İncelemeye engelleme
08.08.2018 07:56 GÜNCEL

HÜSEYİN ŞİMŞEK

Tarsus 2 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevi’nden gelen ve geçen hafta Meclis gündemine taşınan işkence iddialarının ardından HDP bir heyet incelemelerde bulunmak istedi. Adalet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı’nın izin vermediği heyet, cezaevi müdürü ile görüşebildi.

HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan, Adana milletvekilleri Kemal Peköz ile Tülay Hatimoğulları, HDP Mersin İl ve Tarsus ilçe yöneticileri, İnsan Hakları Derneği ve Halkların Demokratik Kongresi Mersin temsilcilerinden oluşan heyet, işkence ve kötü muamele iddialarının yükseldiği Tarsus 2 No’lu T Tipi Cezaevi’ne gitti. Burada incelemelerde bulunmak, cezaevinin fiziki koşullarını incelemek ayrıca şikâyeti olan mahkumlarla görüşmek isteyen heyete Adalet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı izin vermedi. Bunun üzerine heyet sadece cezaevi müdürü ile görüşebildi.

Görüşmenin detaylarını, HDP Adana Milletvekili Kemal Peköz BirGün’e anlattı: “Sürekli hücrede tutulma, tek sıra halinde sayım uygulaması, işkence, kaba dayak, darp edilenlerin doktor sevklerinin yapılmaması, darp edilenlere doktor raporu verilmemesi, tedavi eksikliğinden kaynaklanan ölüm, keyfi görüş yasağı” iddialarını hatırlatan Peköz, “Müdür, ‘Biz onlara çok iyi davranıyoruz, merak etmeyin’ yanıtını verdi ama biz iddiaların ciddiyetinin farkındayız ve takipçisiyiz.”
‘Kampüs Müdürü ihraç edilmiş’

Peköz, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Cezaevi kampüsünün genel müdürü ihraç edilmiş. Bu nedenle bir cezaevinin müdürü ile görüşebildik. İçeride bebekleriyle kalan kadınlar var. Bu mahpuslara özel ilgi talep ettik.”