Anasayfa GÜNCEL İnternete RTÜK denetimi: ‘Dijital sansür’ dönemi başladı

İnternete RTÜK denetimi: ‘Dijital sansür’ dönemi başladı

Yeni düzenleme ile birlikte RTÜK’e internet yayınlarına denetim yetkisi verildi. Böylece RTÜK, ‘uygun görmediği’ yayınlara yönelik yaptırım hakkına sahip olmuş oldu.

Yasalaşan tasarının getirileri ise şöyle:

  • RTÜK’ten geçici yayın hakkı ve lisansı bulunan kurumların, internetteki yayınlarına devam edebilmeleri için RTÜK’ten yayın lisansı, bu kapsamdaki platform işletmecilerinin de yayın iletim yetkisi alması zorunlu olacak.
  • Yeni düzenleme sayesinde RTÜK’ten geçici yayın hakkı veya yayın lisansı bulunmayan ya da bu hak veya lisansı iptal edilen gerçek ve tüzel kişilerin yayın hizmetlerinin internet ortamından iletildiği tespit edilirse, sulh ceza hakimi, internet ortamındaki yayınla ilgili içeriğin çıkarılması veya erişimin engellenmesine karar verilebilecek.
  • Bu karar, gereği yapılmak üzere Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna (BTK) gönderilecek. Sulh Ceza Hâkimi de, RTÜK’ün talebini en geç 24 saat içinde duruşma yapmaksızın karara bağlayacak.
  • Bu karara ise Ceza Mahkemesi Kanunu hükümlerine göre itiraz edilebilecek.

TÜRKİYE’DE MERKEZİ OLMASA BİLE HÜKÜM GEÇERLİ

Düzenlemeyle birlikte Netflix, YouTube, Twitter ve Facebook gibi platformlara yönelik de sansür getirileceği endişeleri gündemde.

Meclis’ten geçen tasarı, konuyla ilgili şu hükmü içerisinde barındırıyor:

  • İçerik veya yer sağlayıcısının yurt dışında bulunmasına rağmen Türkiye’nin taraf olduğu, RTÜK’ün görev alanına ilişkin uluslararası anlaşmalar ve bu düzenlemeye aykırı yayın yaptığı RTÜK tarafından tespit edilen medya hizmet sağlayıcılarının veya platform işletmecilerinin, yayın hizmetlerinin internet ortamından iletimi ile internet ortamından Türkçe olarak Türkiye’ye yönelik yayın yapan ya da yayın dili Türkçe olmamakla birlikte Türkiye’ye yönelik ticari iletişim yayınlarına yer veren yayın kuruluşlarının yayın hizmetleri hakkında da bu hükümler geçerli sayılacak.

“AHLAK” VE “MİLLİ GÜVENLİK” GEREKÇELERİ

Konuyla ilgili tartışmalara değinen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, denetime gerekçe olarak “milli güvenlik” ve “ahlak ve değer yargıları” vurgusu yapmış, “Eğer milli güvenliğe ülkenin ahlaki düzenine müzahir bir yanlışlık yapılıyorsa bununla ilgili işlem yapmak durumundayız” demişti.

RTÜK’ün AKP kontenjanından üyesi Hamit Ersoy ise, konuyla ilgili yaptığı bir açıklamada, denetimin sadece Puhu TV, Netflix gibi platformlarla ilgili olduğunu savunarak, “YouTube, Twitter, Facebook ve benzeri, görsel içeriği paylaşan ve fakat yayıncı hüviyeti taşımayanlar için RTÜK’ün herhangi bir denetimi söz konusu değildir” iddiasında bulunmuştu.

CHP VE HDP’DEN TEPKİ: TAM BİR İSTİBDAT

HDP’li Garo Paylan, düzenlemeyle ilgili yaptığı açıklamada, kanunlaşan tasarı ile “tam bir istibdat yaratmak istendiğini” vurgulayarak, iktidarın ülkeyi sessizliğe büründürmeye çalıştığının altını çizerek “Bunun için de internet alanını da zapturapta alması lazım.” ifadesini kullandı. Paylan, düzenlemeyle YouTube ve Netflix gibi platformların yasaklanabileceğini savundu.

CHP milletvekilleri ise düzenlemeyi, AKP’nin “internete sansür” ve “internetin üzerine çuval geçirme” çabası olarak değerlendiriyor.

internete-rtuk-denetimi-442157-1.

