Anasayfa SPOR Infantino'dan '3 Temmuz süreci' yorumu

Infantino’dan ‘3 Temmuz süreci’ yorumu

Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA) Başkanı Gianni Infantino, “Maç kaybettiğinizde başkasının hatası olduğunu düşünürsünüz. Eskiden hakemin suçuydu, şimdi VAR’ın suçu. Kaybedenin hiç suçu olmuyor. Genelde hakemleri eleştiriyorlar, şimdi de VAR’ı. Suçlamak alışkanlık olarak yaptığımız bir şey” dedi.

FIFA’ya üye 47 federasyonun başkan ve yöneticilerini bir araya getiren FIFA Futbol Zirvesi, 13-15 Şubat tarihleri arasından İstanbul’da gerçekleşti.

Basın toplantısında açıklamalarda bulunan FIFA Başkanı Gianni Infantino, “Benim için de burada olmak büyük bir onur. Bir kere daha bu güzel şehre gelmekten ötürü çok mutluyum, bu şehri çok seviyorum. Aynı şekilde sizin ülkeniz de futbolu çok seviyor onu da biliyorum. Çeşitli konuları ve önemli konuları tartıştık burada. Gelecekle ilgili şeylerden bahsettik. Turnuvalardan ve 2022 Dünya Kupası gibi konuları ele aldık. Bunun yanı sıra FIFA’ya üye bütün federasyonların gelişimi konusunda çeşitli konuları ele aldık. Kadınlar futbolundan bahsettik. Kadınlar Dünya Kupası var. Ayrıca VAR konusu da tartışmalardan birisiydi. Modern FIFA’nın önemli bir başarı hikayesi bu. VAR, bu çerçevede çok başarılı oldu. 50’den fazla ülke bunu uygulamaya başladı. Bunlar dışında hatta dün akşam futbol bile oynadık. Dün gece baya soğuktu hava ama yine de oynadık. Müthiş bir maç oldu. Gerçekten de çok eğlendik. Kendimizi ciddiye almadan bir şeyler yapmaya çalıştık” diye konuştu.

Türk kulüplerinin FIFA olan dosyaları ve 3 Temmuz süreci hakkında gelen soruya ise Gianni Infantino, “Herhangi bir pişmanlık söz konusu değil, sonuçta bağımsız kurullardan bahsediyoruz. Bir tek üzüntümüz şu olabilir; Bütün bu işlerden para kazananlar sadece avukatlar oldu. Çünkü yıllarca sürüyor bu işler. Hukukçular için iyi bir iş oluyor. Diğer taraftan baktığımızda çeşitli sonuçlara varıyorlar. Şu an bazı dosyalar var bizde transferle ilgili dosyalar. Ve sadece Türkiye’den de yok, birçok ülkeden sorun ve dosya var. Türkiye’de durum aslında giderek iyileşiyor. Artık sözleşme yaparken gerekli şartları yerine getirmek zorunluluğu doyuyor. Bugün artık kulüpler finansal açısından farklı yaklaşımlar yapıyor. Ellerindeki imkanlarla çalışmalarını sürdürmeleri gerekiyor. Sadece futbol kaynaklı unsurlar yok. Genel olarak şunu söyleyebiliriz; Öncelikle kurallara saygı göstermek lazım. Bu mesaj bütün kulüplerin başkanlarına yönelik. Çünkü bazen çok tartışmalı yerlere gelebiliyoruz. Bu tartışmalar sonucunda olumlu bir yere varmak lazım. Yetkililer bir şey söylediği zaman herkes onları dinliyor. Önemli görevlerde olanların, serikanlı olması gerekiyor. Futbol bir tutku, elbette çok heyecanlanıyoruz zaman zaman. Ama kaybettiğimizde bunun bir spor olduğunu unutmayalım. Kaybetmek bir trajedi değil. Bir şey söylediğimiz zaman dikkat etmemiz lazım. Öbür türlü bir şiddet ortamı doğabiliyor” şeklinde konuştu.

“TÜRKİYE’DE MAÇ OYNANMASI ZOR”

Katar’da yapılacak Dünya Kupası ile ilgili, maçların Türkiye’de de oynanma ihtimalinin sorulması üzerine ise Infantino, “Eğer Türkiye’yi yerinden alıp, Katar’a yaklaştırırsanız olur. Gerçek anlamda bir komşu değil. İlişkiler iyi olabilir ama coğrafi olarak yakın değil. Dolayısıyla maç olması Türkiye’de zor olur ama göreceğiz” cevabını verdi.

“VAR’I DESTEKLİYORUZ”

VAR sistemi ile ilgiliyse Gianni Infantino, şunları kaydetti:

“VAR ile ilgili olarak UEFA’nın ne yaptığı ya da yapmadığı ile ilgili bir şey söylemeyeceğim ama FIFA Dünya Kupası için VAR uygulamasını başlatmak istedi. Kadınlar Dünya Kupası’nda bunu yapmak istiyoruz. 50 ülkede VAR uygulanıyor. Avrupa’da da Şampiyonlar Ligi’nde başladı. Dolayısıyla yavaş yavaş ilerleyeceğini söyleyebiliriz. Avrupa Ligi’nde kullanır mı bilmiyorum, UEFA’nın cevap vermesi gereken bir konu. Mükemmel bir sistem değil ama ileriye dönük faydalı olacağını düşünüyoruz, VAR’ı destekliyoruz.”

Türkiye’nin Dünya Kupası’na ev sahipliği yapıp yapamayacağı ile ilgili gelen bir soru üzerine ise Gianni Infantino şunları söyledi:

“Bence Türkiye büyük şampiyonalara ev sahipliği yapabilir. Gelecekte pek çok turnuvaya ev sahipliği yapması mümkün. Ne kadar çok aday olursa memnuniyet duyarım. Ne kadar istekli ülke olursa bu olumlu olur. Son Dünya Kupası’yla birlikte şeffaf bir adaylar süreci yapabildiğimizi gösterdiğimizi düşünüyorum. Yeni FIFA böyle. Böyle çalışıyor. VAR konusuna gelince, sizin ülkenizde ne olduğu tam biliyorum. Genel olarak şunu söyleyebilirim; VAR olumlu oldu. Türkiye’de de oldu. Hala hatalar var, bu normal çünkü daha geliştirmemiz gereken bir bebek gibi. Bütün bunları yaparken somut rakamlara bakarsak; en son Dünya Kupası’ndaki istatistiklere bakarsak VAR her 3 maçta 1 devreye giriyor. Dolayısıyla hakemlerin kararlarının doğruluğu çok yüksek. Yüzde yüze çıkmıyor, buradaki sorun şu; futbolda özellikle daha heyecanlı ülkelerde her zaman maç kaybettiğinizde suç karşı tarafındır. Başkasının hatası olduğunu düşünürsünüz. Eskiden hakemin suçuydu, şimdi VAR’ın suçu. Kaybedenin hiç suçu olmuyor. Genelde hakemleri suçluyorlardı şimdi de VAR’ı. Suçlamak alışkanlık olarak yaptığımız bir şey. Biraz objektif değerlendirmemiz lazım. Ben hatırlıyorum 1 yıl önce herkes VAR konusunu tartışıyordu, herkesin endişesi vardı ama şimdi gittikçe her ülke uygulamak istiyoruz. 100 yıldan fazladır futbol var ama biz bunu yeni başlattık. Gelişmeye devam edecektir.”

