Anasayfa ÖZEL İnşaatta balon sönüyor: 2 milyon insan işsizlik tehdidi altında

İnşaatta balon sönüyor: 2 milyon insan işsizlik tehdidi altında

Faizler artınca ipotekli konut satışları son 73 ayın dibini gördü. İnşaattan vazgeçmeyen hükümet patlayan konut satışlarına yama yapmaya çalışıyor. Türkiye’nin büyüyen balonu inşaat söndükçe ekonominin genelini aşağı sürüklüyor

TÜİK, ocak ayı konut satış istatistiklerini yayımladı. Toplam konut satışları yüzde 24 azalan Türkiye’de yurttaşların banka kredisiyle aldığı ipotekli konut satışlarında sert düşüş dikkat çekti. Buna göre geçen yıl ocak ayında 28 bin 678 ipotekli konut satışı yapılırken bu sayı bu yıl ocak ayında tam yüzde 77 azalma ile 6 bin 537’ye geriledi.

♦ 2013 Ocak: 36 bin 581

♦ 2014 Ocak: 32 bin 46

♦ 2015 Ocak: 33 bin 178

♦ 2016 Ocak: 26 bin 584

♦ 2017 Ocak: 35 bin 993

♦ 2018 Ocak: 28 bin 678

♦ 2019 Ocak: 6 bin 537

İnşaatta 2 milyon kişi istihdam ediliyor

AKP döneminde siyasal iktidarın kontrolüyle büyütülen inşaat balonu Türkiye’de uzun süre istihdamın da öncüsü oldu. 2005 yılında yaklaşık 1 milyon kişi inşaat sektöründe çalışırken bu sayı 2017 yılında 2 katına çıkarak 2 milyonun üzerine çıktı. Ancak konut satışlarının azalmasıyla daralan sektör yüzbinlerce çalışanı da işsizlik tehdidiyle yüz yüze getiriyor. 2017 yılının kasım ayında inşaat sektöründe çalışan kişi sayısı 2 milyon 168 bin iken 2018 yılının kasım ayında bu sayı 1 milyon 838 bine düştü. Böylece inşaat balonunun sönmeye başlamasıyla bir yılda 330 bin kişi ya işsiz kaldı ya da sektör değiştirdi.

Balon gibi şişirdiler, şimdi sönmesini izliyorlar

2002 yılından bu yana küresel ölçekte faizlerin düşük olması Türkiye’de inşaat sektörüne yaradı. Çünkü tasarruf sahipleri paralarını faize yatırmak yerine gayrimenkul alımına yönelttiler, ayrıca ipotekli konut satışları düşük faizler sayesinde yıldan yıla arttı. Ancak 5 yıldır faizlerin artacağı uyarısını yapan Amerikan Merkez Bankası’na karşılık Türkiye’de bu konuda hiçbir önlem alınmadı. Müteahhitlerin AKP ile kurduğu organik ilişki inşaat sektörünü balon gibi şişirdi. Bugün ise faizlerin artması nedeniyle konut sektörü tasarruf sahibi için cazip olmaktan çıktı.

Faize düşmanlık dini değil maddi

Faizlerin artması yurttaşların konut talebini de azaltıyor. Çünkü konut kredisi çekmenin maliyeti artıyor. Ziraat Bankası’ndan 2019 yılında 300 bin TL tutarında kredi kullanmak için katlanılan aylık faiz oranı yüzde 1,68. Bu tutar düşük gibi görünse de bu krediyi çeken kişi, 10 yıl boyunca ayda 5 bin 830 lira taksit ödeyerek toplamda 701 bin 823 TL ödeme yapmış olacak. Piyasa faizlerini düşürerek inşaat balonunu sürdürmek isteyen AKP’yi bu durumda da kur riski tehdit ediyor. Çünkü cari açığını borçla kapatan Türkiye ekonomisi yurtiçine yabancı sermaye çekebilmek adına yüksek faizle borçlanmak zorunda kalıyor. Eğer faizler düşerse yabancı sermaye girişleri duruyor, dolar kuru yükseliyor.

Konutta fiyatlar da geriliyor

Öte yandan piyasa mekanizmasının kuralı gereği, satılamayan varlığın değeri düşüyor. Dün TÜİK ile eş zamanlı olarak Merkez Bankası konut fiyat endekslerini de açıkladı. Buna göre konut fiyatları reel olarak yüzde 12,3 oranında değer kaybetti.

- Reklam -

SON HABERLER

Mansur Yavaş: 10 puandan fazla fark atacağız

Mansur Yavaş, seçim çalışmaları kapsamında Yenimahalle'de bulunan Başkent Oto Sanayi ve Şaşmaz...

Güney Kore’de Mitsubishi’nin varlıklarına el koyma kararı

Japonya'nın Kore Yarımadası'ndaki sömürge yönetimi döneminde 'Koreli işçileri zorla çalıştırdığı' suçlamasıyla mahkum...

Hint kültüründe baharın gelişi: Holi Festivali

Senegal, Bangladeş, Nepal ve Hindistan gibi ülkelerde Hint kültüründe baharın gelişini simgeleyen...

AKP’liler MHP’lileri hastanelik etti

Kırşehir'in Mucur ilçesinde AKP'liler, MHP'li aday Hasan Hüseyin Köşker'in kardeşi Hulusi Köşker'in...

Danıştay’dan hukuksuz bildiri kararı

Danıştay 8. Dairesi üniversitelerde izinsiz bildiri dağıtmaya kınama cezası veren maddeye yapılan...

Galatasaray Başkanı: Görevimizin başındayız

Galatasaray'da zorunlu seçim kararı ile sonuçlanan genel kurulun ardından başkan Mustafa Cengiz...

İran’da sel felaketi: 11 ölü

İran'da sel felaketi sonucu 11 kişi hayatını kaybetti, 35 kişi yaralandı.

Tanzim sonrası sebze fiyatlarında yüzde 220’ye varan artış

Tanzim satışlarıyla birlikte başlayan indirimler kalıcı olmadı. Son günlerde hal esnafının sebze...

Ebeveynlerinin sünnet etmeye çalıştığı bebek yaşamını yitirdi

İtalya'da evde yapılmaya çalışılan sünnet 5 aylık bir bebeğin ölümüne neden oldu....

İtalya’da yerel seçimleri aşırı sağ kazandı

İtalya'nın güneyindeki Basilicata bölgesindeki yerel parlamento seçimlerini aşırı sağ partilerin ittifakı kazandı....