RTÜK ÜYESİ İLHAN TAŞCI: TÜRKİYE DİJİTAL SANSÜRÜ GETİRİYOR

RTÜK’ün CHP kontenjanından seçilen üyesi İlhan Taşcı, yasalaşan kanun hakkında BirGün’e açıklamalarda bulundu. Taşçı, bu düzenlemenin başından sonuna kadar AKP’nin “Ben bilirim, her şey benim istediğim gibi olur” anlayışıyla yürütüldüğünü vurgulayarak, kanunla internetin özgürlükten yoksun hâle getirildiğinin altını çizdi.

Kanunun RTÜK’ten görüş alınmadan hazırlanmasının ciddi bir sıkıntı olduğunu ve bunun uygulama açısından sorun yaratacağını söyleyen Taşcı, “İktidar partisi, interneti özgünlükten ve özgürlükten yoksun hâle getirecek denetim kapısını açtı bu kanunla. Uygulama; tıpkı yazılı, görsel medyada olduğu gibi internet ortamında da tam anlamıyla bir ‘dikensiz gül bahçesi’ yaratma projesinin bir yansımasıdır. İnterneti denetleyen ve sansür sonucu yaratacak nitelikte düzenlemeler getiren ülkelere baktığımızda, hiçbirinin gelişmiş demokrasi kültürüne sahip olmadığını görüyoruz. Türkiye’nin birikimi vardı bu konuda. Çağdaş Atatürk Türkiye’si, internet bağlamında bu anlamda hızla Kuzey Kore gibi yasaklar ülkesine doğru evriliyor.

“NETFLİX, BLU TV VE HATTA YOUTUBE DENETİME GİRECEK”

Netflix, Blu TV, Puhu TV ve hatta YouTube benzeri tüm ortamlar ve yayın alanlarının bu kapsamda RTÜK’ün denetimine gireceğini söyleyen Taşcı, “Kanun çerçevesi net çizilmediği için, sadece önergeyle süsleniyor. ‘Kişisel yayınlar bunun dışında’ diye bir madde var önergede. Burada da su sorun ortaya çıkacak: Bireysel yayın nerede başlar nerede biter? Siz kişisel olarak bir yayın yaparsınız, ama sizin yayınınızı binlerce insan izliyordur. buna ‘Kişisel yayın’ diyebilir miyiz? Benim bakış açımla dememiz gerekir, ama iktidar buna asla kişisel yayın demeyecektir. İnternet ortamında özgün ve özgür medya ortamı yaratmış olan yayıncılar bu kanunla beraber hedef hâline gelecektir. Bir dijital çağda, Türkiye dijital sansürü getiriyor. İnternette “dikensiz bir gül bahçesi” yaratıp interneti zapturapt altına alma kanunudur bu.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,944AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Rejimin yenilgisi

23 Haziran İstanbul seçimi, pazartesi günü birinci yılını dolduran başkanlık sisteminin de...

Geride kalanlar

Seçimler de geçti bakalım şimdi nefret tayfa ne yapacak. Son haftalarda artık yurttaşa...

G-20’ye doğru dünya ekonomisi

Küresel kapitalizm 2019’u bedbin bir ruh hali içerisinde geçiriyor. Fazla geriye gitmeye...

Şimdi başlıyor

Sandıklardan umut çıktı. İktidar, demokrasinin kırıntısı olarak elinde tuttuğu sandığı bir YSK tekmesiyle yıkmıştı....

Çarpıtılmış umut

Seçimlerin ardından sevinç içinde sokağa çıkan insanları izlerken içimde nedense tuhaf bir hüzün...

Besteci Aslıhan K

Genç bestecimiz Aslıhan Keçebaşoğlu (24) Sibelius Akademisi’ni kazandı, fakat 6 Temmuz’dan önce burs bulunabilmeli...

Kayıp olarak aranan kişi yakılmış halde bulundu

İzmir'in Bayındır ilçesinde, 6 gün önce kendisinden haber alınamayan Ali Merter Girgin'in (28) yakılmış halde...

Ekrem İmamoğlu’ndan İBB önünde bildiri okuyan personelle ilgili açıklama: Benim hiç kimseye bir kinim yok

23 Haziran'da yapılan İstanbul seçiminde yeniden İBB Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu, seçim...

İşten çıkarılan Aliağa Belediyesi işçilerinin son hakedişleri ödenmedi

İşten çıkarılan Aliağa Belediyesi işçileri 22 Haziran’da almaları gereken Mayıs ayı hak edişlerini...

“Halkı bilgilendirmek, bilinçlendirmek görevimizdir”

Aydın Karacasu Dereköy Mahallesi'nde jeotermale karşı bilgilendirme toplantısına katılan Aydın Tabip Odası...

Sonraki haber