Dünya Kupası’na 48 takımın katılma konusunda da konuşan Gianni Infantino, “Bizim açımızdan UEFA ile bir gerginliğimiz yok, belki UEFA o açıdan bakıyor olabilir. Biz herkesle tartışıyoruz. Toplantılar bu yüzden yapılıyor. 150 kadar federasyon bir araya geldi, onlara danışmak durumundayız. Türkiye’de de farklı görüşler ortaya konabilir. Demokratik bir sürecin normal bir parçasıdır bu. FIFA; bir, iki, üç kişinin karar aldığı bir yer değil. Şimdi Dünya Kupası’na 48 takımla katılma bir çalışma olarak değerlendiriliyor. 10 kadar Güney Afrika ülkesinden geldi. 48 ülke olabilir mi acaba diye biz de buna bakacağız. Önce 32 olacak, eğer mümkün olursa lojistik açıdan, o zaman belki 48 olabilir 2022’de. Birçok seçenek var, aşılması gereken zorluk var. Katarlı yetkililerle de görüşüyoruz. Bu bağlamda sonucun ne olacağına bakacağız. Kararlar alındıktan sonra da o zaman zaten ticari kısmını da değerlendirme imkanımız olacak. Eminim FIFA’nın güçlüğü burada ticari anlamda da işe yarayacaktır. Çok önemli gelirlerin oluşmasına yol açacaktır. Ben de birçok hikaye okuyorum; Almanya ile ilgili de okuyorum. Kimliği belli olmayan yatırımcılar diyorlar. Ne kadar çok yatırımcı ortaya çıkarsa, ilgi duyarsa, o kadar iyi olur. Bizim bundan utanmamız gerekmiyor, bundan gurur duymalıyız. Çünkü FIFA dünyada tek organizasyondur futbolla ilgili. Bunu bütün dünyada eşit şekilde yapıyor. Bütün dünyada insanlar gelirleri kendilerine saklıyor ama biz gelirleri toplayıp dağıtıyoruz herkes gelişsin diye ve bundan da mutluluk duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin yabancı kuralı hakkında gelen soruyu da cevaplayan Gianni Infantino, “Şimdi dürüst fikrimi söyleyeyim; Bence genç, yetenekli ve Türk oyuncuların Türk takımlarında oynaması çok daha iyidir. 30 yaşındaki yabancı futbolcunun oynamasındansa… Kendi gençlerinize ne kadar yatırım yaparsanız o kadar iyi olur. Türkiye’de çok yetenekli oyuncular var. Türkiye’de ve diğer ülkelerde de aynı şey geçerli. Sadece milli takım açısından da söylemiyorum, her açıdan iyi olacaktır. Kalpten gönülden oynayacaktır. Dolayısıyla biz burada bazı futbol takımlarının mali durumu da dikkate almalıyız. Belki kulüpleri bu duruma iten mali durumları oldu. Ne kadar daha fazla oyuncu yetişirse o kadar iyi olur” cevabını verdi.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,680AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Ekrem İmamoğlu, TRT Haber canlı yayınına katılacak

YSK kararı ile mazbatası iptal edilen CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkan...

Anadolu Efes final serisinde 3-2 öne geçti

Anadolu Efes, Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi play-off final serisi 5. maçında Fenerbahçe...

Ağrı’da aşırı yağışların yol açtığı selde 4 kişi hayatını kaybetti

Ağrı'nın Diyadin ilçesinde etkili olan selde 2'si çocuk, 4 kişi hayatını kaybetti.

Erdoğan: Herkesi kucaklamak için geliyorum diyen kişi, bu milletin, devletin valisine it diyor

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kadim Dostlar Buluşması programında konuştu....

Rusya: Sınırlarımıza yaklaşan Amerikan B-52N’lere önleme yapıldı

Su-27 savaş uçaklarının, Karadeniz ve Baltık Denizi yönünden Rusya sınırlarına yaklaşan Amerikan...

Ekrem İmamoğlu’nun burs desteği sözüne İBB’den açıklama

CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu ve AKP'nin İstanbul Büyükşehir...

Arap Birliği Genel Sekreteri: Türkiye neo-Osmanlıcılık kisvesi altında Siyasal İslam’ı teşvik ediyor

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt, Türkiye ve İran'ı Ortadoğu'da genişleme...

İstanbul seçimine 6 gün kaldı: İmamoğlu ve Yıldırım bugün ne yaptı?

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerine yönelik iptal kararının...

İmamoğlu: Her şey çok güzel oldu

YSK kararı ile mazbatası iptal edilen Ekrem İmamoğlu, Küçükçekmece'de miting düzenledi. İmamoğlu...

CHP’li Ağbaba: Çalınan Türkiye’nin itibarıdır

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, 31 Mart'ta yapılan...

Sonraki haber