Anasayfa KÜLTÜR SANAT İntihar bombacılığının dönüşümü

İntihar bombacılığının dönüşümü

Pers hükümdarı Bizanslılara karşı desteğini kazanmak için Göktürk kağanına değerli armağanlar göndermiş. En göze çarpanı da seçkin giysi ve takılara büründürülmüş 2000 kadın! Öykünün kaynağı Efesli Iohannes. Yıl 573. Gönderdiği kadınlar Dara’dan, yani Mardin’den alınıp köleleştirilmiş. (Hatice P. Özdemir, Göktürk-Bizans İlişkileri, Arkeoloji ve Sanat Y.)

Kadınlar nereye gönderildiklerini öğrenince, köleliği sona erdirmenin tek yolunu seçerler; ölüm. Rast geldikleri bir nehirde yıkanmak istediklerini söyleyerek muhafızları ikna ederler. Ve 2000 kadın nehirde intihar eder.

Emily Davison, 1913 yılında İngiltere kralı 5. Edward’ın atının önüne atar kendini. Yarışlar yapılmaktadır o sırada. Emly Davison ağır yaralanır ve birkaç gün sonra ölür. Bu ölümcül eylemi, kadınların oy hakkı için yapmıştır.

Fırat Nehri ve Ermeni kadınlarının intiharlarını da Yaşar Kemal ve Kemal Yalçın başta olmak üzere pek çok kaynakta okuyoruz.

Zulüm karşısında intihar için bu kadar gerilere gitmeye gerek yok. Şengalli kırk Ezidi kadın IŞİD eline düşmemek için el ele tutuşup bir uçurumda ölümü geçen yıl seçtiler.
İktidara karşı bedeniyle karşı duruş, genel olarak sol camianın bir yöntemiydi. Açlık grevleri ve ölüm oruçları buna örnektir.

Bu eylem çizgisi içinde muhalif/sol camianın intihar bombacıları da yakın ve uzak tarihte, ülkede ve dünyada yaşandı. Genel olarak sol ve özgürlükçü cenahın eylemlerinde hedef alınanı yok etmekten daha öte bir anlam vardı; propaganda. Bu çerçevede yine sol ve özgürlükçü cenahın temel yaklaşımı insan merkezli ve referansı insan ve dünyevi idi. Eylemlerin hedefleri ve sonuçlarının da buna “mümkün olduğunca” uygun olmasının gözetilmesi ve buna uygun örnekler yaşanmasına tanık olundu. Bu açıdan,başta verdiğimiz trajik örnekler paralelinde bir ölümcül romantizmden söz etmek de mümkündü.

Sağ muhafazakâr cenah içinde yer alan radikal siyasal İslamcıların elinde intihar bombacılığı kökten bir dönüşüm geçirdi. Belli bir hedefe yönelmekten öte, Hobsbawm’ın saptaması ile “manşet değeri daha yüksek olan sıradan insanlar” hedef alınmaya başlandı. Önemli kişiler veya temsili değeri yüksek hedefler bir yana bırakıldı. Bu dönüşüm, eylemlerin görece “romantik” niteliğini tamamıyla ortadan kaldırdı. Geriye insanı yok etmeye yönelik bir canavarlık aldı. Çünkü bu tür yeni eylemcilerin merkezinde insan ve dünyevi olan yoktu. Bu anlayışın referans noktası ilahi/öte dünya ve tanrı olduğunda, artık ortada bir değeri olan insan ve onun yaşamının önemli oluşu gibi yaklaşımların hiçbir anlamı kalmaz. Fark, insan için eylem yapan ile tanrı için eylem yapanın arasındaki kapanmaz mesafedir. O mesafe kıyılan canlarla doldurulmaktadır ama hiç kapanmayacaktır. Çünkü tamamen farklı bağlamlar ve düzlemlerde yaşanan bir durum söz konusudur.

Bunların dışında, bizim ülke için geçerli bir intihar bombası örneği çıktı: Önce %49 oy alıp, dış dünyayı anlamaktan/okumaktan ve reel politikten uzak bir odak olarak iktidara gelinir. Gelme sürecinde de zaten intihar bombacılığı yöntemleri kullanılır. Ama daha önemlisi, sonrasında bu zatlar, uçak düşürerek, Tahir Elçi’nin ölümüne neden olarak… ülkeyi parça parça intihara götürür. Bunun adı da AKP tarzı intihar bombacılığıdır.

Haftaya size; “Ben görmekten yapılmış bir adamım” ( Mustafa Köz, Çigan Şiirleri, yasakmeyve)

- Reklam -

SON HABERLER

Ankara ve İstanbul için son anket: ‘Yavaş ve İmamoğlu önde’

AREA Araştırma Şirketi'nin yaptığı son ankette Ankara’da Mansur Yavaş yüzde 44.3, Mehmet...

İsrail: Trump, Golan Tepeleri kararnamesini yarın imzalayacak

İsrail Dışişleri Bakanı Vekili ve Ulaştırma Bakanı Yisrael Katz, "Başkan Trump, yarın...

Erdoğan: Vatandaşın nabzını anketlerden çok meydanlarda tutuyorum

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, TGRT Haber'de yerel seçimlere ve...

“Bay Kemal konuşacak tabii. İşçinin, çiftçinin, esnafın, tüccarın derdini kim dile getirecek?”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Nerede bir mazlum varsa bu kardeşiniz o...

Kupa Voley’de şampiyon Eczacıbaşı VitrA

Voleybolda AXA Sigorta Kadınlar Kupa Voley finalinde Eczacıbaşı VitrA, Fenerbahçe Opet'i 3-1...

CHP’den Demirören’e tepki: Amiral battı

CHP İzmir ve İstanbul İl Gençlik Kolları, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na haberleri...

Ağrı’da okullara kar tatili

Ağrı'nın Eleşkirt ilçesinde olumsuz hava koşulları nedeniyle taşımalı eğitim kapsamındaki okullarda eğitime...

Norveç’de batma tehlikesi geçiren gemi limana yanaştırıldı

Norveç'ın batı kıyısı açıklarında arıza yapan Viking Sky adlı turist gemisi, motorlarının...

“Sandıklara sahip çıkamamanın hiçbir mazereti olmayacaktır”

"Millet İttifakı Seçim Güvenliği Toplantısı", CHP'li ve İYİ Parti'lilerin katılımıyla Ankara Spor Salonu'nda...

Bakan Soylu’nun yardımcısı: Memlekette korku salmak isteyenler, düşün yakamızdan

Şırnak Valiliği ile Çocuk Oyunları ve Spor Kulüpleri Federasyon Başkanlığınca düzenlenen "Geleneksel...