Anasayfa BİRGÜN PAZAR ‘İnsan eti yiyen böcek’ haberlerine inanmayın!

‘İnsan eti yiyen böcek’ haberlerine inanmayın!

‘Bu böcek aç kalınca burnunuzu yer…’ ‘Bu çok tehlikeli bir tür…’ benzeri, hayvanlarla ilgili yanlış bilgilerin kaynağında neler var?

Benim gözlemim bu haberlerin genelde tek amacı var, o da okuyucuların haberi bir şekilde tıklamasını sağlamak. Bunu sağlamak için de haberlerde genellikle üç ana tema kullanılıyor: 1) Para: Muhabirler, “Gergedan böceğinin tanesi Japonya’da 100.000 dolar ediyor” gibi haberler yaparak, okuyucuların maddi açıdan ilgisini çekmek istiyorlar. 2) Korku: Sıklıkla kullanılan başka bir tema ise korku. “Aç kalan kanguru faresi insanların burnunu kemirir” gibi korku uyandırıcı ifadelerle dikkat çekilmek isteniyor. 3) En veya ilk: Hemen hemen bu tarz haberlerin hepsinde bir “ilk” veya “en” ifadesi olur; “Avrupa’nın en zehirli yılanı”, “Bodrum’da ilk defa görüldü” gibi.


Maalesef bu bilgilerin çoğunluğu yanlış! “İlk defa görüldü” denilen türler genelde en yaygın türler; araptavşanları insanların burnunuzu kemirmez; ve böcekleri satın alan kimse yoktur. Unutmamak gerekiyor ki; birçok hayvan türünün yakalanması, avlanması, doğadan toplanması, satılması ve satın alınması yasa dışıdır ve cezası vardır.

Bu tarz haberleri incelediğinizde genellikle haberi hazırlayanların doğru bilgi kaynaklarına ulaşmadıklarını görüyorsunuz. Örneğin “Avrupa’nın en zehirli engereği” diye fotoğrafı yayınlanan yılanın Türkiye’de en yaygın görülen zehirsiz bir türü olduğu kolaylıkla anlaşılabiliyor. Muhabir bu haberi hazırlarken ilgili internet sitelerine incelese -mesela Türkiye’deki yılanlar için www.turkherptil.org- ve oradaki uzmanlara bir mesaj atsa haberde bahsi geçen tür hakkında kolaylıkla bilgi edinebilir.

İnsanlar böcek toplamaya başlıyor

Bu tarz yanlış haberler ne gibi sonuçlara neden oluyor? Doğal denge açısından nasıl bir sorun teşkil ediyor?

Bu yanlış haberlerden “para” ve “korku” temasını kullananlar en tehlikeli olanları. Mesela bir böcek hakkında şu kadar para ediyor diye bir haber çıktığında, insanlar bu böcekleri toplamaya başlıyor. Tabii ki bu durum, bu türlerin popülasyonlarını olumsuz etkiliyor. Özellikle de nesli tehdit altında olan hayvanlar için büyük risk. Yine aynı şekilde bazı hayvanların tehlikeli olduğu yönünde çıkan haberlerden ötürü de birçok hayvan görüldüğü yerde öldürülüyor.

Bunlar kısa vadeli, doğrudan olan etkileri. Bir de bu haberde kullanılan olumsuz dilden ötürü hayvanlara karşı olan bakış açımızın değişmesi var. Bu gibi haberler, hayvanları genellikle korkunç, iğrenç, tehlikeli gibi sıfatlarla tasvir ediyorlar. Bu haberleri okuyarak konu hakkında bilgi edinen birisinin yılanları veya örümcekleri sevmesi çok zor!

Ajanslar daha dikkatli olmalı

insan-eti-yiyen-bocek-haberlerine-inanmayin-481440-1.

Bu haberlerin azaltılmasına ilişkin önerileriniz var mı?

Bu haberlerin azaltılmasında en büyük görev haber ajanslarına düşüyor. Malum haberler buradan yayılıyorlar. Bu haberleri hazırlayan muhabirler ve bunları yayına süren editörler bu konuda hassasiyet gösterirlerse bu konunun kolaylıkla çözülebileceğini düşünüyorum. Maalesef muhabir ve editörler bu haberlerin hayvanlar üzerinde yaratabileceği olumsuz etkilerin farkında değiller. Doğa severler ve doğa koruma alanında çalışan araştırmacılar olarak bu tarz haberleri her gördüğümüzde uyarımızı yapıyoruz. Bunun dışında “doğa haberleri” hazırlanırken dikkat edilmesi gereken konular ve ilgili kaynaklar hakkında da paylaşımlarımız var. Eğer bu öneriler izlenirse hem doğru hem bilgilendirici haberler yapılabileceğini düşünüyorum. Biraz araştırdığınızda hergün gördüğünüz hayvanların bile çok enterasan özellikleri olduğunu fark edebilirsiniz. Benim gözlemim bu bilgilerin paylaşıldığı haberler olumsuz haberlerden daha çok dikkat çekiyor.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,535AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Venezuela: Elektrik kesintisi sabotaj kaynaklı

Venezuela İletişim, Turizm ve Kültürden Sorumlu Devlet Başkan Yardımcısı Jorge Rodriguez, ülkede yaşanan...

“Falcao transferinin olma ihtimali yüzde 50”

Galatasaray'ın Radamel Falcao transferinde Jorge Mendes ile birlikte çalışan menajer Ahmet Bulut, A...

Adriano’nun yeni takımı belli oldu

Beşiktaş'la sözleşmesi sona eren 34 yaşındaki sol bek oyuncusu Adriano, Brezilya ekibi...

Mücadele arkadaşları Haydar İlker’i anlatıyor

Türkiye devrimci hareketinin önemli isimlerinden Özgürlük ve Dayanışma Partisi’nin (ÖDP) kurucularından, Genel Başkan Yardımcılığı,...

Düzce’de dere yatağında birbirine sarılı çocuk ve kadın cesedi bulundu

Düzce’de etkili olan sağanak yağış sonrasında selin vurduğu Esmahanım köyünde kaybolan bir...

Güney Kore: Sınır ihlali yapan Rus uçağına uyarı ateşi açıldı

Güney Kore askeri yetkilileri, hava sahası ihlali yaptığı iddia edilen 2 Rus...

Hindistan’dan ABD Başkanı Trump’ın “Keşmir iddiasına” yalanlama

Hindistan hükümeti, Başbakan Narendra Modi'nin ABD Başkanı Donald Trump'tan, Pakistan ile aralarındaki Keşmir sorunu...

Engelsiz hayat için Kuşadası’nı seçti

20 yıldır tanısı konulamayan bir kas hastalığı yaşayan ve son iki yıldır tekerlekli...

Yayına 3 gün kala Behzat Ç.’den yeni fragman

Daha önce 3 sezon televizyonda yayınlanan ve büyük bir kitlenin beğenisini toplayan...

Prof. Dr. Ahmet Ercan, İstanbul depremi için tarih verdi

İstanbul depremlerinin 2 bin 300 yıllık geçmişini araştırdığını ifade eden İTÜ Maden...

Sonraki haber