Anasayfa YAZARLAR İnternetin karanlık yüzü

İnternetin karanlık yüzü

Hemen her gün, bir vatandaşın, “sosyal medyadan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret ettiği” gerekçesiyle aldığı cezaya dair haberler okuyoruz. Son örnek; sosyal medya hesabından yaptığı bazı paylaşımlar nedeniyle bir süre tutuklu kalıp ardından tahliye edilen Sinan N.’ye 14 ay hapis cezası verilmesi.

Sinan N.’nin “paylaşımları”nda hakaret, küfür var mıydı yoksa yaygın olarak karşılaştığımız eleştirel paylaşımların cezalandırılması pratiğinin bir örneği miydi, bilmiyorum.

Kuşkusuz; küfür ve hakaret, hiçbir şekilde, hiçbir mecradan ve hiç kimseye karşı kabul edilemez!

Ancak, sosyal medyada hedef alınan güç sahibi birisi sıradan vatandaş kadar korumasız değil; onların susup kenara çekilmesi de söz konusu olmuyor. Her durumda olduğu gibi, sosyal medyada sürdürülen hakaret, küfür ve linç kampanyaları karşısında bir koruma kalkanına en fazla gereksinim duyanlar sıradan güçsüz vatandaşlar.

İnternet ve ardından sosyal medya, hayatımıza ilk girdiği günlerde; ifade özgürlüğünün, çoğulculuğun, dolayısıyla da demokrasinin garantisi olarak görülmüştü.

Son birkaç yıldır ise, dünya gazetecileri, sosyal medya mecraları üzerinden gazetecileri hedef alan saldırıları ifade özgürlüğünü engelleyen ve oto-sansüre, suskunluğa yol açan büyük bir tehlike olarak görmeye başladılar. Şimdilerde, hemen her ülkede buna karşı mücadele yöntemleri geliştirmeye çalışıyorlar!

Özellikle kadın gazetecilerin; internetin karanlık köşelerinde gizlenenlerin, o karanlıkta saklanmanın verdiği “cesaretle” yönelttikleri cinsellik yüklü, tecavüz ve fiziki şiddet içeren saldırıları nedeniyle yaşadıkları cehennem, internetin bir de karanlık yüzü olduğunu ve sosyal medyanın demokrasiye tehdide dönüştüğünü göstermeye başladı.

Demokrasinin temelinde çoğulculuk ve düşüncelerin özgürce ifade edilebilmesi var. Sosyal medya platformlarından, kadın ve erkek, bazı gazetecilere dönük yaylım ateşi tam da bu çoğulculuğu katlediyor! Kimilerinin bu alanı terke etmesine, terk etmiyorlarsa da söylemlerinin ürkekleşmesine ve oto-sansüre neden oluyor. Saldırganların amaçladığı da bu!

Meselelerin derinlemesine tartışılamadığı, gri alanların asla görülmeyip her şeyin siyah ya da beyaz olarak takdim edildiği sosyal medya mecraları, yapıları gereği popülizme ve sağ popülizme hizmet eden araçlara dönüşüyor.

Jamie Bartlett’in, son kitabı Halka karşı Teknoloji: Internet Demokrasiyi Nasıl Katlediyor’un girişinde; “Gelecek birkaç yıl içinde, ya teknoloji demokrasiyi ve bildiğimiz anlamdaki toplumsal düzeni mahvedecek, ya da siyaset dijital dünya üzerinde otoritesini hakim kılacak” derken işaret ettiği tehlike bu. Siyasetin dijital dünyaya hakim olmasından kastedilenlerden biri de; demokratik yönetimlerin gazetecileri hedef alan sosyal medya saldırılarına karşı önlemler alması.

Bir yandan bu çağrılar yapılırken, gazetecilik örgütleri de, sosyal medya ortamlarında linç edilmeye çalışılan meslektaşları ile etkin dayanışmayı bir etik sorumluluk olarak ilan ediyorlar.

Birkaç gündür, “Milli tank-palet fabrikasını Katarlı ortağı olan bir şirkete ihalesiz devrettiysek nasıl ‘savunma sanayimizi millileştiriyoruz’ denilebilir” dediği için organize bir linç kampanyasını hedefi olan Deniz Zeyrek’in dünkü yazısının son cümlesi “Suskunluğum ise korktuğumdan değil, dedeme verdiğim sözden.”, şeklindeydi.

Hangi gerekçeyle olursa olsun, hiçbir gazetecinin “suskunluk” ve “korku” sözcükleri içeren cümleler yazmaması için, Türkiye gazetecilerinin ve meslek örgütlerinin de, sosyal medyada hedef alınan meslektaşlarıyla dayanışmayı öncelikli gündem maddesi yapmaları gerekiyor!

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,680AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Herkes yıkama yağlanmaya alışkın

Pazar gecesi saat 21’de hemen hepimiz İsmail Küçükkaya’nın modere ettiği, Ekrem İmamoğlu,...

İmamoğlu seçimi alıyor!

Günlerdir tüm ülkenin beklediği, İBB adayları Ekrem İmamoğlu ve Binali Yıldırım’ın katılacağı...

Çalışma şartlarında değişiklik mümkün mü?

SORU: Ben Ankara’da Türkiye’nin sayılı yazılım şirketlerinden birinde çalışıyorum. İşyerim, eskiden yılda...

Justin Edinburgh, erken ayrılanlar…

18 Aralık 1969 tarihinde Essex bölgesinin Brentwood kasabasında dünyaya gelmiş futbol sevdalısı....

Hırsız polis

Yolda bulduğunuz hafıza kartını, Terörle Mücadele Şubesine teslim eder misiniz? Bu davranış,...

Ekrem İmamoğlu, TRT Haber canlı yayınına katılacak

YSK kararı ile mazbatası iptal edilen CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkan...

Anadolu Efes final serisinde 3-2 öne geçti

Anadolu Efes, Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi play-off final serisi 5. maçında Fenerbahçe...

Ağrı’da aşırı yağışların yol açtığı selde 4 kişi hayatını kaybetti

Ağrı'nın Diyadin ilçesinde etkili olan selde 2'si çocuk, 4 kişi hayatını kaybetti.

Erdoğan: Herkesi kucaklamak için geliyorum diyen kişi, bu milletin, devletin valisine it diyor

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kadim Dostlar Buluşması programında konuştu....

Rusya: Sınırlarımıza yaklaşan Amerikan B-52N’lere önleme yapıldı

Su-27 savaş uçaklarının, Karadeniz ve Baltık Denizi yönünden Rusya sınırlarına yaklaşan Amerikan...

Sonraki haber