-Reklam-
Anasayfa DÜNYA İngiltere’nin AB’den çıkma düğümü çözülemiyor: Brexit’ten dönüş hayali

İngiltere’nin AB’den çıkma düğümü çözülemiyor: Brexit’ten dönüş hayali

Avrupa Komisyonu Başkanı Donald Tusk, Brexit’ten vazgeçilmesi seçeneğinin hayal olmadığı söyledi. Avrupa Birliğine üye ülkelerin tamamı aynı görüşte değil. Referandumun ardından iki yıldan fazla süre geçmesine karşın, düğüm çözülemiyor

Avrupa Komisyonu Başkanı Donald Tusk, İngiltere’nin AB’den ayrılmaktan vazgeçmesi hayalinin göz ardı edilmemesi gerektiğini söyledi. Tusk, siyasileri de İngiltere’yi aceleye getirilmiş bir Brexit’e itecek zorlu müzakerelerden kaçınmaları konusunda uyardı.

Geçen hafta düzenlenen Brexit konulu AB Liderler Zirvesi’nin değerlendirmesini yapan Tusk, zirvede sarf edilen “İngiltere’nin AB’den ayrılma sürecinden dönüşün mümkün olmadığı ve bunun hayalinin kurulmaması gerektiği” yönündeki cümlelere cevaben, “Tarihimizde geldiğimiz bu zorlu noktada hayalperestlere ve hayallere ihtiyacımız var. Kaderciliğe boyun eğemeyiz. En azından ben daha iyi ve birlik halinde bir Avrupa’nın hayalini kurmaktan vazgeçmeyeceğim” ifadelerini kullandı.

İngiltere ekime kadar kararını vermeli

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ise Donald Tusk ile aynı fikirde değil. Tusk dün yaptığı açıklamada, İngiltere’nin ekim ayına dek “ne istediğine kadar vermesi gerektiğini” söyledi. Financial Times’a konuşan Maas, “Bir kez daha sürecin uzatılması sonuç olarak AB’de kalmak istedikleri sinyalini verecektir” dedi. İngiltere Başbakanı Therasa May’in Brexit anlaşmasının mayıs ayı sonunda düzenlenecek Avrupa Parlamentosu seçimlerinden önce onaylanacağını umduğunu söyleyen Maas, “AB’den ayrılma isteğine karşın seçimlere katılmanın tuhaf olacağını” savundu.

İlginizi çekebilir:  Seçim’den geçime Brexit’te son durum

Başka konulara bakma çağrısı

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker de Tusk’ın fikirlerine katılmayanlar arasında yer aldı. Juncker dün yaptığı açıklamada, “AB’nin geleceği Brexit değildir. Brexit gelişimimizi engelleyemez ve engelleyemeyecektir” dedi. Strazburg’da düzenlenen Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu’nda konuşan Juncker, İngiltere’nin AB üyesi olmaya devam ettiği müddetçe “yapıcı ve sorumlu” davranması gerektiğine dikkati çekerek, 27 üye ülkenin İngiltere olmadan birlik için önemli konuları ele alma hakkı olduğuna dikkati çekti.

***

NE OLMUŞTU?

Avrupa Birliği (AB)’ye üye 27 ülkenin devlet ve hükümet başkanları ve İngiltere Başbakanı Theresa May Perşembe gecesi Brexit’in ertelenmesi konusunda anlaşmıştı. AB İngiltere’ye 31 Ekim’e kadar ek süre tanımıştı. İngiltere’de parlamentosu anlaşmayı üç kez reddettiği için, ek süre kararı çıkmaması halinde İngiltere’yi AB’den anlaşmasız şekilde ayrılma seçeneği bekliyordu.

- Reklam -

SON HABERLER

Çubuk’tan sonra YSK’den önce

Seçim hengâmesinde pek konuşulmadı ama başka bir seçim sürecinin, yani 7 Haziran’dan...

Güven…

Güvende hissedeceğimiz sosyal ilişkiler, kurumsal yapılar ve güvenceler arıyoruz hepimiz. Bireysel değil...

Kıyamet özel

Kıyamet birden gelecek sanıyorsunuz ama kıyamet çoktan geldi.Atmosfer...

Başakşehir son düzlükte teklemeye başladı

Haftanın açılış karşılaşmasından kazanan çıkmadı. Deplasmanda galibiyete yakın bir oyun ortaya koyan...

Son büyük tabu

Korku ya da gizem filmlerinde vardır, bir aile ücra bir kasabaya taşınır....

Erdokrasi

Tanıma gerek var mı?

Sanatçılardan #LinçGirişiminiKınıyoruz açıklaması

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun asker cenazesinde uğradığı saldırıya oyuncular, yazarlar, sanatçılar...

Sisi’yi koltukta tutma referandumundan ‘evet’ çıktı

Mısır'da Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'nin 2030'a kadar görevde kalmasının yolunu açan anayasa değişikliğine ilişkin...

Rusya’dan ABD’nin ‘İran’ kararına tepki

Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin, İran petrol yaptırımlarından muaf tutulan 8 ülkeye yeni...

Fenerbahçe’den kritik galibiyet

Fenerbahçe Beko Erkek Basketbol Takımı, THY Avrupa Ligi play-off çeyrek final üçüncü...

Sonraki haber