Anasayfa SİYASET İnce'den sert çıkış: Devlet yöneticileri, suç sayılan fiillerle ilgili meydan korosu oluşturmaz

İnce’den sert çıkış: Devlet yöneticileri, suç sayılan fiillerle ilgili meydan korosu oluşturmaz

CHP’nin 24 haziran seçimlerinde cumhurbaşkanı adayı olan Muharrem İnce, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, Cumhur İttifakı ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a yönelik yönelik sert eleştirilerde bulundu. İnce, Millet İttifakı’na yönelik “terör örgütleriyle işbirliği yapıyorlar” söyleminin suç olduğunu vurgulayarak, “Yalanı, siyasetin kendisi haline getirdiniz. Halkına yalan söyleyen siyasetçilerin, devlet yetkililerinin ülkelerine verdikleri zararı, hiçbir düşman veremez” dedi.

İnce’nin sosyal medya hesabında yazılı olarak yayımladığı açıklamanın tam hâli şöyle:

Millet İttifakına ya da bu ittifakın üyesi olan partilere “terör örgütleriyle işbirliği yapıyorlar”, “emirleri bu örgütlerden alıyorlar”, “sloganlarinı onlar belirtiyorlar” demek, bu ülkede “ben Anayasal düzen, hukuk, yargı tanımam bilmem”, “suçun ne olduğunu ben söylerim, suçluyu ben tespit ederim” demektir.

Başta Cumhurbaşkanı olmak üzere, şürekâsının koro solistlerinin Millet İttifakına karşı söyledikleri, bu ülkenin Anayasası ve kanunlarında açıkça suç sayılır. Terör örgütleriyle iş birliği yapmak, hala yasalarımızda parti kapatma nedenidir ve bu eylemleri yapanlar için ağır cezalar vardır. Bu ülkenin polisini, savcısını, hâkimini ağızdan çıkan iki lafın amadesi yapmış bir yönetimin yapacağı, meydanlarda bağırmak, gazete manşetleri süslemek değil, gereğini yapmaktır.

Devlet yönetimi ciddiyet, sorumluluk ister. Devlet yöneticileri, suç sayılan fiillerle ilgili meydan korosu oluşturmaz. Yasaların gereğini yapar. Bugün Millet İttifakına karşı söylenenlerle ilgili elinizde uydurulmuş, imal edilmiş deliller dışında gerçek anlamda hukuki kanıtlar varsa, bunu yargıya taşımamış olmanız suç ve suçluyu korumaktır.

Yalanı, siyasetin kendisi haline getirdiniz. Halkına yalan söyleyen siyasetçilerin, devlet yetkililerinin ülkelerine verdikleri zararı, hiçbir düşman veremez. Çünkü yalana dayalı siyas-et, satıldığı her toplumsal değeri çürütür, değersizleştirir, toplumu kutuplaştırır, birlik duy-gusunu, birlikte yaşama arzusunu ortadan kaldırın. Bugün yapılanlar da tam olarak budur. Ve her türlü değerlerimiz, birleştirici olmanın dışına çıkarılmış durumdadır.

Buradan iki çift sözüm de Sayın Cumhurbaşkanı yardımcısına olacak.

Cumhurbaşkanı, aynı zamanda bir partinin yöneticisi olmasından dolayı söyledikleri, siyaset alanının içinde gerektiği karşılığı almaktadır. Oysa şahsınızın ve diğer bakanların böyle bir konumu yoktur. Ayrıca siyasal söylemlerin tarafı, sözcüsü olmanın gerekçe olacak, bu tür davranışlarınıza meşruiyet sağlayacak hiçbir yasal dayanak bulunmamaktadır.

Şahsi düşüncem, elbette böyle devam etmenizdir. Çünkü tek adam rejiminin nasıl bir şey olduğunu sizlerin bu söylemleri, bu davranışları Türk halkına ve dünyaya en yalın haliyle göstermektedir.

Devlet ve kamu ciddiyetinin bulunmadığı bir yönetimde, bulunduğu konumu iki dudak arasından çıkan onayla elde edenlerin (kaldı ki bu ülkemizde muhtar azalan dahi seçimle göreve geliyorlar) başka türlü davranmaları da beklenemez.

İki dudak arasından pozisyon kapmış birilerinin, halkın temsilcilerine kullandığı ifadeler, suçlamalar, bu sistemin tarihe düştüğü notlardır. Seçilmişlere karşı nasıl bir vesayet rejiminin yaratıldığının kanıtıdır.”

FUAT OKTAY NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, yerel seçimlere değindiği bir açıklamasında, “Gücünü milletten almayan siyaset anlayışı yenilmeye mahkumdur, zillet ittifakında olduğu gibi. Zillet ittifakı gücünü nereden alıyor? Tabii ki milletten değil, FETÖ’den ve Kandil’den alıyor.” demişti.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,927AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Ekrem İmamoğlu’ndan İBB önünde bildiri okuyan personelle ilgili açıklama: Benim hiç kimseye bir kinim yok

23 Haziran'da yapılan İstanbul seçiminde yeniden İBB Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu, seçim...

İşten çıkarılan Aliağa Belediyesi işçilerinin son hakedişleri ödenmedi

İşten çıkarılan Aliağa Belediyesi işçileri 22 Haziran’da almaları gereken Mayıs ayı hak edişlerini...

“Halkı bilgilendirmek, bilinçlendirmek görevimizdir”

Aydın Karacasu Dereköy Mahallesi'nde jeotermale karşı bilgilendirme toplantısına katılan Aydın Tabip Odası...

Abbasağa Parkı’nı gökkuşağı renklerine boyayanlara faşist saldırı

Her yıl, sanatçı Kazım Koyuncu'nun ölüm yıl dönümünde gerçekleştirilen 'Kazım İsyandır' etkinliği...

İtalyan mafya lideri Morabito, Uruguay’da hapisten kaçtı

İtalyan mafya lideri Rocco Morabito, ülkesine iade edilmek üzereyken, Uruguay'a tutulduğu hapishaneden...

Nurettin Canikli’den Şaban Vatan hakkında suç duyurusu

Giresun'un Eynesil ilçesinde şüpheli bir şekilde ölen ve ölümü aydınlatılmayan Rabia Naz'ın...

Çipras’tan Erdoğan’a yanıt: Uluslararası hukuk ve AB adına konuşuyorum

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Erdoğan'ın 'Kendine göre bir şeyler söyleyip duruyor' sözlerine...

Arzu Çerkezoğlu: Halkın iradesine saygı göstermeyenler kaybetti

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, 23 Haziran seçimlerine ilişkin yazılı açıklama yayımlayarak...

Diyarbakır’da silahlı kavga: 1 ölü, 1 yaralı

Diyarbakır'da, borç- alacak nedeniyle husumetli iki grup arasında, iş merkezinde silahlı kavga çıktı....

Denizli’de ahır yangını: Çok sayıda hayvan yaşamını yitirdi

Denizli'nin Pamukkale ilçesindeki ahırda çıkan yangında, 1 inek, 1 buzağı, 1 keçi, 4...

Sonraki haber