Anasayfa YAZARLAR İnsan insan!

İnsan insan!

Etki alanım sınırlı, televizyonlarda yasaklıyım, haftada bir bu duvara yazı yazıp içimi döküyor, haftada üç gün youtube’da renkli hamur videolarının arasında konuşuyorum. 2.5 milyon takipçili twitter hesabımı artık yalnızca youtube videolarımı ve köşe yazılarımı paylaşmak için kullanıyorum.

Ne yalan söyleyeyim gündemi an be an takip etme isteğim, hızına yetişemediğim her kötülük için sesimi yükseltme kabiliyetim günden güne azalıyor. Teslim oluyormuş gibi hissediyorum bazen, çürüyormuş gibi, öyle bir başına önümden akıp giden kapkara nehri izliyormuşum gibi, bir işe yaramıyormuşum gibi ! Kendimi, ‘adaletsiz düzenin parçası olmayı reddedenin atmadığı adımlar da kıymetlidir belki’ diye teselli ediyorum. O düzenin aklayıcısı olmaya soyunanları utanarak izliyorum. Artık kendime daha sık soruyorum: ‘Üstünlerin hukukunun egemen olduğu; Yeni bir rejimin şekillendiği; Muhalefet partilerinin dahi kurulan yeni rejime hemen adapte olup kendilerini yeni rejimde de muhalefette konumlandırdığı; İktidara biat etmeyen tek kişinin bile cezasız kalmadığı ve en vahimi de iktidara boyun eğmenin adının ‘kutuplaşmayı önleme’ konulup alkış alabildiği bir ortamda ben hala ne yapıyorum ve neden?’ Ben diye başlıyor uzun zamandır cümlelerim özür dilerim. ‘Biz’ diye adlandırılabileceğim ve yan yana durabilen bir halk kesimi hala var mı emin olamıyorum.

Varsa da ben, hepsi adına konuşamam, kimseye kefil olamam. Hem her koyun gerçekten artık kendi bacağından asılıyor galiba. Kimseye koyun demiyorum, demedim de bugüne kadar, ama artık sanki başımıza gelecek olanları güzel gözlerimizle melul melul bakarak bekliyoruz. Kimimiz, çoktan kasabın bıçağını yalamaya karar verdi bile. Geride kalanların da ağzını bıçak açmıyor.

Oysa gözlerimizin önünden kayıp giden kendi yaşamımız, ‘zamanla düzelir belki her şey’ cümlesinde söz edilen zaman, hayatımızın kum saatinden eksilen zaman. İhtiyaç duyduğum tek şey, bir yerlerde hala doğruları söyleyerek ve bedel ödemeyi göze alarak güç karşısında dimdik duran birilerinin var olduğunu bilmek. Böyle birilerinin varlığından haberdar olduğumda gözlerimde o inatçı umut ışığı canlanıveriyor bir anda.

Saman alevi gibi parlayan küçücük bir umut ışığı, bir moral kırıntısı. Sonra o bir başına, gururuyla, onuruyla ayakta durmaya çalışan umut ışığının parlaması için gereken desteği veremiyorum, o itiraz sesine ses katamıyorum ve bir anda yeniden kararıyor her yer. Her şey sona erdiğinde, biz birbirine yardıma koşamayan ve güzel günler göreceğine olan inancını günden güne kaybeden milyonlar, eğer organize kötülüğü yenmeyi yine de başarmış olursak, işte o gün birlikte battaniye altında film izleyelim, şehir meydanlarında müzik dinleyip dans edelim, sabaha kadar parklarda içip dağıtalım, terapi niyetine başımıza gelmiş olanları anlatıp birbirimizin omzuna yaslanıp ağlayalım.

Kaybettiklerimiz için Muhyiddin Abdal’ın dizelerine de yeni besteler yaparız belki o gün. İşte o gün, insan insan dedikleri nedir biliriz, can deyü söyledikleri nedir anlamış oluruz belki…

- Reklam -

SON HABERLER

Zayıf gerekçe Sağlam şerh

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini iptal etmesine ilişkin...

Buldan’dan YSK’nin gerekçeli kararına ilişkin açıklama

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, YSK’nin gerekçeli kararına, “Gerekçesiz bir gerekçe...

Binali Yıldırım: Gerekçeli kararda bir tarafın söylemini yazacak halleri yok

AKP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Binali Yıldırım, YSK'nin seçimlerin iptali ve yenilenmesine...

İmamoğlu: Bu gerekçeli karar dediğimiz şey tam bir gerekçesiz karar

YSK'nin 31 Mart yerel seçimleri ile ilgili verdiği iptal ve yenileme kararının...

CHP’li Öztrak: Sadi Güven’in açıklamasının son kısmını okumak yeterli

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Yüksek Seçim Kurulu'nun gerekçeli kararına ilişkin basın açıklaması...

Torba yasa teklifi meclis komisyonundan geçti

Boğaziçi Köprüsü'nden kaçak geçişlere kesilen para cezalarının tahsilinden vazgeçilmesi ve ÖTV indiriminin...

YSK Başkanı Sadi Güven: Seçimin iptaliyle yenilenmesine ilişkin karara katılmıyorum

İstanbul seçiminin iptal edilmesine katılmaya 4 üye gerekçeli karar karşı oy yazdı....

YSK’nin gerekçeli kararına CHP’den ilk tepkiler

31 Mart seçimini iptal eden YSK'nin gerekçeli kararı açıkladı. 250 sayfadan oluşan...

YSK’nin gerekçeli kararı açıklandı

YSK'nin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptaline ilişkin 4'e karşı 7 üyenin...

AKP Sözcüsü: Esad yönetimine karşı pozisyonumuz aynı

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, AKP MYK toplantısı ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu....

Sonraki haber