Anasayfa ARŞİV “İnsan hayatı ülke sınırlarından önemlidir”

“İnsan hayatı ülke sınırlarından önemlidir”

Küçükçekmece’de 13 Pakistan ve Burmalının tırın dorsesinde havasızlıktan ölmesini BirGün’e değerlendiren uzmanlar, göçmenler konusunda hem ulusal hem uluslararası yasal düzenlemelerin vakit geçirilmeden yapılması gerektiğine dikkat çekti.

Ankara Barosu İnsan Hakları Merkezi Mülteci Komisyonu Başkanı Mehmet Demir, “Türk Ceza Yasası’na göçmen kaçakçılığı diye bir suç konuldu ama ülkemizde hala mülteciyi tanımlayan bir yasa yok. Türkiye, Avrupa dışından gelenleri mülteci olarak kabul etmemekte ve bu kişilere yasa dışı göçmen demektedir. Mülteci olarak kabulün koşulu bu insanlara barınma, korunma ve sosyal güvenlik sağlamaktır. Türkiye bu külfete girmemek için doğudan gelenlere yasadışı göçmen demiştir” dedi. Demir, mülteci sorununun dünyadaki sosyal adaletsizliğin bir sonucu olduğunu vurguladı, “Türkiye’de yaşanan son olay tam bir trajedidir ve ülkenin ayıbıdır” ifadesini kullandı.

İNSAN TACİRLİĞİ MESLEK OLDU

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Dış İlişkiler Sorumlusu Metin Çorabatır da, “Türkiye acilen sığınma sistemini değiştirmelidir. Bu arada sığınma konusunda uluslararası anlaşmalara, kurallara da ihtiyaç duyuluyor” diye konuştu. İnsan Hakları Derneği Genel Başkanı Hüsnü Öndül, “Türkiye sığınmacılar, mülteciler konusundaki mevzuatını gözden geçirmelidir. Yasal boşluklar yüzünden insan tacirliği bir meslek haline geliyor ve yaşadıkları ülkeden kaçmak isteyen insanların zor durumları istismar ediliyor. Türkiye’nin, insanların sınırlardan daha önemli olduğunu anlaması gerekir. Bu arada medyanın sığınmacı insanlara aşağılayıcı bir gözle bakmasını da yadırgıyorum” yorumunu yaptı.

 Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İnsan Hakları Merkezi’nden Yrd. Doç. Kerem Altıparmak ise, Türkiye’nin hala bir mülteci politikası olmadığını, uygulamaların İçişleri Bakanlığı’nın kısıtlı bir yönetmeliğine dayanılarak yapıldığını bildirdi. 

Altıparmak, Türkiye’nin AB müzakereleri kapsamında mülteci haklarına yaklaşımını değiştireceğine, bu konunun kesin bir hukuki zemine oturtulacağına inandığını da sözlerine ekledi.

 

***

Umut yolculuğu için 5 bin dolar ödediler

Küçükçekmece Kayabaşı köyü yakınlarında araziye atılmış Pakistan ve Burma uyruklu 13 göçmenin açlıktan ve havasızlıktan öldüğü kesinlik kazandı. Umut tacirlerinin göçmenleri, 5 bin dolar karşılığında Avrupa ülkelerine götürmeyi planladıkları belirlendi. İran’dan Türkiye’ye giriş yapan mültecilerin Van’da bir gece kaldıktan sonra konteynırla İstanbul Kayabaşı Köyü”ne geldikleri, burada kendilerini bekleyen 20 kişiyi de yanlarına alarak Avrupa ülkelerine kaçmayı planladıkları tespit edildi. Mültecileri 5 bin dolar para karşılığında Avrupa ülkelerine götürmek istediği iddia edilen Selahattin Elde polis tarafından gözaltına alındı. Umut tacirliği yapan ve çetenin Pakistan’daki işlerini yürüterek göçmen temin ettiği belirlenen Zafer ve Yasef isimli iki organizatörün daha arandığı öğrenildi.

  Öte yandan, yaralı olarak hastaneye kaldırılan göçmenlerden 6’sının tedavisi sürüyor. Olayın ardından Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi”ne 13 göçmen getirildi. Bu kişilerden ellerinde muhtelif kesikler bulunan 7’si tedavilerinin ardından taburcu edildi. Tedavileri süren 6’sının ise susuzluğa bağlı böbrek fonksiyonlarında sorunlar olduğu, sıvı tedavisine başlandığı ve bir süre daha hastanede kalacakları belirtildi. Aysel Kılıç

GÖKSU KOÇ   ANKARA

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,493AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Trump ‘Türkiye konusunda önemli hatalar yapıldı’ demişti, senatörlere toplantı davetiyesi gönderdi

ABD Başkanı Donald Trump'ın, Türkiye ve S-400 konusunu görüşmek üzere önde gelen...

Başak Demirtaş: Az önce ziyaretten çıktım, hepinize çok selamları vardı

HDP’nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın eşi Başak Demirtaş, Twitter...

Gazze sınırında İsrail saldırısı: 97 yaralı

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada Filistinlilerin Gazze-İsrail sınırında devam ettikleri Büyük...

İran Devrim Muhafızları: Hürmüz Boğazı’nda bir İngiliz tankerine el koyduk

Hürmüz Boğazı'nda seyir halinde olan İngiliz bayraklı Stena Impero isimli tankerle temas...

Erzincan’da gıda zehirlenmesi şüphesi: 21’i çocuk 56 kişi hastaneye kaldırıldı

Erzincan'da, gıda zehirlenmesi şüphesiyle 21'i çocuk 56 kişi tedavi altına alındı.

Güvenlik soruşturması bahanesiyle görevine son verildi

Şişli Meslek Yüksek Okulunda Mart ayından beri sözleşmeli olarak öğretim görevliliği...

Yapı Kredi Yayınları’ndan Evliyâ Çelebi’ye ‘Kürdistan’ sansürü

Yapı Kredi Yayınları, 17. yüzyılda Evliyâ Çelebi tarafından kaleme alınan 10 ciltlik Evliyâ...

Digiturk ödeme yapmadı, futbol kulüpleri ihtar çekti

İddiaya göre Spor Toto Süper Lig'de mücadele eden futbol kulüpleri, 8 Temmuz'da...

AKP’li belediye başkanı: 30 Ağustos halkı ilgilendiren bir bayram değil

AKP'li Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, diğer bayramların aksine 30 Ağustos'ta...

Borçlunun yakınına SMS atan avukata ceza

Kişisel Verileri Koruma Kurulunun internet sitesinde yer alan karara göre, Kurul başvuru...

Sonraki haber