alpertasbeyoglu

IPTV Tartışması (1)

Galatasaray Üniversitesi iletişim Fakültesi’nin önemli etkinliklerinden biri TEKiL olarak tanımlanan Teknoloji ve iletişim Günleri etkinliği. Beşincisi gerçekleştirilen etkinliğin bu yılki başlığı “Enformasyon Çağında Televizyon: IPTV” olarak belirlenmiş. Etkinliğin önemli yanlarından biri iletişim alanında çalışan akademisyenlerle sektör temsilcilerini bir araya getirmesi. Etkinlikle ilgili olarak hem akademisyenlerin hem de sektör temsilcilerininin görüşlerini aktaracağımız birkaç köşe yazısıyla IPTV konusunda gelinen noktayı aktarmayı istiyorum.
Öncelikle IPTV nedir konusuna değinelim. Birleşmiş Milletler çatısı altındaki Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) içindeki bir çalışma grubunun 2006 yılında Cenevre’de gerçekleştirilen toplantısında IPTV hizmeti şöyle tanımlanıyor: “IPTV, gerekli seviyede Servis Kalitesi (QoS)/Deneyim Kalitesi (QoE), güvenlik, etkileşim ve dayanıklılık sağlayacak şekilde yönetilen IP tabanlı ağlar üzerinden       televizyon/ses/yazı/grafik/veri dağıtımının sağlandığı multimedya hizmetleridir.”
• • •
IPTV’nin ne olmadığını anlatmak da gerek. IPTV internet üzerinden sunulan sıradan bir televizyon yayını değil. Çünkü bu tür yayınlar gerekli hizmet kalitesine sahip değiller. Ağlardaki trafiğin durumu bu yayının zaman zaman kesilmesine yol açabiliyor. Oysa yeni hizmetten yararlanmak için öncelikle IPTV sürdürümcüsü olmayı seçmeniz ve set üstü kutu denilen aygıtı bu yolla edinmeniz gerekecek.
Ayrıca internetin olduğu her bölgede değil, garanti edilmiş hızlara uygun yörelerde verilecek bu hizmet. Başlangıç olarak istanbul ve Ankara’nın bazı bölgeleri düşünülüyor. Bu bölgelerde de isteyen herkes değil, sayısal santrallara 2-3 kilometre uzaklığındaki yerleşim birimlerinin hizmetten yararlanması bekleniyor. Çünkü garanti edilmiş hız kalitesi Türkiye’deki altyapının zayıflıkları nedeniyle ancak bu sınırlar içinde geçerli olacağa benziyor.
• • •
Eğer bu bölgelerde sürdürümcü olmayı seçtiyseniz IPTV hizmetinden yararlanarak öncelikle çeşitli televizyon kanallarını izleyebileceksiniz. Dünyadaki uygulamalara bakıldığında IPTV hizmetinin kapsadığı hizmetler içinde televizyon programlarının kişisel kayıt ve izleme başına ödeme hizmetleri önde geliyor.
Bir televizyon içeriği sizin zamanınıza uymuyorsa o içeriğin kaydedilmesini isteyip, zamanınız uygun olduğunda izleyebilmeniz önemli bir üstünlük. Aynı şeyi bir programı izlerken izleyemediğiniz belli sayıdaki (o anda yayınlandığı için) içeriği de izleyebilirsiniz. Sürdürümcülere verilen set üstü donanım kutusu veya sistemdeki depolama hizmetleri bu hizmetin verilmesini sağlayabiliyor.
Gelelim izleme başına ödeme sistemine. Bu sistem daha önceden paketlenmiş tüm içeriklerin görsel veya sesli olarak belli bir bedel karşılığında erişilmesini sağlıyor. Erişilen içerik bir sinema filmi olabileceği gibi belgesel ve eğitim içerikleri de olabilir.
• • •
IPTV hizmetinin verilmesi için öncelikle televizyon kanallarının yayınlanmakta olan ve gerekli lisansa sahip kuruluşlar olması bekleniyor. Böylece havadan, karadan, kablodan yayın yapmakta olan herhangi bir televizyon kanalı IPTV olarak da kanallar kümesinin içine girmiş olacak. IPTV işletmecisininse bütün bu televizyon kanallarını paketleyip internet paketlerine dönüştürmesi ve yukarıda anlattığımız hizmetleri de ekleyerek internet ağından sürdürümcülere vermesi gerekiyor.
Bu noktada bir ülkedeki düzenleme çerçevesi önem taşıyor. Genellikle geleneksel medya düzenlemelerini yapan RTÜK benzeri kuruluşlarla telekomünikasyon alanındaki (Bilgi ve iletişim Teknolojileri Kurumu gibi) düzenleyiciler arasında bir yetki paylaşımı gözleniyor diğer ülkelerde. Türkiye’de henüz bir düzenleme çerçevesinin oluşmadığını görüyoruz. Türk Telekom’un TT-NET aracılığıyla önümüzdeki eylül ayında başlatacağı IPTV hizmetinin deneysel olacağı belirtiliyor. Eylül ayına kadar bir düzenleme çerçevesi çıkması gerekiyor. iLTEK sempozyumunda ortaya çıkan verilere göre ne tür bir düzenleme çerçevesi olabileceğini haftaya ele alalım.

Önceki haber8,5 hafta
Sonraki haberFestival, vizyon bir arada

BİZİ TAKİP EDİN

359,938BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,086,886TakipçiTakip Et
7,854AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL