisinin...

İzmir Buluşmaları’nın ikincisi gerçekleşti

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, seçimlerden önce verdiği karar alma süreçlerine...

Sonraki haber