İnşaat sektörü çöküşe geçti

Ekonom kriz gün geçtikçe derinleşirken AFP, “Türkiye'nin ekonomik büyümesi yavaşlarken inşaat sektörü çöküşe geçiyor” diye yazdı

Fransız haber ajansı AFP, Türkiye ekonomisindeki yavaşlamanın inşaat şirketlerini nasıl etkilediğini inceleyen bir haber yayınladı. “Türkiye’nin ekonomik büyümesi yavaşlarken inşaat sektörü çöküşe geçiyor” başlıklı haberde Bolu Mudurnu’da Burj Al Babas adıyla Disney kalelerini andıran yüzlerce lüks ev yapan Sarot Grubu’nun iflası örnek gösterildi.

Haberde, “Türkiye’nin dört bir yanına yayılan bitmemiş ve boş inşaat projeleri, ülkedeki inşaat sektörünün ve ekonominin kendini içinde bulduğu soruları gösteriyor” denildi.

İnşaat sektörünün AKP iktidara geldikten sonra Türk ekonomisinin büyüme motoru oduğunun belerteldiği haberde, sektörün 2018’in üçüncü çeyreğinde yıllık yüzde 5,3 küçüldüğüne dikkat çekildi. Görüşüne başvurulan İzmir Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden Doç. Dr. Alper Duman konkordato veya iflas başvurusunda bulunan şirketlerin dörtte üçünün inşaat şirketi olduğuna dikkat çekerken, “İster emlak balonu, ister inşaat balonu diyelim, ortada bir balon var’ ifadelerini kullanıyor.

İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Cemal Gökçe ise daha fazla şirketin konkordato ve iflas başvurusu yapacağını düşünüyor. Gökçe’ye göre, Türkiye’de ihtiyacın üzerinde ev inşa edildi. Bunlara sadece Disney kalesi görünümündeki Burj al Babas villaları değil, aynı zamanda sıradan Türkler için basit evler de dahil.

TÜİK’in inşaat güven endeksi Kasım ayında yüzde 2,1 düşerek 55,4’e geriledi. Endekste 100’ün altındaki sonuçlar karamsarlığı ifade ediyor. Son dönemlerde konut satışının en fazla yapıldığı körfez ülkelerindeki müşteriler de eskisi kadar konuta rağbet etmiyor.

BİZİ TAKİP EDİN

358,958BeğenilerBeğen
54,839TakipçiTakip Et
1,080,088TakipçiTakip Et
7,388AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL