İnterrail ve Camprail Bolu'da 'doğa kampı' yaptı: 2 kamyon çöp!
12.10.2017 13:35 ÇEVRE

Bolu'nun Mengen ilçesinde müstecir tarafından işletilen Şirinyazı Göleti Kamp ve Piknik Alanı'nda hafta sonu kamp yapan grubun arkada bıraktığı çöpler bölgede kirliliğe yol açtı.

İnterrail Türkiye ve Camprail'in, ilçeye bağlı Bürnük Köyü Mevkii'ndeki Şirinyazı Göleti Kamp ve Piknik Alanı'da düzenlediği kampa yaklaşık 8 bin kişi katıldı. 2 gün süren kamp ardından gölet etrafında bırakılan çöp yığınları kirliliğe yol açtı. Yağmur ve rüzgarın etkisiyle çevreye dağılan çöplerin oluşturduğu kirlilik tepki çekti. Pazartesi günü yağmur yağması nedeniyle bölgede çöp temizliğine salı günü başlandı. Dün ve bugün de devam eden çalışmada şimdiye kadar 2 kamyon çöp toplandı.

8 BİN KİŞİ KATILDI

Orman Genel Müdürlüğü'nün 25 yıllığına kiraladığı kamp alanının işletme sorumlusu Turgay Kahraman, 2-3 bin katılım beklenen kampa yaklaşık 8 bin kişinin katılmasıyla çöp sorununun ortaya çıktığını söyledi. Kahraman, alana koydukları 16 çöp bidonu ve 2 römorkun yeterli gelmediğini anlatarak, şöyle dedi:

"Kampa katılım yoğun olunca belediyeden 15 konteyner istedik. Ancak belediye vermedi. Bizim aldığımız önlemler de yeterli olmadı. Kamp yapan grubun da yapacak bir şeyi yok. Koyduğumuz tüm bidonlar ve römorklar doldu. Onlar da çöp poşetlerinin içinde alanda çöpleri bırakmak zorunda kaldı."

Alanın temizliğinden işletmeci olarak kendilerinin sorumlu olduğunu ifade eden Kahraman, "Pazartesi yağmur yağdığı için temizlik yapamadık. Salı başladık. Dün ve bugün devam ediyoruz. Bugün tamamen bitmiş olacak. Burada sadece biz para kazanmadık. 8-9 bin kişi geldi 2 gün kaldılar tüm Mengen esnafı kazandı" diye konuştu.

interrail-ve-camprail-bolu-da-doga-kampi-yapti-2-kamyon-cop-365172-1.

İŞLETMEYE UYARI

Mengen Orman İşletme Müdürü Hüseyin Şahiner ise "Kamp yapan grubun kalabalık olması nedeniyle Pazar günü sonunda çöpler yığılmaya başladı. Daha önceden de burada kamp yapılıyor. Çöp olacak ama sonuçta temizleniyor. Ama burada katılımın yoğun olması ve temizliğin gecikmesi sorun oluşturdu. Biz işletmeciye gerekli uyarıları yapıp, son duruma bakarak gerekirse cezai işlem de yapacağız" diye konuştu.

SOSYAL MEDYADA BÜYÜK TEPKİ

Bolu'nun doğal güzelliklerinden Şirinyazı Göleti'nin yakınında yapılan kampın ardından etrafa çöplerin bırakılması ve ağaçların tahrip edilmesine kampçılar ve çevreciler tepki gösterdi. Kamp süresince bölgedeki ağaçların kesildiği ve göle kimyasal bulaştırıldığını söyleyen kampçılar, tepkilerini organizasyonu düzenleyen İnterrail ve Camprail'e ilettiklerini; fakat engellemeyle karşılaştıklarını belirtti.

Merhaba arkadaşlar, sözümüz siz doğa severlere. #bolurail den sonra ortaya çıkan fotoğraflar ve araştırmalarımızdan sonra yaklaşık 1 saat önce bir hikayede bu olaydan söz ettik. Hikayeye hepiniz bakabilirsiniz. Şahsa ve topluluğa bir hakaret görüyorsanız bu konuda bize yazın. Bu hikayeden sonra biz interrail ve camprail gruplarından bir açıklama ve özür beklerken engellemeyi tercih ettiler. Doğayı katlettikten sonra insanları bu şekilde sindiremezsiniz. Olayları bu şekilde örtemezsiniz. Sırf yüzbinler sizi takip ediyor diye bu ego ve duyarsız davranışlarınızdan derhal vazgeçmelisiniz. Size yakışmadı. Ek: O göle akan temizlik kimyasalları, sizin çöplerinizden yediği için ölen bir inek, arkanızda bıraktığınız çöp yığınları, kesilen ağaçlar... Sadece bu kamp değil Erikli’de de arkanızda bıraktığınız 5000 adet bira şişesi ve çöp yığınlarından haberimiz var. #bolurail #camprail #interrail #interrailturkiye #kampvedogahayati

Kamp ve Doğa Hayatı ll KMP® (@kampvedogahayati)'in paylaştığı bir gönderi ()

Bölgeden çekilen bu video ise kirliliğin boyutunu gözler önüne seriyor

CAMPRAİL'DEN AÇIKLAMA

Camprail, kamp etkinliğiyle ilgili yaptığı açıklamasında alanda yaş ağaç kesimi yapıldığını yalanladı, gölün kirletilmediğini öne sürdü.

Camprail'in Instagram hesabından yapılan açıklama şöyle:

Bilindiği üzere Interrail Türkiye grubu olarak 6-8 ekim tarihlerinde Bolu ili Mengen ilçesi Şirinyazı Gölü’nde 7 binden fazla kişinin katılımıyla bir kamp etkinliği düzenlenmiş bulunmaktayız.

Söz konusu kamp etkinliği biz doğa severlerin doğayla ne ilk ne de son buluşmasıdır. Interrail Türkiye grubu kurulduğu günden bu yana 100’ün üzerinde kamp ve buluşma tarzı etkinlikler düzenlemiş, takipçilerini her zaman doğaya çağırarak doğaya olan hayranlığını gören, duyan, takip eden herkese yansıtmaya gayret etmiştir. Son yapılan Bolu kampı etkinliğimizde de bu maksattan şaşılmamış, tüm takipçilerimiz ve değerli gördüğümüz üyelerimizle yine hayranı olduğumuz doğanın, yeşilin kucağında eğlenceli iki gün geçirilmesi planlanmıştır.

Bolurail etkinliğimizin sonrasında gerek sosyal medyada gerek basında hakkımızda yapılan karalama kampanyası, Interrail Türkiye ailesi olarak bizi derinden üzmüştür. Paylaşımlara ve haberlere konu olan her bir başlığa yanıt verme zorunluluğumuz doğmuştur.

–Alanda yaş ağaç kesilmesi
Alanda yaş ağaç kesilmesi söz konusu değildir. Bulunduğumuz arazi kuru dallara ve ağaç parçalarına doymamıza yetecek büyüklükte bir alandı. Alanda geçtiğimiz ay içerisinde Orman Müdürlüğü tarafından geniş çaplı budama işlemi yapılmıştır. Kampta bu budanan kuru odunlar kullanılmıştır. Hala alanda bu kuru odunlardan mevcuttur. Kaldı ki kolaylıkla ulaşılabilen ve yanan bol miktarda kuru dal dururken ağaçların kesildiğinin iddia edilmesi asılsızdır.Alanda hem orman müdürlüğü görevlileri hem denjandarma kamp boyunca bulunmaktadır.

–Alanda bulunan gölün temizlik maddesi nedeniyle kimyasala boğulması
Son gün alanda çekilen videolarda da gölün temiz olduğu görülmektedir. Göl suyu temizlik için kullanılmamıştır.