İngiltere, Skripal olayında iki Rus şüphelinin ismini açıkladı

İngiliz savcılar, Skripal vakası kapsamında iki Rusya vatandaşı hakkında suçlama yöneltmeye yetecek kadar kanıt toplayabildiklerini söyerek Rusya vatandaşlarının isimlerini açıklandı. Söz konusu şüphelilerle ilgili açıklamada bulunan İngiltere Başbakanı Theresa May, iki şüphelinin Rus istihbarat subayı olduklarını savundu.

Rusya Başsavcılığı Sözcüsü Aleksandr Kurennoy ise yaptığı açıklamada, “İngiliz güvenlik güçlerine konuyla ilgili işbirliği yapma konusunda ısrar ediyor, ellerinde olduğunu iddia ettikleri tüm kanıtları görmeyi bekliyoruz” ifadelerini kullandı. Londra’daki Rusya Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada, Skripal vakası hakkındaki yeni bilgilerin sunulması için Rus maslahatgüzarın İngiliz Dışişleri’ne davet edildiği belirtildi.

İngiltere’de savcılar, Skripal olayında şüpheli olduklarını söyledikleri iki Rusya vatandaşının isimlerini açıkladı.


Sputnik’in aktardığına göre İngiliz Kraliyet Savcılığı Teşkilatı yetkilisi Sue Hemming, isimlerini Aleksandr Petrov ve Ruslan Boşirov olarak verdiği Rus şüphelilere, eski Rus ajan Sergey Skripal ve kızı Yuliya’yı öldürmek için komlo kurma suçlaması yöneltmeye yetecek kadar kanıtları olduğunu söyledi.

Öte yandan Hemming, Rusya anayasasının Rus vatandaşlarının suçlandıkları ülkeye iadesine izin verdiği için Rusya’dan bu kişilerin iadesini istemeyeceklerini de sözlerine ekledi. Savcı Hemming bunun yerine şüpheliler hakkında Avrupa genelinde bir yakalama kararı çıkarılacağını belirtti.

ingiltere-skripal-olayinda-iki-rus-suphelinin-ismini-acikladi-506775-1.

İngiliz istihbaratına bilgi satmaktan Rusya’da mahkum edilen, 2010’da ABD ile casus takasında serbest kalıp İngiltere’ye yerleşen ve İngiltere vatandaşı olan eski Rus askeri istihbarat ajanı Sergey Skripal ile kızı Yuliya’nın 4 Mart’ta Salisbury kentinde zehirlenmişti.

Bir tür sinir gazıyla zehirlendikleri söylenen Skripaller hastanede tedavi olduktan sonra taburcu edilmişti.

Londra zehirlenme olayı hakkında Rusya’yı sorumlu tutarken, Moskova olaya dahli olduğu iddialarını reddediyor.

İNGİLTERE BAŞBAKANI MAY’DEN AÇIKLAMA

İngiltere parlamentosuna Skripallerin zehirlenmesi vakasında iki şüphelinin kimliklerinin açıklanması konusunda hitap eden Başbakan Theresa May, bunların Rus istihbarat subayı olduklarını savundu.

”Mart ayında bu vakadan Rus devletinin sorumlu olduğunu söylerken haklıydık” diyen May, ”Eldeki kanıt dosyasından yola çıkarak, hükümet, kimliği açıklanan iki zanlının, GRU olarak da bilinen Rus askeri istihbarat subayları olduğu sonucuna vardı” duyurusunu yaptı.

”GRU çok iyi kurulmuş bir emir komuta zincirine sahip son derece disiplinli bir teşkilattır” diye ekleyen May, Skripal vakasının plansız programsız, gelişigüzel bir operasyon olmadığının altını çizdi.

ingiltere-skripal-olayinda-iki-rus-suphelinin-ismini-acikladi-506795-1.

GRU dışında Rus devletinin üst bir düzeyi tarafından da onayladığına neredeyse şüphe yok” ifadelerini kullanan May, Salisbury ve Amesbury kentlerinde gerçekleşen vakaları ‘zehirleme eylemleri’ diye niteledi.

Mart 2018’deki Skripal vakasından beri İngiltere’nin aldığı bazı önlemleri sıralayan May, İngiltere’deki Rus diplomatların sınırdışı edildiğini ve sınırda ‘düşman devlet faaliyetine’ karıştığından şüphelenilen kişilerin gözaltına alınması için yetki çıkarıldığını anımsattı.

Rus istihbarat servisleriyle baş edebilmek için kollektif çaba göstermek gerektiği’ söylemiyle devam eden İngiltere Başbakanı, şöyle konuştu:

”GRU’nun eylemleri tüm vatandaşlarımıza ve tüm müttefiklerimize yönelik tehdittir. Salisbury soruşturmasına öğrendiklerimiz ve daha geniş çaplı olarak bu teşkilatla ilgili bildiklerimiz temelinde, artık bilhassa GRU’ya karşı kollektif çabalarımızı artırmalıyız.”

May ”Salisbury’de ne olduğunu Rus devletinin açıklaması lazım” talebinde bulundu.

RUSYA BAŞSAVCILIĞI: KANIT SUNUN

İngiliz savcıların Skripal olayı konusunda iki Rusya vatandaşı hakkında suçlama yöneltmesinin ardından, Rusya Başsavcılığı Sözcüsü Aleksandr Kurennoy, İngiliz güvenlik güçleriyle konuyla ilgili işbirliğine hazır olduklarını, suçlamalarla ilgili kanıt beklediklerini söyledi.

Sputnik’e konuşan Kurennoy, İngiltere’nin 2 Rusya vatandaşı ile ilgili suçlamalarıyla ilgili açıklamada bulundu.

Kurennoy “İngiliz güvenlik güçlerine konuyla ilgili işbirliği yapma konusunda ısrar ediyor, ellerinde olduğunu iddia ettikleri tüm kanıtları — buna Rusya vatandaşlarının Skripal’leri öldürme girişiminde bulunduğu olasılığına ilişkin kanıtlar da dahil- görmeyi bekliyoruz” dedi.

Kurennoy, İngiltere tarafından olayla ilgili soruşturmanın gidişatı konusunda 2 kez bilgi talebinde bulunduklarını, ancak bir cevap alamadıklarını ekledi.

RUS MASLAHATGÜZARI İNGİLİZ DIŞİŞLERİ’NE ÇAĞRILDI

İngiltere, Skripal vakası kapsamında istihbarat subayı olduğu iddia edilen iki Rus vatandaşına resmen suçlama yöneltilmesi ardından Rusya’nın Londra’daki maslahatgüzarını Dışişleri’ne çağırdı.

Londra’daki Rusya Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada, Skripal vakası hakkındaki yeni bilgilerin sunulması için Rus maslahatgüzarın İngiliz Dışişleri’ne davet edildiği belirtildi.

Rus maslahatgüzarın Dışişleri’ne çağrılması, İngiliz savcıların, eski Rus ajan Sergey Skripal ve kızı Yuliya’nın mart ayında zehirlenmesine ilişkin dava kapsamında iki Rusya vatandaşı hakkında suçlama yöneltilmesini izliyor.

BİZİ TAKİP EDİN

360,141BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,088,037TakipçiTakip Et
7,958AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL