Anasayfa DÜNYA İngiltere'de BBC hakkında 'kadın çalışanlara ayrımcılık' soruşturması

İngiltere’de BBC hakkında ‘kadın çalışanlara ayrımcılık’ soruşturması

İngiltere’de Eşitlik ve İnsan Hakları Komisyonu (EHRC), BBC hakkında soruşturma başlattı. BBC, kadın çalışanlarına, aynı işi yapan erkek çalışanlarına kıyasla daha az maaş ödemekle suçlanıyor.

2007’de kurulan ve Hükümet Eşitlik Bürosu tarafından fonlanan Eğitim Bakanlığı’na bağlı Komisyon, İngiltere, İskoçya ve Galler’de eşitlik yasalarının uygulanmasını; yaş, cinsel eğilim veya inanç gibi sebeplerle ayrımcılık yapılmamasını teşvik etmekten sorumlu.

Komisyon, BBC’de, “eşit işe eşit ücret ödenmediği” iddialarını da soruşturacak.

Parlamento Dijital, Kültür, Medya ve Spor Seçim Komisyonu üyesi milletvekilleri, kadınlara maaşlar konusunda ayrımcılık yaptığı gerekçesiyle BBC’yi suçlamıştı. Suçlama, BBC Çin Editörü Carrie Gracie’nin, erkek editörlerle aynı ücreti almadığı gerekçesiyle istifa etmesinin ardından gelmişti.

Ardından Ocak 2019’da Komisyon bir rapor sunarak “Elimizdeki kanıtlar, BBC’deki kadınların erkeklerinkine benzer işlerde çalıştığı halde erkeklere kıyasla daha az maaş aldığını gösteriyor. Bu kabul edilemez, BBC, fırsat eşitliğini geliştirme görevine bağlı kalmakta başarısız oluyor” açıklaması yaptı.

Geçmiş uygulamalar incelenecek

EHRC, kamu fonu alan BBC’nin kadın çalışanlarına eşitlik yasasına aykırı davranıp davranmadığını araştırmaya başladı. EHRC’nin açıklamasında “Eşit iş yaptığı halde kadın çalışanların erkek çalışanlarla aynı ücreti almadığı şikayetlerinin ardından, BBC gönüllü olarak bize ödeme politikaları ve uygulamalarıyla ilgili çok geniş bilgiler sundu. Bu bilgileri inceledikten sonra, kurumdaki bazı kadınların eşit işe eşit ücret almadığından şüpheleniyoruz” denildi.

BBC’nin ödeme uygulamaları konusunda yeni bir reform programı için çalıştığını belirten Komisyon, kanunsuz bir ödeme ayrımcılığının bir süreden beri yapıldığını, geçmiş uygulamaların da inceleneceğini duyurdu.

1 Ocak 2016’dan bu yana yapılan ödemeleri inceleyecek olan Komisyon, maaş farklarının cinsiyet farklılığı sebebiyle mi olduğu, eğer öyleyse bunun doğrudan mı yoksa dolaylı cinsiyet ayrımcılığı mı olduğunu araştıracak.

Araştırmanın 2019 sonuna kadar tamamlanması planlanıyor.

BBC: İlerleme kaydetmekte kararlıyız

EHRC’nin inceleme başlattığını açıklamasının ardından BBC, eşit işe eşit ücret vermediği ve kadınlara ayrımcılık yaptığı iddialarına yanıt verdi:

“Bu önemli meseleye kamuoyunun ne kadar önem verdiğini düşününce, EHRC’nin eşit ücret verdiğimizden neden emin olmak istediğini anlıyoruz ve bunu memnuniyetle karşılıyoruz. Çok önemli bir reform sürecinden geçerken bunun yapılması çok mantıklı.

“BBC’nin bunun garantisi vereceği ve daha da ileri giderek, reform programımızın sonucunda bu konuda diğerlerinin de takip edeceği bir örnek olacağımız konusunda kendimize güveniyoruz. Aynı zamanda elbette değişime devam ederken EHRC’nin çalışmasından her türlü dersi de alacağız.

“EHRC, BBC’nin yürüttüğü reform programını da referans alacak. Reformlarımızdan önce bizimle çalışmış olsalardı, çok daha farklı bir kurumla karşılaşırlardı. Değişmekte geç kaldığımız için, bu süreçte bize yöneltilen eleştiriler çok haklı eleştirilerdi. Şu an ödeme yapımızın adil olduğuna, çalışanlar için şeffaf olduğuna ve diğer kurumlara göre çok daha olumlu bir yerde durduğuna inanıyoruz.

“Son iki yıldır aktif olarak çalışanlarımızı maaşlarıyla ilgili sorularını bize iletmeleri konusunda teşvik ettik. Şu an yüzde 85’ten fazlasını çözüme kavuşturduk. Bağımsız değerlendirmeler de yaptırdık. Bunlarda maaş ayrımcılığı konusunda sistematik sorunlar bulunmadı ancak yaptığımız çalışmalarla birlikte, maaş yapılanmasında gelişme gözlemlendi.

Halihazırda kabul ettiğimiz üzere, eşit ücretle ilgili tarihi vakalarımız var. Bunlar için son derece üzgünüz. Tüm sorunları çözmek için bu kadar zaman geçmesinden pişmanız, ancak bu sorunların bazıları çok karmaşıktı ve basit şekilde çözmek mümkün olmadı. Hâlâ var olan sorunlarımız konusunda ilerleme kaydetmekte kararlıyız.

  • Konu başlıkları:
  • BBC

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,709AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Müziğin yarışması olur mu hiç?

Geçen hafta jürisi olduğum bir müzik yarışmasında başlıktaki soruyu sordum kendi kendime....

Antalya’da 2 caretta caretta bıçaklanıp vurarak öldürüldü

Antalya'daki Belek turizm bölgesindeki sahilde, 2 caretta carettanın tüfekle vurularak ve bıçaklanarak...

İmamoğlu: Neymiş? “Azgın azınlık”, Lafa bak

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu, '''Kimin parasını kime dağıtıyorsun?'...

Siverek’teki katliama ilişkin tutuklu sayısı 5’e yükseldi

Urfa’nın Siverek ilçesinde 4 kişinin öldüğü, 5 kişinin yaralandığı katliamda iki kişi...

Dalyan Kanalı ve Köyceğiz Gölü’nden 20 traktör atık çıkarıldı

Muğla'nın Ortaca ilçesindeki Dalyan Kanalı ve Köyceğiz Gölü'nden dalgıçlar tarafından 20 traktör...

Sala’nın ölümüyle ilgili İngiltere’de bir kişi gözaltına alındı

Arjantinli futbolcu Emiliano Sala'nın uçak kazasında hayatını kaybetmesiyle ilgili olarak İngiltere'de bir...

Ümraniye’deki İmamoğlu mitingine AKP’lilerden saldırı girişimi

İmamoğlu'nun Ümraniye'deki seçim mitingi için toplanan yurttaşlara AKP'li bir grup saldırı girişiminde...

BM’nin ‘Kaşıkçı’ raporunda cinayete dair yeni detaylar ortaya çıktı

Birleşmiş Milletler (BM) Yargısız ve Keyfi İnfazlar Özel Raportörü Agnes Callamard'ın Suudi...

Akşener’den Erdoğan’ın ‘yargı’ tehdidine ilişkin açıklama

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Pazar günü ya Sisi diyecekmişiz ya...

Fed, faiz kararını açıkladı

ABD Merkez Bankası Fed, piyasaların merakla beklediği faiz kararını duyurdu. Fed faizi...

Sonraki haber