Anasayfa ARŞİV IPTV TARTIŞMASI

IPTV TARTIŞMASI

IPTV önümüzdeki yıllarda kitlesel bir kesime ulaşabilecek mi? Bu konuda beklentiler birbirinden farklı. Örneğin ülkemizdeki IPTV konusunda önemli bir oyuncu olması beklenen uydu aracılığıyla sayısal televizyon platformu hizmeti veren DIGITURK’ün önemli bir büyüme beklemediği anlaşılıyor.
İstanbul’da nisan ayında Galatasaray Üniversitesi’nde gerçekleştirilen “Enformasyon Çağında Televizyon: IPTV” başlıklı sempozyumda konuşmacı olan DIGITURK temsilcisi Berkman Çavuşoğlu, IPTV’nin çeşitli eksiklikler nedeniyle kitlesel bir pazara dönüşmeyeği düşüncesinde olduğunu söyledi. Bunun en önemli nedeni kablolu televizyon altyapısının Türkiye’de sadece 21 ilde olması. IPTV konusunda en iyi çözümün fiber-optik altyapı olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, ancak maliyeti nedeniyle uygunlanmasının zor olduğuna dikkat çekiyor.
• • •
DIGITURK temsilcisi Çavuşoğlu’na göre, Türk Telekom’un XDSL altyapsının iyileştirilmesiyle verilebilecek hizmetin ancak 2010 yılı sonunda en fazla 1 milyon eve ulaşabilecek. Bu nedenle sınırlı bir pazardan sözedildiğini düşünen Berkman Çavuşoğlu’na göre, DIGITURK IPTV hizmetini kendilerinin sunduğu sayısal televizyon platformu hizmetinin tamamlayıcı bir parçası olacak. Dünyadaki uygulamalarda da benzeri bir durum olduğuna dikkat çeken Berkman, küresel IPTV abonelerinin yüzde 30’unun Fransa’da, onun da büyük bölümünün çanak anten kullanma yasağının uygulandığı Paris’te olduğunu vurguluyor.
İsteğe bağlı vidyo (VoD) yoluyla içerik izlenmesinin IPTV hizmetinin “vurucu uygulama” (killer application) olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, kendi platformlarının içerik sunma konusundaki deneyimlerine dikkat çekiyor. İki yıl öncesinden başlayarak değişik teknolojillerle içerik sunma yoluna gittiklerini söyleyen DIGITURK temsilcisi, her sürdürümcünün farklı içerikler istediğini ve isteklerin katlanarak arttığını söyledi.
IPTV unsurlarından olan kullanıcının zamanına uygun olmayan televizyon içeriklerinin kişinin uygun olduğu zamanda izlenebilmesi için saklama yönteminin (Personal Video Recording) DIGITURK Plus olarak sunulduğunu söyleyen Çavuşoğlu, VoD uygulamasına da başlayacaklarını belirtti. Anlaşıldığı kadarıyla sayısal televizyon platformu DIGITURK, televizyon hizmetinin yanına IPTV’yi de ekleyerek sınırlı da olsa daha farklı kesimlere ulaşmak istiyor.
• • •
Sempozyuma katılan özel sektör temsilcilerinin  görüşleri tüm dünyada IPTV hizmetinin yerleşik telekomünikasyon operatörlerinin erimekte olan sabit telefon hizmeti gelirlerinde ortaya çıkan kayıpları giderme yöntemi olarak tasarlanması. “Üçlü oyun” olarak adlandırılan telefon, televizyon ve İnternet hizmetlerini biraraya getirip kullanıcılara sununca gelirlerindeki erimeye yeni seçenekler sunmuş oluyorlar. Türkiye’de henüz yeterince değerlendirilmeyen kablolu televizyon işleticilerinin de sayısallaşmaya yönelmeleri IPTV konusundaki  rekabeti iyice artırmış durumda.
Ericsson firması adına sempozyuma katılan Özkan Serim, IPTV uygulamalarında bir televizyon kanalından diğerine geçişin normal televizyon izleyenlere kıyasla 3-4 saniye gecikmeli olduğuna dikkat çekiyor ve futbol maçı izleyen dört komşudan IPTV’yi kullananın golü en son gören kullanıcı olacağını belirtiyor. Bu nedenle gelişmenin televizyon yayınlarından çok katma değerli diğer hizmetlerden kaynaklanabileceğine işaret ediyor. Fransa’da olduğu gibi farklı set üstü kutular aracılığıyla melez hizmetlerin verilmesi yoluna gidildiğine söylüyor. Bazı kutular vidyo konferans bazıları ev güvenliği uygulamaları sunabiliyor.
• • •
Superonline-Turkcell birleşmesi de IPTV hizmetinin bir başka oyuncusu olacağa benziyor. Superonline murahhas azası Savaş Ünsal ve diğer konuşmacılar da “sayısal yerliler” olarak tanımlanan internet çağında doğan çocuklara dikkat çekiyorlar. Bu kullanıcıların bilgisayar ve internetle yatıp kalktıklarını vurgulayan Ünsal IPTV ve diğer yeni hizmetlerin bu yerlilerin ellerine para geçtiğinde söz konusu olacağına inanıyorlar. Superonline firmasının 2007’den başlayarak IPTV konusunda çalışmalar yaptığını söyleyen Ünsal, yerel olarak ürettikleri çeşitli çözümlere sahip olduklarını, bazı inşaat firrmalarının büyük sitelerde fiber-optik uygulamasını yaygınlaştırdıklarını belirtti. Ünsal’a göre Türkiye’de Türk Telekom, DIGITURK ve Superonline-Turkcell IPTV konusunda öne çıkan aday işleticiler.

- Reklam -

SON HABERLER

Eyüp’teki inşaatın müteahhiti tutuklandı

Çocuğun inşaat alanındaki çukura düşerek hayatını kaybetmesiyle ilgili gözaltına alınan müteahhit tutuklandı.

İTÜ’den Maçka ve Gümüşsuyu binalarının satılacağı iddiasına ilişkin açıklama

İstanbul Teknik Üniversitesi’nin (İTÜ) tarihi Maçka ve Gümüşsuyu binalarının satışı için üniversite...

Yargıtay, Nevin Yıldırım’ın cezasını onadı!

Yargıtay 1. Ceza Dairesi, Isparta'nın Yalvaç ilçesine bağlı Koruyaka köyünde kendisine tecavüz...

TAKSAV’da çocuk edebiyatı konuşulacak

Toplumsal Araştırmalar ve Kültür Sanat İçin Vakıf (TAKSAV) Kadıköy Şubesi, 25 Mayıs’ta...

Çiftçi sayısı yüzde 38 azaldı

Özgürlük ve Dayanışma Partisi Tarım Çalışma Grubu'nun hazırladığı raporda çarpıcı verilere yer...

Bitmeyen kazalar

AKP Hükümeti’nin “gözde” firmaları olan Limak, Kolin, Cengiz, Mapa, Kalyon Ortak Girişim...

İstanbul Havalimanı bekleneni vermiyor

İstanbul Havalimanı bekleneni vermedi. İstanbul Havalimanı’nı Nisan ayında toplam 4,4 milyon yolcu...

KESK ‘güvenceli gelecek’ için yarın Bakanlığa yürüyor

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), “Güvenceli gelecek” talebiyle yarın Ankara’daki TRT Arı...

Demirören Medya’da Buket Aydın kıyımı: 60 güvenlikçi işten çıkarıldı

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, Kılıçdaroğlu’yla yaptığı TV programıyla...

‘Kimyasal saldırı mizanseni peşindeler’

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan bir açıklamaya göre, Beşşar Esad yönetiminin Suriye’nin kuzeybatısında...

Sonraki haber