İnsan Hakları Anıtı’nın yaratıcısı heykeltraş Metin Yurdanur: Kara gün kapıda kalmaz
26.07.2018 16:01 GÜNCEL

ÖYKÜ ÖZFIRAT

Ankara Yüksel Caddesi'nde bir yılı aşkın süredir abluka altında tutulan İnsan Hakları Anıtı'nın önündeki bariyerler kaldırıldı. Anıtın yaratıcısı usta heykeltraş Metin Yurdanur, ablukanın kaldırılışı ile ilgili BirGün’e açıklamalarda bulundu.

Ankara Kızılay'daki Yüksel Caddesi'nde, KHK ile ihraç edildikleri işlerine dönmek için eylem yapan, açlık grevine başlayan ve daha sonra tutuklanan eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın önünde eylem yaptıkları İnsan Hakları Anıtı, tutukluluğa karşı direnişin başlamasının ardından bölgede eylem yapılmasın diye bariyerlerle çevrilmişti. O bariyerler bugün kaldırıldı.

‘BARİYERLER HEYKELE ULUSLARARASI BİR NİTELİK KAZANDIRDI’

Usta heykeltraş Metin Yurdanur, anıtın etrafındaki ablukaya ilişkin şu ifadeleri kullandı:

“Nuriye ve Semih öğretmenlerin işlerine dönebilmek için açlık grevleri vardı. Burada temel özne Nuriye ve Semih’ti. Ancak orada heykel olunca dikkatler buraya kaydı. Ben onların hak arama girişimlerinin yanlış yere yönlenmemesi için bu konuda çok fazla şey söylemedim. Yaklaşık 30 yıl önce yaptığım bir heykel bu. Bariyerler heykele uluslararası bir nitelik kazandırdı. Görünmeyeni ortaya çıkardı, daha çok dikkat çekti. Çankaya Belediyesi’ne yapılmış bir kamusal eser bu, kamuya mal olmuş bir eser. Burada onu savunması gereken koca bir ahali var, Ankara halkı var. Siz çocuğunuzun nasıl hırpalandığını, kapatıldığını görünce ne hissederseniz sanatçı da öyle hisseder.”

‘ÇOK MUTLUYUM’

Sözlerine devam ederken ablukaya ilişkin üzüntüsünü ifade eden Yurdanur, bariyerlerin kaldırılma haberini telefonda konuşurken öğrendi. Yurdanur, bu güzel haber karşısında mutluluğunu şu sözlerle aktardı: “Bana müjdeli bir haber verdiniz. Eserimin özgürlüğe kavuşmasından çok mutluyum. Bir sanatçıya verilebilecek en güzel haber eserinin günışığına çıkması. ‘Kara gün kapıda kalmaz’ der bizde yaşlılar, bu da geçer demek yani. Onun gibi mutluluk verici bir durum.”

İNSAN HAKLARI ANITI

Anıt, usta heykeltraş Metin Yurdanur tarafından 1990 yılında bronzdan yapıldı. İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'ni okuyan bir kadını temsil eden anıt, birçok protestonun da buluşma noktası olmuştur. Anıt, Kızılay'da Konur Sokak ve Yüksel Caddesi kesişiminde bulunmaktadır ve en son 2010 yılında yenilenmiştir.